Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 981/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu kandydaturę Pani Anny Lewandowskiej - asystenta sędziego.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 100 zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonym w sprawie materiałem, który przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu kandydaturę Pani Anny Lewandowskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziomem poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Anna Lewandowska legitymuje się różnorodnym doświadczeniem zawodowym, uzyskała celującą ocenę kwalifikacyjną, pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że kandydatura Pani Anny Lewandowskiej zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu.

2. Pani Anna Lewandowska urodziła się 21 listopada 1975 r. w Cieszynie. W okresie od 1 września 1997 r. do 31 stycznia 1998 r. była zatrudniona na stanowisku referenta administracyjnego w przedsiębiorstwie "Delta" spółka z o.o. w Jastrzębiu Zdroju. Od 4 stycznia 1999 r. do 3 października 2000 r. pracowała jako pomocnik sekretarza sądowego w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej filia w Rzeszowie z wynikiem dostatecznym. Po odbyciu aplikacji sądowej w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W okresie od 29 lipca 2003 r. do 16 stycznia 2004 r. pracowała na stanowisku prawnika w kancelarii radcy prawnego w Poznaniu. Od 1 lutego 2004 r. do 31 maja 2004 r. była zatrudniona na stanowisku referenta w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Od 1 września 2004 r. do 30 kwietnia 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asesora komorniczego w Kancelarii Komornika Sądowego Rewiru XI przy Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Z dniem 1 maja 2006 r. rozpoczęła pracę w Sądzie Okręgowym w Poznaniu na stanowisku asystenta sędziego. W okresie od 1 maja 2006 r. do 31 października 2007 r. powierzone obowiązki wykonywała w XII Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 listopada 2007 r. została przeniesiona do II Wydziału Cywilnego Odwoławczego, gdzie pracuje do chwili obecnej. Dodatkowo od października 2013 r. pełni obowiązki asystenta sędziego w VII Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, a od 12 maja 2014 r. także w XI Wydziale Gospodarczym ds. Upadłościowych i Naprawczych tego Sądu. Z dniem 5 listopada 2014 r. podjęła się również pełnienia obowiązków asystenta sędziego w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.

Praca i kwalifikacje Pani Anny Lewandowskiej zostały ocenione jako wzorowe przez sędziego Marcina Radwana - wizytatora do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Powołując się na treść opinii służbowych, sędzia wizytator stwierdził, że kandydatura ta w stopniu celującym spełnia wymogi do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Podczas posiedzenia w dniu 8 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pani Anny Lewandowskiej (9 ocen wzorowych). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 29 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 71 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Anna Lewandowska posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe i prezentuje wysokie kwalifikacje zawodowe, co znajduje odzwierciedlenie w celującej ocenie kwalifikacyjnej oraz w opiniach służbowych. Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach kandydatki przedstawili: Prezes Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu i sędziowie tego Sądu, Wiceprezes Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Przewodniczący II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz sędziowie orzekający w tym Wydziale. W opiniach podkreślono, że Pani Anna Lewandowska wykonuje powierzone obowiązki systematycznie i sumiennie, na bardzo wysokim poziomie merytorycznym oraz posiada wszelkie predyspozycje do sprawowania urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego, a także pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anny Lewandowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, celująca ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe na temat jej pracy, a także opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i ocena Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 września 2015 r. na kandydaturę Pani Anny Lewandowskiej oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).