Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 283.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 979/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 283

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Kijowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu kandydaturę Pani Magdaleny Kurpisz-Rybak - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu kandydatur:

- Pani Anny Katarzyny Gołąb - asystenta sędziego,

- Pani Sylwii Gustab - asystenta sędziego,

- Pani Agnieszki Moniki Jasińskiej - asystenta sędziego,

- Pani Anety Marii Masełko - asystenta sędziego, - Pani Agnieszki Ślęzak - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 283, zgłosiło się sześć powyżej wymienionych kandydatek.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Kijowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu kandydaturę Pani Magdaleny Kurpisz-Rybak, referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Magdalena Kurpisz-Rybak uzyskała ocenę dobrą plus zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego. Posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe. Uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy. Kandydatka otrzymała również pozytywną opinię swojej pracy.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r" poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r" poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Magdaleny Kurpisz-Rybak.

2. Pani Magdalena Kurpisz-Rybak urodziła się 10 czerwca 1980 r. w Świebodzicach. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy, we wrześniu 2007 r" złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. W okresie od 10 maja 2006 r. do 31 października 2007 r. kandydatka w ramach prowadzonej osobiście działalności gospodarczej współpracowała z Kancelarią Radców Prawnych w Świdnicy, a od 1 listopada 2007 r. do 25 października 2009 r. pracowała jako asystent sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. W dniu 26 października 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu, w którym początkowo orzekała w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 25 stycznia 2011 r. w I Wydziale Cywilnym i VIII Wydziale Cywilnym w wymiarze po 14 etatu. Od 10 marca 2011 r. kandydatka pracuje na stanowisku referendarza sądowego w VIII Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały pozytywnie ocenione przez Panią SSO Marię Kołcz - wizytatora do spraw cywilnych, która wyraziła pogląd, że Pani referendarz bardzo dobrze opanowała technikę pracy sędziego i przyswoiła umiejętności stosowania w praktyce procedury cywilnej oraz prawa cywilnego materialnego. W ocenie Pani sędzi bardzo dobra sprawność postępowania opiniowanej świadczy o tym, że posiada ona umiejętność samodzielnej organizacji pracy, a nadto jest dokładna, sumienna, zaangażowana w wykonywaniu powierzonych jej zadań. Sędzia wizytator podkreśliła, że kultura osobista kandydatki pozostaje bez zarzutu, cieszy się ona bardzo dobrą opinią wśród współpracowników. Sędzia wizytator stwierdziła, że Pani referendarz posiada merytoryczne umiejętności do wykonywania obowiązków sędziego, a dodatkowo cechy osobowościowe Pani Magdaleny Kurpisz-Rybak predestynują ją do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego i jej kandydatura jest w wysokim stopniu godna poparcia.

Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy na posiedzeniu w dniu 9 czerwca 2015 r. poparło kandydaturę Pani Magdaleny Kurpisz-Rybak, przyznając kandydatce 53 punkty. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy w dniu 29 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 53 głosy "za" oraz 3 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując od sześciu lat czynności referendarskie w kilku wydziałach. Pani referendarz posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona ocena kwalifikacyjna oraz opinie przełożonych kandydatki.

Zarówno Przewodnicząca VII Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wałbrzychu Pani Beata Koźbiał-Kawałko, jak i Zastępca Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu Pani Krystyna Kasprzak wyraziły bardzo dobre opinie o kandydatce, podkreślając jej rozległą wiedzę prawniczą oraz znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego, a także wyjątkową sumienność, skrupulatność, zorganizowanie, terminowość, opanowanie, umiejętność pracy w zespole i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków.

Pani referendarz stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych różnego rodzaju szkoleniach zawodowych.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie legitymują się niższymi kwalifikacjami zawodowymi.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę dobrą plus zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego. Pozostałe osoby uzyskały niższe oceny z egzaminu sędziowskiego.

Ocenę dobrą plus na dyplomie wyższych studiów prawniczych - tak jak Pani Magdalena Kurpisz-Rybak - otrzymały również: Pani Anna Katarzyna Gołąb, Pani Agnieszka Monika Jasińska oraz Pani Aneta Maria Masełko. Jednakże nie uzyskały one tak wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego. Pani Agnieszka Ślęzak otrzymała ocenę dobrą, a Pani Sylwia Gustab ocenę dostateczną plus.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy, potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie uzyskały zdecydowanie niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy Pani Anna Katarzyna Gołąb uzyskała 37 punktów, a Pani Sylwia Gustab, Pani Agnieszka Monika Jasińska oraz Pani Agnieszka Ślęzak po 36 punktów, natomiast Pani Aneta Maria Masełko uzyskała 26 punktów.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy Pani Anna Katarzyna Gołąb otrzymała 16 głosów "za" oraz 11 głosów "przeciw", przy 31 głosach "wstrzymujących się", Pani Sylwia Gustab uzyskała 9 głosów "za" oraz 17 głosów "przeciw", przy 32 głosach "wstrzymujących się", Pani Agnieszka Monika Jasińska 13 głosów "za" oraz 15 głosów "przeciw", przy 30 głosach "wstrzymujących się", Pani Aneta Maria Masełko 9 głosów "za" oraz 14 głosów "przeciw", przy 35 głosach "wstrzymujących się", a Pani Agnieszka Ślęzak 14 głosów "za" oraz 14 głosów "przeciw", przy 30 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Magdaleny Kurpisz-Rybak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jej doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe, a także zdecydowanie najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Katarzyny Gołąb oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Sylwii Gustab oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Moniki Jasińskiej oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Magdaleny Kurpisz-Rybak oddano 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze zdecydowanego poparcia,

- Pani Anety Marii Masełko oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Ślęzak oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).