Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 996/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie kandydaturę Pani Beaty Górskiej - sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., pod poz. 356, zgłosiła się powyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie kandydaturę Pani Beaty Górskiej - sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią oceny kwalifikacyjnej oraz opinii służbowych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, oraz poziomem udzielonego jej poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), w szczególności: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami służbowymi oraz opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i oceną Zgromadzenia Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Beaty Górskiej.

2. Pani Beata Górska urodziła się w 1965 r. Wyższe studia prawnicze ukończyła w 1989 r. z oceną dobrą, a w 1992 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Z dniem 1 lutego 1990 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 1994 r. została powołana na stanowisko sędziego tego Sądu. W okresie od 1 lutego 1997 r. do 10 kwietnia 2003 r. kandydatka pełniła funkcję Przewodniczącej X Wydziału Pracy, a po zmianie nazw wydziałów funkcję Przewodniczącej X Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w tym Sądzie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lutego 2002 r. Pani Beata Górska została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. W okresie od 1 stycznia do 30 września 2005 r. pełniła funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Pracy w tym Sądzie. Od 1 października 2005 r. do chwili obecnej Pani Beata Górska pełni funkcję wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

Kandydatka była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie do pełnienia obowiązków sędziego w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń tego Sądu w ramach jednodniowych delegacji w okresie od maja 2007 r. do marca 2013 r.

Następnie została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie w pełnym wymiarze na okresy: od 1 kwietnia 2013 r. do 30 września 2013 r., od 1 października 2013 r. do 31 marca 2014 r., od 1 kwietnia 2014 r. do 30 września 2014 r. Od 1 października 2014 r. orzeka w tym Sądzie w ramach delegacji stałej udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w pełnym wymiarze na czas nieokreślony.

Pani Beata Górska prowadziła w 1995 r. wykłady w Regionalnym Centrum Szkolenia Administracji w Szczecinie, w latach 2007-2008 zajęcia dydaktyczne w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Szczecinie a w czerwcu 2008 r. szkolenie dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy, zorganizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Uczestniczyła w szkoleniach organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury organizowanych dla sędziów orzekających w wydziałach pracy i ubezpieczeń społecznych, wydziałach cywilnych, wydziałach gospodarczych.

W 2008 r. ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Pracy dla Sędziów Sądów Powszechnych organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, a w 2010 r. studia podyplomowe Prawa Europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy, organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury (z oceną bardzo dobrą). W 2013 r. ukończyła także studia podyplomowe na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie retoryki i kreowania wizerunku dla prawników z oceną bardzo dobrą.

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki dokonała sędzia wizytator Romana Mrotek. Zdaniem sędzi wizytator przeprowadzona analiza pracy Pani Beaty Górskiej wskazuje na bardzo dobre przygotowanie do wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego. Kandydatka wykazuje bardzo wysoki stopień profesjonalizmu zawodowego, rozległą wiedzę prawniczą, znajomość orzecznictwa sądów apelacyjnych, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego oraz piśmiennictwa. Podkreśliła, że opiniowana posiada wiele cech przydatnych w pracy w zespołach orzekających. Jest osobą bardzo pracowitą, odpowiedzialną, umiejącą organizować swoją pracę we właściwy sposób. Systematycznie i dokładnie przygotowuje się do rozpraw apelacyjnych oraz posiedzeń niejawnych. Zaznaczyła, że sędziowie zasiadający w składach orzekających wraz z kandydatką, podkreślają jej bardzo dobre przygotowanie do rozpraw i posiedzeń oraz rzeczowe i zrozumiałe dla stron referowanie spraw. W całym okresie objętym oceną orzeczenia w sprawach pierwszoinstancyjnych, apelacyjnych i zażaleniowych redagowane były przez Panią Beatę Górską jako sędziego sprawozdawcę w sposób prawidłowy. W konkluzji oceny sędzia wizytator wyraziła pogląd, że Pani Beata Górska spełnia wymagania do powołania jej na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały także pozytywnie ocenione w opiniach służbowych sporządzonych przez Przewodniczącą III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2015 r. udzieliło kandydatce jednogłośnego poparcia (6 głosów "za") a Zgromadzenie Sędziów Apelacji Szczecińskiej w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 63 głosy "za", przy 5 głosach "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada długoletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku sędziego, w tym uzyskane podczas wykonywania obowiązków sędziego w ramach delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Posiada także wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz załączone do karty zgłoszenia opinie, z których wynika, że posiadane kwalifikacje zawodowe, bardzo wysoka dojrzałość zarówno zawodowa jak i życiowa, umiejętność właściwego organizowania, warsztatu pracy sędziego oraz cechy osobowościowe, pozwalają na poparcie kandydatki w przedmiocie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także jednogłośne poparcie udzielone kandydatce przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz bardzo wysokie poparcie udzielone przez Zgromadzenie Sędziów Apelacji Szczecińskiej w Szczecinie, co zostało przedstawione powyżej.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Beaty Górskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej bogate i długoletnie doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe, systematyczne doskonalenie swoich kwalifikacji zawodowych oraz bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę Pani Beaty Górskiej oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).