Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 998/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu kandydaturę Pani Beaty Renaty Krawczyk - sędziego Sądu Rejonowego w Kozienicach,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu kandydatur:

- Pani Edyty Karwat - radcy prawnego,

- Pani Joanny Izabeli Niewiadomej-Wysmolińskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Radomiu,

- Pana Pawła Jana Oziębło - sędziego Sądu Rejonowego w Radomiu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. poz. 102, zgłosiło się czworo kandydatów.

II

Podczas posiedzenia w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami, które uznał za niewystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i zaproponował Krajowej Radzie Sądownictwa zwrócenie się o nadesłanie danych statystycznych dotyczących wyników pracy Pani Beaty Renaty Krawczyk oraz Pana Pawła Jana Oziębło obejmujących informację o wielkości wpływu spraw, stopniu załatwialności, liczbie złożonych środków odwoławczych od wydanych przez kandydatów orzeczeń oraz sposobu załatwienia spraw przez sąd drugiej instancji, a także informacji o aktualnym stanie referatów, za I półrocze 2015 r.

Po uzupełnieniu materiałów Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w dniu 8 września 2015 r. ponownie zapoznając się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Radomiu kandydaturę Pani Beaty Renaty Krawczyk. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego oraz wnioskami płynącymi z analizy danych statystycznych za I półrocze 2015 r.

W posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 lipca 2015 r. uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, który poparł kandydaturę Pani Edyty Karwat.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Beata Renata Krawczyk uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych, ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, jej kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz Prezesa Sądu Rejonowego w Kozienicach. Ponadto kandydatka posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe orzekała w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich oraz wieczystoksięgowych, jak również pełniła funkcje kierownicze w strukturach wymiaru sprawiedliwości.

Zespół uwzględnił również, że Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie pozytywnie zaopiniowało kandydatkę, a Zgromadzenia Ogólne sędziów Apelacji Lubelskiej udzieliło jej najwyższego w tym konkursie poparcia.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że wszyscy kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 i 2 pkt. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.).

Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Krajowa Rada Sadownictwa kierowała się kryteriami wskazanymi w art. 35 ust. 2 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.). Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego sędziów Apelacji Lubelskiej.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Beaty Renaty Krawczyk.

2. Pani Beata Renata Krawczyk urodziła się 29 września 1969 r. w Kozienicach. Ukończyła wyższe studia prawnicze w 1993 r. z oceną bardzo dobrą. W latach 1993-1995 odbyła aplikację sądową i we wrześniu 1995 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą.

Z dniem 10 października 1995 r. została mianowana na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Kozienicach. Następnie z dniem 27 listopada 1997 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kozienicach. Orzekała w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich oraz wieczystoksięgowych.

W okresie od 1 lipca 1999 r. do 31 grudnia 2012 r. pełniła funkcję Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych, przy czym w okresie od 1 maja 2010 r. do 31 grudnia 2014 r. powierzono jej dodatkowo pełnienie obowiązków Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Od 30 czerwca 2006 r. do 30 czerwca 2014 r. sprawowała funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Kozienicach.

W roku 2003 i 2012 Prezes Sądu Okręgowego w Radomiu udzielał jej delegacji do orzekania w IV Wydziale Cywilnym tego Sądu. Pani Beata Renata Krawczyk również w 2013 r. była delegowana przez Prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie do pełnienia obowiązków w Sądzie Okręgowym w Radomiu. Od 1 listopada 2014 r. orzeka w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Radomiu na podstawie delegacji udzielonych przez Ministra Sprawiedliwości.

W roku 2008 ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Rodzinnego dla Sędziów Sądów Powszechnych, w czerwcu 2010 r. uczestniczyła w szkoleniu "Zarządzanie zasobami ludzkimi i organizacja pracy w wymiarze sprawiedliwości". W latach 2012-2013 kandydatka brała udział w szkoleniu sędziów obejmującym podstawy komunikacji, retorykę i przesłuchanie świadka z zapisem obrazu i dźwięku, oraz w szkoleniu dotyczącym elektronicznego nadzoru administracyjnego, organizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora ds. cywilnych Sądu Apelacyjnego w Lublinie. W ocenie kwalifikacyjnej zwrócono uwagę na jej pracowitość, zaangażowanie w wykonywanie obowiązków zawodowych, wzorową terminowość sporządzania uzasadnień, sprawność postępowania (przekładającą się na brak spraw określanych jako "stare"), stabilność orzecznictwa, niski wskaźnik zaskarżalności, oraz brak spraw, w których stwierdzono niezgodność orzeczenia z prawem, czy przewlekłość postępowania.

Kandydatura Pani Beaty Renaty Krawczyk została oceniona pozytywnie również przez Prezesa Sądu Rejonowego w Kozienicach.

Kolegium Sądu Apelacyjnego Lublinie na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2015 r. jednomyślnie pozytywnie (5 głosami "za"), zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej w dniu 29 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: (69 głosów "za" i 6 głosów "przeciw").

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza ocena kwalifikacji sporządzona przez sędziego wizytatora oraz załączone do karty zgłoszenia opinie przełożonych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego.

Pani Edyta Karwat na dyplomie wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę bardzo dobrą a na egzaminie radcowskim ocenę dobrą. Pani Joanna Izabela Niewiadoma -Wysmolińska na dyplomie wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę bardzo dobrą a z egzaminu sędziowskiego ocenę dobrą. Pan Paweł Jan Oziębło uzyskał zaś oceny dobre zarówno na dyplomie wyższych studiów prawniczych jak i z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego Lublinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie. Kolegium Sądu Apelacyjnego Lublinie zaopiniowało pozytywnie również kandydatury pozostałych osób. Podczas Zgromadzenia ogólnego sędziów Apelacji Lubelskiej żaden z kontrkandydatów nie uzyskał jednak tak wysokiego poparcia jak kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Beaty Renaty Krawczyk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, które zdobyła w pracy na stanowisku sędziego orzekając w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich oraz wieczystoksięgowych, a także pełniąc funkcje Przewodniczącego Wydziału i Prezesa. Krajowa Rada Sadownictwa uwzględniła również pozytywną ocenę sędziego wizytatora pozytywne opinie przełożonych.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Edyty Karwat oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Beaty Renaty Krawczyk oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw", i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając jej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Joanny Izabeli Niewiadomej-Wysmolińskiej oddano 0 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się""

- Pana Pawła Jana Oziębło oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).