Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 913/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku kandydaturę Pani Moniki Wacławy Ponikiewskiej-Lisiak - adwokata,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku kandydatury Pani Joanny Ewy Kozaneckiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 101, zgłosiły się dwie powyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Płocku kandydaturę Pani Moniki Wacławy Ponikiewskiej-Lisiak.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydatka zdobyła różnorodne doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku prokuratora oraz adwokata. Jej wysokie predyspozycje zawodowe potwierdzone zostały w sporządzonej w sprawie bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej. Ponadto kandydatka ukończyła studia wyższe i złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem bardzo dobrym.

Powyższe względy wraz z uzyskaniem wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego czynią w ocenie Zespołu kandydaturę Pani Moniki Ponikiewskiej-Lisiak najlepszą do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Uwzględniła tym samym uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków postanowiła wystąpić z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku Pani Moniki Wacławy Ponikiewskiej-Lisiak.

2. Pani Monika Wacława Ponikiewska-Lisiak ukończyła w 1997 r. studia prawnicze z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej złożyła, w dniach 1-21 września 1999 r. egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 1999 r. mianowana została asesorem Prokuratury Rejonowej w Płocku. Z dniem 1 sierpnia 2002 r. Pani Monika Wacława Ponikiewska-Lisiak została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Płocku. W dniu 14 września 2005 r. Prokurator Okręgowy w Płocku delegował kandydatkę do wykonywania obowiązków służbowych w Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Płocku na okres 2 miesięcy, od 17 października do 16 grudnia 2005 r., a następnie z uwagi na jej zaangażowanie w prowadzenie śledztw i profesjonalne przygotowanie zawodowe, wystąpił z wnioskiem o przedłużenie delegacji. Prokurator Generalny przedłużył delegację Pani prokurator Moniki Wacławy Ponikiewskiej- Lisiak do wykonywania czynności służbowych w Prokuraturze Okręgowej w Płocku na okres od 17 grudnia 2005 r. do 16 kwietnia 2006 r., a następnie na kolejny okres - od 17 kwietnia 2006 r. do 16 października 2006 r. Z dniem 17 października 2006 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Płocku. W dniu 9 kwietnia 2013 r. w piśmie skierowanym do Prokuratora Generalnego Pani prokurator na podstawie przepisu art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze oświadczyła, że zrzeka się stanowiska prokuratora i wniosła o odwołanie jej z tego stanowiska. Uwzględniając to oświadczenie Prokurator Generalny odwołał Panią Monikę Wacławę Ponikiewską-Lisiak ze stanowiska prokuratora Prokuratury Okręgowej w Płocku, wyrażając zgodę na wygaśnięcie stosunku służbowego z dniem 10 czerwca 2013 r. W dniu 21 czerwca 2013 r. kandydatka złożyła wniosek o dokonanie wpisu na listę adwokatów Okręgowej Izby Adwokackiej w Płocku. Z dniem 1 października 2013 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. W ocenie wskazano, że Pani Monika Ponikiewska-Lisiak posiada wszelkie predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Ma ona solidne przygotowanie zawodowe, wynikające z bardzo dobrej znajomości prawa, którą to wiedzę w dalszym ciągu doskonali i potrafi skutecznie wykorzystać w praktyce zawodowej. Jej atutem jest także doświadczenie, wynikające z dotychczasowej pracy w dwóch zawodach prawniczych i lat obecności na sali sądowej w charakterze strony (prokuratora), bądź zastępcy procesowego strony. Jest przy tym osobą niezwykle sumienną i wykonującą pracę z dużym zaangażowaniem. Jej stosunek do przełożonych, współpracowników, stron postępowania i interesantów nie budzi zastrzeżeń. Cechuje ją wysoka kultura osobista.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu w dniu 28 maja 2015 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Moniki Wacławy Ponikiewskiej-Lisiak na wolne stanowisko sędziowskie. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Płockiego w dniu 1 czerwca 2015 r. na omawianą kandydaturę oddano 48 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się" z sumą uzyskanych punktów poparcia: 260.

3. Przy podjęciu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę łącznie: oceny kwalifikacyjne kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym, poparcie środowiska sędziowskiego -udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku oraz uzyskane na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów Okręgu Płockiego.

Przedstawiona z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie kandydatka posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa. Pracę wykonywała, od listopada 1999 r" na stanowisku asesora, a następnie prokuratora prokuratury rejonowej oraz prokuratora prokuratury okręgowej. Od października 2013 r. wykonuje zawód adwokata. Jej wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdzone zostały w uzyskanej przez kandydatkę bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej. Powyższe w powiązaniu z uzyskaniem najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów doprowadziło do uznania, że wypełnia ona w stopniu wyższym kryteria wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa od kontrkandydatki - Pani Joanny Ewy Kozaneckiej, która posiada krótsze i mniej różnorodne doświadczenie zawodowe od wybranej kandydatki - od 6 grudnia 2010 r. do chwili obecnej zatrudniona jest na stanowisku asystenta sędziego. Pani Joanna Ewa Kozanecka złożyła ponadto egzamin zawodowy na ocenę dobrą oraz uzyskała niższy wynik głosowania w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów Okręgu Płockiego. Powyższe czyni jej kandydaturę mniej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie od wybranej kandydatki.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Moniki Wacławy Ponikiewskiej-Lisiak zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej odpowiednie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego oraz ocena uzyskana z egzaminu prokuratorskiego.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 29 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Joanny Ewy Kozaneckiej oddano: 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Wacławy Ponikiewskiej-Lisiak oddano: 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust.1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).