Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 985/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie kandydaturę Pani Anety Anny Stożek sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie kandydatury Pani Małgorzaty Dominiki Kudyk sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 100 zgłosiły się dwie wyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Krakowie kandydaturę Pani Anety Anny Stożek. W ocenie Zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, pozytywną opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz poziomem poparcia udzielonego jej przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Aneta Anna Stożek uzyskała ocenę bardzo dobrą zarówno na dyplomie ukończenia studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego, posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe a środowisko sędziowskie udzieliło jej najwyższego poparcia.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 133 z późn. zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 26, poz. 714 z późn. zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego a także poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Anety Anny Stożek.

2. Pani Aneta Anna Stożek ukończyła studia prawnicze w 1997 r. z oceną bardzo dobrą. W 1999 r. złożyła egzamin sędziowski również z oceną bardzo dobrą. W okresie od 1 października 1998 r. do 31 stycznia 1999 r. była redaktorem w Lex Media sp. z o.o. Od 10 listopada 1999 r. do 1 lipca 2002 r. pracowała na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Postanowieniem Prezydenta

Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 czerwca 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 grudnia 2002 r., uwzględniającą wniosek Pani Anety Anny Stożek, została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, które piastuje do chwili obecnej. Od 2 lipca 2002 r. do 31 grudnia 2002 r. orzekała w II Wydziale Karnym. W okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 maja 2014 r. pracowała w VIII Wydziale Gospodarczym dla spraw upadłościowych i naprawczych. Od 1 marca 2010 r. do 27 marca 2012 r. pełniła funkcję Przewodniczącego VII Wydziału Gospodarczego Rejestru Zastawów. Od 1 czerwca 2014 r. do chwili obecnej sprawuje funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Gospodarczego i równocześnie pełni funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

W ocenie kwalifikacyjnej kandydatki sporządzonej przez sędziego wizytatora wskazano, że Pani Aneta Anna Stożek ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie z zakresu ekonomii, finansów i zarządzania w postępowaniu upadłościowym (z wynikiem celującym), zaś w grudniu 2012 r. studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczyła również w wielu szkoleniach, które ukierunkowane były na praktyczne poszerzanie wiedzy potrzebnej w bieżącej pracy orzeczniczej.

Pani Aneta Anna Stożek uzyskała wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego Janusza Beima wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie. Sędzia wizytator podkreślił, że kandydatka jest osobą pracowitą rzetelną z szeroką wiedzą, wyważonym podejściem do zagadnień i problemów pojawiających się w pracy orzeczniczej, o świetnych zdolnościach organizacyjnych i zaangażowaniu w wykonywanie obowiązków. Orzecznictwo kandydatki jest utrzymane na bardzo wysokim poziome merytorycznym, jego stabilność jest wysoka, a sprawność postępowania wzorowa. W opinii sędziego wizytatora walory merytoryczne orzeczeń i uzasadnień kandydatki zasługują na bardzo wysoką ocenę, świadczą o jej profesjonalizmie, dojrzałości, umiejętności trafnej oceny zaistniałego stanu faktycznego i prawidłowego zastosowania norm prawnych.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 25 maja 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 8 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 80 głosów "za" i 4 głosy "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując od szesnastu lat czynności orzecznicze, początkowo jako asesor sądowy a następnie sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy i sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Jej kwalifikacje zawodowe są wysokie, co potwierdza ocena sędziego wizytatora. Pani Aneta Anna Stożek uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Wykazuje się również umiejętnościami organizacyjnymi. Jest osobą pracowitą, o szerokiej wiedzy i wysokiej kulturze osobistej.

Wieloletnie doświadczenie zawodowe posiada również Pani Małgorzata Dominika Kudyk. Podczas niemal dwudziestoletniego stażu pracy zdobyła doświadczenie jako asesor sądowy oraz sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Pełniła funkcję Zastępcy a następnie Przewodniczącej V Wydziału Gospodarczego. Powierzone obowiązki wykonywała w wydziałach: cywilnym, ksiąg wieczystych, upadłościowym i gospodarczym. Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione przez sędziego wizytatora jako dobre. W ocenie kwalifikacyjnej podkreślono, że wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa materialnego i procesowego, a także orzecznictwa i doktryny, jej orzecznictwo jest stabilne a statystyka załatwiania spraw bardzo dobra. W ocenie sędziego wizytatora zastrzeżenia budzi jednak koncentracja materiału dowodowego, w szczególności w zakresie przygotowywania pierwszej rozprawy.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa obie omówione powyżej kandydatki posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy orzeczniczej oraz wysokie kwalifikacje zawodowe. Rada dokonała wyboru jednej z nich, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia jedno wolne stanowisko sędziowskie.

Za wyborem kandydatury Pani Anety Anny Stożek przemawiały wyróżniająca opinia kwalifikacyjna oraz wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę bardzo dobrą zarówno na dyplomie ukończenia studiów wyższych, jak i z egzaminu sędziowskiego. Pani Małgorzata Dominika Kudyk uzyskała natomiast ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej. Wyniki głosowania potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Kandydatura Pani Małgorzaty Dominiki Kudyk, podobnie jak kandydatura Pani Anety Anny Stożek, uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Pani sędzia Małgorzata Dominika Kudyk uzyskała jednak niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej (40 głosów "za", 45 głosów "przeciw") niż kontrkandydatka.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anety Anny Stożek zdecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, wyróżniająca ocena kwalifikacyjna, a także najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani sędzi Małgorzaty Dominiki Kudyk oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Anety Anny Stożek oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się" udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 -3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, z późn. zm.).