Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kwidzynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 927/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kwidzynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kwidzynie kandydaturę Pani Izabeli Ewy Grabowskiej - prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kwidzynie kandydatur:

- Pana Tomasza Gintera - starszego referendarza,

- Pani Elżbiety Stępień - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kwidzynie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 101, zgłosiło się troje powyżej wymienionych kandydatów.

H

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami i ocenił, że nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Członkowie Zespołu postanowili jednogłośnie zwrócić się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę w trybie wideokonferencji Pani Izabeli Ewy Grabowskiej oraz Pani Elżbiety Stępień. Wniosek Zespołu został uwzględniony przez Krajową Radę Sądownictwa.

Po przeprowadzeniu wideokonferencji w dniu 29 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ponownie przeanalizował materiały zgromadzone w sprawie, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Kwidzynie kandydaturę Pani Izabeli Ewy Grabowskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz poziomem uzyskanego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Izabela Ewa Grabowska uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, a egzamin prokuratorski złożyła z wynikiem dobrym. Wyniki jej pracy są oceniane bardzo dobrze. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach zawodowych. W toku rozmowy z członkami Zespołu zaprezentowała się jako osoba opanowana, posiadająca własne poglądy, umiejąca swobodnie prowadzić dyskusję merytoryczną. Przebieg tej rozmowy przekonał członków Zespołu o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Izabeli Ewy Grabowskiej, pomimo uzyskania przez nią niższego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku od Pani Elżbiety Stępień.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i oceną Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kwidzynie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Izabeli Ewy Grabowskiej.

2. Pani Izabela Ewa Grabowska ukończyła w 1995 r. wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tytuł magistra prawa z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 września 1995 r. do 31 sierpnia 1997 r. odbywała aplikację prokuratorską. We wrześniu 1997 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 1997 r. została mianowana na stanowisko asesora Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie, a następnie z dniem 1 października 1999 r. została powołana na stanowisko Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kwidzyniu.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione jako bardzo dobre przez Pana sędziego Janusza Zimnego - wizytatora do spraw karnych w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. W przekonaniu sędziego wizytatora opiniowana posiada dużą wiedzę z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz umiejętność stosowania go w praktyce. Wnoszone przez nią akty oskarżenia odpowiadają wymogom formalnym. Kandydatka jest osobą rzetelną, sumienną, odpowiedzialną, i obowiązkową. Sędzia wizytator wyraził przekonanie, że Pani Izabela Ewa Grabowska jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Kandydatka na bieżąco podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach organizowanych przez prokuraturę.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 22 kwietnia 2015 r. poparło kandydaturę Pani Izabeli Ewy Grabowskiej sumą 27 punktów na 36 możliwych. Kolegium dokonuje ocen kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w formie punktowej przy wykorzystaniu skali 0-6. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 4 maja 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 33 głosy "za", 56 głosów "przeciw i 2 głosy "nieważne".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując czynności prokuratora w Prokuraturze Rejonowej w Kwidzyniu. Jej kwalifikacje zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora. Uczestniczy w licznych szkoleniach zawodowych.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie także przez Panią Prokurator Rejonową w Kwidzyniu. Z treści opinii wynika, że kandydatka w sposób wzorowy wywiązuję się z nałożonych na nią obowiązków i posiada ponadprzeciętną wiedzę z zakresu różnych gałęzi prawa.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Oceny uzyskane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały przedstawione powyżej.

Zarówno Pan Tomasz Ginter, jak i Pani Elżbieta Stępień otrzymali oceny dobre na dyplomie wyższych studiów prawniczych i oceny dostateczne z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała drugi wynik w zakresie poziomu poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kandydatura Pani Elżbiety Stępień uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku (28 punktów poparcia) i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku (68 głosów "za", 23 głosy "przeciw").

Kandydatura Pana Tomasza Gintera uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na poziomie 26 punktów poparcia oraz najniższą liczbę głosów na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku (20 głosów "za", 60 głosów "przeciw").

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Izabeli Ewy Grabowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych, poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, a także sposób zaprezentowania się podczas rozmowy z członkami Zespołu Krajowej Rady Sądownictwa.

Pani Elżbieta Stępień uzyskała wprawdzie najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, ale w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, pomimo, że jest również bardzo dobrą kandydatką nie prezentuje w tym postępowaniu aż tak wysokich kwalifikacji zawodowych, jak Pani Izabela Ewa Grabowska.

Pan Tomasz Ginter posiada niższe kwalifikacje zawodowe od wyżej wymienionych kandydatek. Poza tym z egzaminu sędziowskiego uzyskał ocenę dostateczną oraz najniższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku i Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Tomasza Gintera oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Izabeli Ewy Grabowskiej oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Elżbiety Stępień oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).