Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 983/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu kandydaturę Pana Tomasza Jana Bebejewskiego - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 232 zgłosił się wyżej wymieniony kandydat.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu kandydaturę Pana Tomasza Jana Bebejewskiego - referendarza sądowego. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziomem uzyskanego poparcia środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że praca i kwalifikacje Pana Tomasza Jana Bebejewskiego zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora oraz przez sędziów przełożonych, kandydat uzyskał bardzo dobrą ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, a ponadto zdobył poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu (9 ocen ..wzorowych") i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r. poz. 1230 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacyjną, jego doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków, uznała, że kandydatura Pana Tomasza Jana Bebejewskiego zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu.

2. Pan Tomasz Jan Bebejewski urodził się 3 maja 1982 r. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą. W okresie od 1 października 2006 r. do 30 września 2009 r. odbył etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu. We wrześniu 2009 r. złożył egzamin sędziowski uzyskując ocenę dobrą. Kandydat biegle posługuje się językiem niemieckim, co potwierdza uzyskanie przez niego w 2005 r. certyfikatu DSH- Zeugnis. Od 1 października 2009 r. do 31 października 2009 r. pełnił obowiązki asystenta sędziego w VIII Wydziale Karnym Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu w wymiarze pełnego etatu. Od 1 listopada 2009 r. do 30 września 2012 r. pracował jako asystent sędziego w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu. Dodatkowo, w okresie od 10 listopada 2011 r. do 30 września 2012 r. pracował w charakterze asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Poznań -Grunwald i Jeżyce w Poznaniu w wymiarze 72 etatu. Z dniem 1 października 2012 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Powierzone obowiązki wykonywał w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 1 lutego 2014 r. do chwili obecnej orzeka na stanowisku referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Poznaniu w wymiarze pełnego etatu. Od 1 października 2012 r. pracuje równolegle jako asystent sędziego w tym Sądzie (do 31 sierpnia 2013 r. w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym, a od 1 września 2013 r. do chwili obecnej w XV Wydziale Cywilnym Odwoławczym).

Praca i kwalifikacje Pana Tomasza Jana Bebejewskiego zostały ocenione jako bardzo dobre plus przez sędziego Andrzeja Adamczuka wizytatora ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Poznaniu. W opinii sędziego wizytatora kandydat prezentuje bardzo dobry poziom wiedzy z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, a na szczególne podkreślenie zasługuje zwięzłe i logiczne prezentowanie przez niego ustaleń faktycznych i rozważań prawnych w projektach orzeczeń oraz ich uzasadnień. Opiniowany jest osobą o nienagannej kulturze osobistej, co przejawia się w bardzo dobrach relacjach i kontaktach ze współpracownikami i przełożonymi. Ponadto prezentuje oczekiwane predyspozycje osobowościowe do wykonywania zawodu sędziego, posiada umiejętność logicznego myślenia, podejmowania decyzji oraz dostrzegania problemów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 8 czerwca 2015 r. udzieliło kandydaturze Pana Tomasza Jana Bebejewskiego jednogłośnego poparcia (9 ocen "wzorowych"). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu w dniu 29 czerwca 2015 r. oddało na tego kandydata 71 głosów "za" przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Tomasz Jan Bebejewski posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując obowiązki asystenta sędziego oraz referendarza sądowego. Jego kwalifikacje zawodowe zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora i przez sędziów przełożonych, co potwierdzają bardzo dobra ocena kwalifikacyjna i pozytywne opinie służbowe załączone do karty zgłoszenia (opinie SSR Zbigniewa Bomberka, SSO Małgorzaty Wiśniewskiej, SSO Ryszarda Marchwickiego i SSR Marzeny Gumpert-Frąckowiak). Z przedłożonych opinii wynika, że kandydat posiada bogatą wiedzę z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, łatwość przyswajania nowych zagadnień, a także umiejętność podejmowania decyzji i zdolność wnikliwej, logicznej i przekonującej argumentacji swojego stanowiska.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydata na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego, a także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Tomasza Jana Bebejewskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, bardzo dobra opinia kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe, a także bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 września 2015 r. na kandydaturę Pana Tomasza Jana Bebejewskiego oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).