Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 914/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie kandydaturę Pana Łukasza Marka Klatki - prokuratora prokuratury rejonowej,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie kandydatur:

- Pani Katarzyny Dyrdowskiej - adwokata,

- Pani Katarzyny Pałuby - adwokata,

- Pani Beaty Sobieraj-Skoniecznej - prokuratora prokuratury rejonowej,

- Pana Tomasza Witolda Szredzkiego - prokuratora prokuratury rejonowej.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 26, zgłosiło się pięcioro powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie kandydaturę Pana Łukasza Marka Klatki.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydat posiada wieloletnie doświadczenie w pracy najpierw asesora prokuratorskiego, a później prokuratora w Prokuraturze Rejonowej w Żyrardowie. Jego odpowiednie przygotowanie zawodowe i kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego zostały potwierdzone w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej. Powyższe wraz z uzyskaniem przez Pana Łukasza Marka Klatkę najwyższego i wyróżniającego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Płockiego - aż 341 punktów poparcia - spośród wszystkich osób zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie, czyni jego kandydaturę wypełniającą w najwyższym stopniu kryteria wskazane w art. 35ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Uwzględniła tym samym uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków postanowiła wystąpić z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie Pana Łukasza Marka Klatki.

2. Pan Łukasz Marek Klatka ukończył w 2003 r. studia prawnicze z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej złożył, w dniach 5, 6, 11-13 października 2006 r., egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym plus. W okresie od 18 stycznia 2007 r. do 17 stycznia 2010 r. był asesorem w Prokuraturze Rejonowej w Żyrardowie, a od 18 stycznia 2010 r. zatrudniony jest na stanowisku prokuratora w tej Prokuraturze.

Kandydat uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. W ocenie wskazano, że Pan prokurator Łukasz Marek Klatka jest dobrym prawnikiem. W dobrym stopniu opanował warsztat procesowy. W trakcie pracy w charakterze asesora, a potem prokuratora Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie wykazał się dobrą znajomością przepisów prawa karnego materialnego i procesowego. Sporządzane przez niego akty oskarżenia okazywały się w większości trafne. Merytoryczna ocena dorobku zawodowego pana Łukasza Marka Klatki, wiedzy i umiejętności, jakie dotychczas posiadł - stwierdzone w toku oceny - pozwala na wyrażenie poglądu, że kandydat po objęciu stanowiska sędziego będzie orzekał na dobrym poziomie merytorycznym. W konkluzji oceny kwalifikacyjnej sędzia wizytator stwierdził, że Pan Łukasz Marek Klatka jest dobrym prawnikiem, charakteryzującym się takimi przymiotami jak: pracowitość, sumienność i obowiązkowość oraz wysoka kultura osobista. Dotychczasową pracą wykazał, że zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego i będzie pełnić obowiązki sędziego z pożytkiem dla wymiaru sprawiedliwości.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu w dniu 28 maja 2015 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Łukasza Marka Klatki na wolne stanowisko sędziowskie. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Płockiego w dniu 1 czerwca 2015 r. na omawianą kandydaturę oddano 58 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się" z sumą uzyskanych punktów poparcia 341.

3. Przy podjęciu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę łącznie: oceny kwalifikacyjne kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym, poparcie środowiska sędziowskiego - udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku oraz uzyskane na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów Okręgu Płockiego.

Przedstawiony z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie kandydat posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku prokuratora prokuratury rejonowej. Jego wysokie kwalifikacje zawodowe zdobyły potwierdzenie w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej. Odpowiednie przygotowanie zawodowe kandydata w powiązaniu z uzyskaniem przez niego wyróżniającego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Płockiego czyni jego kandydaturę wypełniającą w najwyższym stopniu kryteria wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa spośród wszystkich osób zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Łukasza Marka Klatki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego odpowiednie doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego uzyskane na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Płockiego.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 29 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Katarzyny Dyrdowskiej oddano: 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Łukasza Marka Klatki oddano: 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Katarzyny Pałuby oddano: 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Beaty Sobieraj-Skoniecznej oddano: 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Witolda Szredzkiego oddano: 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).