Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Otwocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 927/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Otwocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Otwocku kandydaturę Pani Magdaleny Włodarczyk - prokuratora,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Otwocku kandydatur:

- Pani Zofii Małgorzaty Pawelczyk - referendarza sądowego,

- Pani Moniki Beaty Radomskiej - referendarza sądowego,

- Pani Sylwii Marii Witczak-Kalman - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Otwocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014r. poz. 1125, zgłosiły się cztery wyżej wymienione kandydatki.

Pani Zofia Małgorzata Pawelczyk została pozytywnie zaopiniowana i przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa Nr 586/2015 z dnia 15 kwietnia 2015r. z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi Południe w Warszawie.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Otwocku kandydaturę Pani Moniki Beaty Radomskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi na temat jej pracy, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Monika Beata Radomska ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą a egzamin zawodowy zdała z oceną dostateczną posiada wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną i otrzymała najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Po dyskusji nad wnioskiem Zespołu podczas posiedzenia plenarnego Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015r. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła zaprosić na rozmowę w siedzibie Rady (18 głosami "za" przy 1 głosie "przeciw") Panią Monikę Beatę Radomską Panią Sylwię Marię Witczak-Kalman, Panią Magdalenę Włodarczyk oraz Prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie celem przeprowadzenia bezpośredniej rozmowy z osobami biorącymi udział w niniejszej procedurze nominacyjnej.

Podczas drugiego posiedzenia w tej sprawie, w dniu 29 lipca 2015r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowę z Panią Beatą Janusz Prezesem Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie oraz z trzema zaproszonymi kandydatkami. Zespół ponownie przeanalizował materiały zgromadzone w sprawie i przeprowadził naradę. Ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił zmienić swoje pierwotne stanowisko jednogłośnie rekomendując Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Otwocku kandydaturę Pani Magdaleny Włodarczyk. Zmiana stanowiska Zespołu wynika z lepszej prezentacji podczas rozmowy osoby Pani Magdaleny Włodarczyk, która wykazała się spośród wszystkich kandydatek największą dojrzałością! profesjonalizmem.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na wolne stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Magdalena Włodarczyk uzyskała ocenę bardzo dobrą zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu prokuratorskiego, wykazuje się bardzo dobrą znajomością prawa karnego, prawa cywilnego i rodzinnego, oraz orzecznictwa, a także umiejętnością trafnej oceny materiału dowodowego. Podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa kandydatka zaprezentowała się jako osoba dojrzała emocjonalnie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminów zawodowych oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając zmodyfikowane stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Otwocku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Magdaleny Włodarczyk.

2. Pani Magdalena Włodarczyk urodziła się 25 maja 1980r. Ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2004r. z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji prokuratorskiej złożyła egzamin prokuratorski uzyskując ocenę bardzo dobrą. Kandydatka ukończyła ponadto w 2010r. studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego oraz w 2013r. studia podyplomowe w zakresie retoryki i kreowania wizerunku dla prawników. W okresie od sierpnia 2006r. do października 2007r. pracowała jako prawnik w spółce handlowej. Z dniem 1 lutego 2012r. została powołana przez Prokuratora Generalnego na stanowisko Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Otwocku, gdzie pracuje do chwili obecnej.

Pani Magdalena Włodarczyk uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędzię Grażynę Szczęsną-Malowany wizytatora Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Sędzia wizytator stwierdziła, że opiniowana posiada bardzo dobrą znajomość prawa karnego materialnego i procesowego oraz bardzo dobrą umiejętność wykorzystania jej w praktyce, a także wykazuje się znajomością orzecznictwa. W ocenie sędziego wizytatora poziom pracy i kwalifikacje zawodowe Pani Magdaleny Włodarczyk, a także jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe, pozwalają na sformułowanie pozytywnego wniosku, co do oceny przydatności kandydatki do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie na posiedzeniu w dniu 13 maja 2015r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (4 głosy "za" i 1 głos "przeciw"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie w dniu 1 czerwca 2015r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 9 głosów "za" przy 42 głosach "przeciw".

Pani Monika Beata Radomska ukończyła w 1998r. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w 2001r. złożyła egzamin sędziowski uzyskując ocenę dostateczną. Jest zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Otwocku. W okresie od 1 lipca 2002r. do 15 lipca 2012r. pełniła obowiązki służbowe jako referendarz sądowy w tym Sądzie w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 16 lipca 2012r. do chwili obecnej jest zatrudniona na stanowisku starszego referendarza sądowego i orzeka nadal w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych, w którym od 1 października 2014 r. sprawuje też funkcję przewodniczącej.

Kandydatka uzyskała wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora Sadu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie Beatę Błaszczyk. Wizytator podkreśliła, że kandydatka posiada dużą wiedzę merytoryczną i jest dociekliwa w rozwiązywaniu trudnych problemów prawnych. W ocenie wizytatora opiniowana jest niezwykle pracowita, rzetelna, posiada zmysł organizacyjny i zdolności kierownicze.

Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie na posiedzeniu w dniu 13 maja 2015r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (4 głosy "za" i 1 głos "przeciw"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie w dniu 1 czerwca 2015r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 61 głosów "za" przy 8 głosach "przeciw" przyznając jej najwyższe poparcie.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Magdalena Włodarczyk posiada bogate doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy na stanowisku prokuratora prokuratury rejonowej, a jej kwalifikacje zawodowe potwierdza pozytywna ocena kwalifikacyjna i opinie służbowe. Z opinii służbowej z 29 stycznia 2015r. sporządzonej przez Prokuratora Rejonowego w Otwocku Jacka Gałązkę wynika, że kandydatka wykazuje się dużym zaangażowaniem, bardzo dobrą znajomością prawa karnego, w tym procesowego, prawa cywilnego i rodzinnego, orzecznictwa, a także umiejętnością trafnej oceny materiału dowodowego. Sprawnie prowadzi oraz prawidłowo nadzoruje przydzielane jej do referatu sprawy z zakresu postępowania przygotowawczego.

Wysokie kwalifikacje zawodowe posiada również Pani Monika Beata Radomska. Kandydatka ta posiada trzynastoletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując w charakterze referendarza sadowego i starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Otwocku. Czynności orzecznicze wykonywała w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Ponadto od 2014r. pełni funkcje przewodniczącej tego Wydziału.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa obie omówione powyżej kandydatki posiadają zbliżone kwalifikacje zawodowe. Rada dokonała wyboru jednej z kandydatek, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia jedno wolne stanowisko sędziowskie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym.

Ocenę bardzo dobrą z ukończenia wyższych studiów prawniczych otrzymała Pani Magdalena Włodarczyk, Pani Monika Beata Radomska otrzymała natomiast ocenę dobrą.

Pani Magdalena Włodarczyk uzyskała bardzo dobrą ocenę również z egzaminu zawodowego, podczas gdy Pani Monika Beata Radomska zaledwie ocenę dostateczną.

Pani Sylwia Maria Witczak-Kalman otrzymała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia studiów i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie została zaopiniowana pozytywnie przez Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, nie uzyskała jednak poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Pani Monika Beata Radomska również uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, a ponadto poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Pani Sylwia Maria Witczak-Kalman została zaopiniowana jednogłośnie negatywnie przez Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie oddało na jej kandydaturę 14 głosów "za" przy 55 głosach "przeciw".

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wyniki głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie nie mogą być w tej sytuacji kryterium rozstrzygającym.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Magdaleny Włodarczyk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz bardzo dobre opinie służbowe, a także ukończone studia podyplomowe. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę przebieg rozmowy przeprowadzonej z kandydatkami, podczas której Pani prokurator zaprezentowała się jako osoba dojrzała emocjonalnie, profesjonalna, z umiejętnością posługiwania się w pełni poprawnym językiem. Rada podzieliła także stanowisko Zespołu, że pomimo słabszego niż Pani Monika Radomska poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie wybrana kandydatka dysponuje bogatym doświadczeniem zawodowym i przejawia determinację, co przekonuje Krajową Radę Sądownictwa o gwarancji dobrego wykonywania zawodu sędziego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Zofii Małgorzaty Pawelczyk oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Beaty Radomskiej oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Sylwii Marii Witczak-Kalman oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Magdaleny Włodarczyk oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).