Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żaganiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 980/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żaganiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żaganiu kandydaturę Pani Adriany Jowity Buławskiej - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Żaganiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 356 zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonym w sprawie materiałem, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Żaganiu kandydaturę Pani Adriany Jowity Buławskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz poziomem uzyskanego przez nią poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i Zgromadzenia Ogólnego sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Adriana Jowita Buławska uzyskała oceny dobre plus zarówno na dyplomie wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego. Jej praca i kwalifikacje zostały ocenione jako wzorowe przez sędziego wizytatora ds. cywilnych oraz przez sędziów współpracujących w opiniach służbowych. Także Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i Zgromadzenie Ogólne sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze udzieliły tej kandydaturze poparcia. Zdaniem Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa Pani Adriana Jowita Buławska w pełni zasługuje na rekomendowanie jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Żaganiu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie zawodowe kandydatki, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i ocenę Zgromadzenia Ogólnego sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żaganiu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Adriany Jowity Buławskiej.

2. Pani Adriana Jowita Buławska w 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z oceną dobrą plus. Po odbyciu aplikacji sądowej we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski również z oceną dobrą plus. Od dnia 1 czerwca 2006 r. do dnia 10 lutego 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze. Obowiązki wykonywała w VI Wydziale Grodzkim i w II Wydziale Karnym. W okresie od dnia 1 października 2008 r. do dnia 10 stycznia 2011 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Żarach (w Wydziałach Grodzkim i Karnym). Z dniem 10 stycznia 2011 r. została mianowana na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Żaganiu. Do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione przez sędzię Jolantę Kurzwińską -Pasek - wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych. W przekonaniu Pani sędzi wizytator opiniowana wzorowo wykonuje obowiązki referendarza sądowego, jest sumienna, staranna, systematyczna, obowiązkowa oraz zdyscyplinowana. Wykazuje biegłość w stosowaniu prawa, bardzo sprawnie podejmuje czynności w sprawach przydzielonych jej do referatu oraz wydaje trafne orzeczenia. Pani sędzia zaznaczyła, że w jej ocenie kandydatka jest wybitnym referendarzem.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze na posiedzeniu w dniu 12 czerwca 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Adriany Jowity Buławskiej jednogłośnie pozytywnie (7 głosów "za"), natomiast Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w dniu 26 czerwca 2015 r. udzieliło wymienionej kandydatce poparcia przy 62 głosach "za" i 1 głosie "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną opiniami służbowymi oraz informacjami o doświadczeniu zawodowym kandydatki. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Adriana Jowita Buławska spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, dając należytą gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków sędziego: prezentuje bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe, co znajduje odzwierciedlenie w ocenie sporządzonej przez sędziego wizytatora i w opiniach służbowych, podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego.

Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach kandydatki sporządzili: Wiceprezes Sądu Rejonowego w Żaganiu (opinia z 29 marca 2011 r.) oraz sędziowie Sądu Rejonowego w Żarach (SSR Monika Bogusławska - opinia z 7 kwietnia 2011 r., SSR Robert Matysiak - opinia z 1 kwietnia 2011 r" SSR Anna Tecław - opinia z 4 kwietnia 2011 r.) W opiniach tych podkreślano, ze Pani Adriana Jowita Buławska powierzone obowiązki wykonuje systematycznie, sumiennie i dokładnie na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Wyróżniano między innymi, że kandydatka często zwraca uwagę na pojawiające się na gruncie konkretnej sprawy problemy, wskazując sposoby ich rozwiązania. W przekonaniu przełożonych, jak wynika z treści opinii służbowych, Pani Adriana Jowita Buławska posiada wszelkie predyspozycje do powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego, jak również opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu tego Sądu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Adriany Jowity Buławskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna i równie pozytywne opinie służbowe, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i Zgromadzenia Ogólnego sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 września 2015 r. na kandydaturę Pani Adriany Jowity Buławskiej oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).