Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 991/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu kandydaturę Pani Iwony Marii Zając-Bange - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 273 zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań -Grunwald i Jeżyce w Poznaniu kandydaturę Pani Iwony Marii Zając-Bange. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Iwony Marii Zając-Bange przemawiały celująca ocena kwalifikacyjna oraz bardzo dobre opinie służbowe. Zespół wziął ponadto pod uwagę bardzo dobrą ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, a także fakt uzyskania tytułu doktora nauk prawnych. Kandydatka zdobyła jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu, a także wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r. poz. 1230 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że kandydatura Pani Iwony Marii Zając -Bange zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.

2. Pani Iwona Maria Zając-Bange urodziła się 23 marca 1983 r. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od 1 października 2006 r. do 28 lutego 2007 r. studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Bielefeld w Niemczech w ramach programu Socrates-Erasmus. Po odbyciu w okresie od 1 października 2007 r. do 30 września 2010 r. etatowej aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę dobrą. W dniu 1 listopada 2010 r. rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta sędziego w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu (do 31 stycznia 2011 r. w wymiarze 3/5 etatu, a od 1 lutego 2011 r. w pełnym wymiarze czasu pracy).

Od 10 lutego 2011 r. do chwili obecnej wykonuje swoje obowiązki w XVII Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Ponadto od 1 września 2013 r. jest zatrudniona w wymiarze /2 etatu w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na stanowisku asystenta sędziego. W okresie od 1 października 2007 r. do 30 września 2012 r. odbyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uchwałą Rady Wydziału z 25 czerwca 2013 r. nadano jej stopień doktora nauk prawnych. W latach 2009-2012 prowadziła zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu z zakresu postępowania karnego. W latach 2011-2014 uczestniczyła w licznych szkoleniach organizowanych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, a także Prokuraturę Okręgową w Poznaniu oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Bierze udział w konferencjach naukowych, podczas których wystąpiła dotychczas z referatami pt. "Uwagi o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań w polskim procesie karnym", "Prawa i obowiązki obywatela Unii Europejskiej jako uczestnika w polskim postępowaniu karnym", "Wybrane aspekty obowiązków oskarżonego w polskim procesie karnym z perspektywy dyrektywy trafnej reakcji karnej", "Uprawnienie oskarżonego do znajomości kwalifikacji prawnej zarzucanego mu czynu w świetle prawa polskiego oraz standardów międzynarodowych".

Kandydatka uzyskała celującą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego Sławomira Siwierskiego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Z oceny tej wynika, że jest osobą o wysokiej kulturze osobistej i posiada wszystkie cechy niezbędne dla prawidłowego wykonywania zawodu sędziego. Zdaniem sędziego wizytatora profesjonalizm Pani asystent kwalifikuje ją do wykonywania obowiązków sędziowskich.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 8 czerwca 2015 r. udzieliło Pani Iwonie Marii Zając-Bange jednogłośnego poparcia (9 ocen "wzorowych"). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu w dniu 29 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 68 głosów "za" przy 2 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując obowiązki asystenta sędziego oraz prowadząc działalność naukową. Posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza celująca ocena kwalifikacyjna sporządzona przez sędziego wizytatora oraz pozytywne opinie służbowe załączone do karty zgłoszenia (opinie SSO Jarosława Komorowskiego, SSO Grzegorza Nowaka, SSO Jerzego Andrzejewskiego, SSA Krzysztofa Lewandowskiego, SSA Przemysława Grajzera i prof. dr hab. Pawła Wilińskiego). Z treści tych opinii wynika, że kandydatka wzorowo wywiązuje się z powierzonych jej obowiązków, jest zaangażowana, dokładna i zdyscyplinowana. Dobrze zna orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych, które we właściwy sposób przytacza w sporządzanych projektach.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Pani Iwona Maria Zając-Bange ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu, co zostało zaprezentowane powyżej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Iwony Marii Zając-Bange zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, celująca ocena kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 roku na kandydaturę Pani Iwony Marii Zając-Bange oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87і k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).