Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świebodzinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 274.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 995/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świebodzinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 274

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świebodzinie kandydaturę Pana Konrada Sebastiana Mostowika - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świebodzinie kandydatur:

- Pani Anety Jadwigi Jamróz - referendarza sądowego,

- Pana Mariusza Ostrowskiego - referendarza sądowego,

- Pani Karoliny Anny Śliwińskiej - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świebodzinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 274 zgłosiło się czworo wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świebodzinie kandydaturę Pana Konrada Sebastiana Mostowika. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sadu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Konrada Sebastiana Mostowika przemawiały wysokie kwalifikacje i odpowiednie doświadczenie zawodowe. Zespół wziął pod uwagę dobrą ocenę kwalifikacyjną i pozytywne opinie służbowe o pracy kandydata, uwzględnił oceny uzyskane przez niego na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i egzaminie sędziowskim (ocena dobra plus i dostateczna plus), a także pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i fakt zdobycia najwyższego poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świebodzinie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Konrada Sebastiana Mostowika.

2. Pan Konrad Sebastian Mostowik urodził się 30 grudnia 1980 r. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z ogólnym wynikiem dobrym plus. W okresie od 1 październiku 2005 r. do 30 września 2008 r. odbył pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Egzamin sędziowski zdał we wrześniu 2008 r. z ogólną oceną dostateczną plus. W okresie od 7 listopada 2004 r. do 16 lutego 2005 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku asystenta prawnego w Kancelarii doradcy podatkowego w Krakowie. W okresie od 1 czerwca 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego, początkowo w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Zielonej Górze (w wymiarze A etatu), następnie od 19 listopada 2008 r. do 31 stycznia 2010 r. w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Świebodzinie (w wymiarze pełnego etatu), a od 1 lutego 2010 r. do 9 stycznia 2011 r. w VII Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 4 stycznia 2011 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze. Powierzone obowiązki wykonywał w VII Wydziale Karnym Odwoławczym. Od 31 lipca 2014 r. pełnił obowiązki audytora w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze. Z dniem 1 maja 2012 r. został skierowany do orzekania w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w wymiarze jednego dnia w tygodniu. Z dniem 5 stycznia 2015 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego do Sądu Rejonowego w Świebodzinie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Świebodzinie.

Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędzię Jolantę Kurzawińską-Pasek wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Z oceny tej wynika, że Pan Konrad Sebastian Mostowik wykazuje biegłość w stosowaniu prawa oraz znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej. W ocenie sędziego wizytatora zarówno cechy osobiste jak i rzetelna praca kandydata dają podstawy do przyjęcia, że jest odpowiednio przygotowany do wykonywania obowiązków sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze na posiedzeniu w dniu 12 czerwca 2015 r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w dniu 26 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 55 głosów "za", przy 5 głosach "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Konrad Sebastian Mostowik posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobył w pracy na stanowiskach asystenta sędziego oraz referendarza sądowego. Jego kwalifikacje zawodowe zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora oraz przez sędziów przełożonych, co potwierdzają pozytywne opinie służbowe załączone do karty zgłoszenia kandydata (opinie SSR Ewy Kukulskiej, SSO Jadwigi Czermańskiej-Śmiałek oraz SSO Bogumiła Hoszowskiego). Z treści tych opinii wynika, że kandydat wykazuje się dużą samodzielnością w realizowaniu powierzonych mu zadań, jest osobą wyjątkowo obowiązkową i sumienną, a sporządzane przez niego projekty orzeczeń i uzasadnień prezentują bardzo wysoki poziom i nie budzą zastrzeżeń.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w tym postępowaniu wykazują się niższymi kwalifikacjami zawodowymi niż Pan Konrad Sebastian Mostowik.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Pan Konrad Sebastian Mostowik otrzymał ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego.

Pozostali kandydaci w osobach Pani Anety Jadwigi Jamróz, Pana Mariusza Ostrowskiego oraz Pani Karoliny Anny Śliwińskiej na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych otrzymali oceny dobre.

Pani Aneta Jadwiga Jamróz złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym.

Pan Konrad Sebastian Mostowik oraz Pan Mariusz Ostrowski uzyskali z egzaminu zawodowego ocenę dostateczną plus, natomiast Pani Karolina Anna Śliwińska ocenę dostateczną.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, co zostało zaprezentowane powyżej.

Żadna z pozostałych osób biorących udział w tym postępowaniu nie uzyskała tak wysokiego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i Zgromadzenia

Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze jak Pan Konrad Sebastian Mostowik.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Konrada Sebastiana Mostowika zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Pozostali kandydaci nie posiadają tak wysokich kwalifikacji zawodowych i nie uzyskali takiego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, jak Pan Konrad Sebastian Mostowik.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Anety Jadwigi Jamróz oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Konrada Sebastiana Mostowika oddano 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pana Mariusza Ostrowskiego oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Karoliny Anny Śliwińskiej oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).