Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 910/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi kandydaturę Pani Anny Zuzanny Braczkowskiej - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi kandydatury Pani Kamili Katarzyny Knop-Wojdyn - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2015 r., pod poz. 143 zgłosiły się dwie wyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi kandydaturę Pani Anny Zuzanny Braczkowskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zgodnie, z którym jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Anna Zuzanna Braczkowska z oceną bardzo dobrą ukończyła studia i również z oceną bardzo dobrą złożyła egzamin sędziowski. Była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, a od 1 grudnia 2009 r. pracuje, jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, wykonując aktualnie obowiązki w II Wydziale Cywilnym. Kandydatka posiada odpowiednie i wieloletnie doświadczenie zawodowe i kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziego, co stwierdzone zostało w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej. Uzyskała wyróżniającą ocenę Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.) i uwzględniła oceny kwalifikacyjne kandydatek, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzieliła stanowisko Zespołu jej członków i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi- Widzewa w Łodzi zostanie przedstawiona kandydatura Pani Anny Zuzanny Braczkowskiej.

2. Pani Anna Zuzanna Braczkowska w 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą. Od 1 kwietnia 2005 r. do 30 września 2006 r. pracowała, jako inspektor bankowy w BRE Bank S.A. Po odbyciu w latach 2006- 2009 aplikacji sądowej, złożyła w 2009 r. egzamin sędziowski przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Ministra Sprawiedliwości przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi z ogólną oceną bardzo dobrą. Od 1 października do 30 listopada 2009 r. zatrudniona była na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Obowiązki wykonywała w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym a następnie w XII Wydziale Cywilnym Rodzinnym. Z dniem 1 grudnia 2009 r. do chwili obecnej pracuje na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Do końca 2012 r. pełniła obowiązki w Sekcji Egzekucyjnej II Wydziału Cywilnego. Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2013 r. wykonywała czynności w II Wydziale Cywilnym (w wymiarze !6 etatu) i Sekcji Egzekucyjnej w tym Wydziale (w wymiarze !4 etatu). Od 1 września 2013 r. do 31 maja 2014 r. pełniła obowiązki także w I Wydziale Cywilnym (w wymiarze !6 etatu), natomiast od 1 maja 2014 r. do chwili obecnej - w wymiarze /2 etatu - pracuje w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

Kandydatka w 2010 r. ukończyła szkolenie pt. "Mediacja" organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury; w 2012 r. ukończyła szkolenie o tematyce: "Zakres ochrony prawnej powierzony referendarzom sądowym w postępowaniu cywilnym, odmowa nadania klauzuli wykonalności przez referendarza sądowego - przesłanki i skutki, nadanie klauzuli wykonalności aktom notarialnym, bankowym tytułom egzekucyjnym oraz administracyjnym tytułom wykonawczym" organizowane także przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, a w 2014 r. szkolenie pt. "Wady oświadczenia woli oraz tytuły egzekucyjny i wykonawczy w praktyce pracy asystentów sędziów i referendarzy sądowych", organizowane przez Suprema Lex Centrum Szkolenia Kadr i Samorządów.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sędziego wizytatora ds. cywilnych, wieczystoksięgowych i egzekucyjnych. Z oceny tej wynika, że opanowała w wysokim stopniu warsztat pracy orzeczniczej, posiada umiejętność stosowania prawa w praktyce oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji procesowych. Uzyskuje wysoką stabilność orzecznictwa orzekając w pełnym spektrum spraw leżących w kompetencji referendarza sądowego w postępowaniu cywilnym. Mimo poszerzenia zakresu czynności powierzonych opiniowanej zwraca uwagę jej systematyczność i bardzo dobra organizacja pracy. Z powierzonych obowiązków wywiązuje się nienagannie, jest przy tym osobą zdyscyplinowaną, sumienną, o wysokiej kulturze osobistej.

Treść opinii przełożonych i sędziów współpracujących z kandydatką świadczy o wysokiej ocenie jej pracy. Konkludując sędzia wizytator stwierdził, że Pani Anna Zuzanna Braczkowska posiada cechy uzasadniające przedstawienie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 18 maja 2015 r. zaopiniowało omawianą kandydaturę jednogłośnie pozytywnie, z wyróżnieniem. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego w dniu 8 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 71 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 7 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Anna Zuzanna Braczkowska legitymuje się ponad pięcioletnim doświadczeniem w pracy na stanowisku referendarza sądowego, w trakcie którego opanowała w wysokim stopniu warsztat pracy orzeczniczej. Praca kandydatki została pozytywnie oceniona przez sędziego wizytatora w sporządzonej ocenie kwalifikacji, przez przełożonych oraz przez Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa daje to gwarancję sprostania przez Panią Annę Zuzannę Braczkowską wymaganiom stawianym sędziemu sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę bardzo dobrą zarówno na dyplomie wyższych studiów prawniczych jak i na egzaminie sędziowskim, natomiast Pani Kamila Katarzyna Wojdyn-Knop otrzymała odpowiednio ocenę dobrą i ocenę dostateczną plus.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Pani Anna Zuzanna Braczkowska uzyskała wyższe od kontrkandydatki poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione wyżej.

Kandydatura Pani Kamili Katarzyny Wojdyn-Knop uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię (bez wyróżnienia) Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi oraz zdecydowanie niższy wynik głosowania Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego

(11 głosów "za", 30 głosów "przeciw" i 35 głosów "wstrzymujących się" przy 4 głosach "nieważnych")

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anny Zuzanny Braczkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe, a także najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydatura Pani Kamili Katarzyny Wojdyn-Knop nie spełnia w tak wysokim stopniu kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jak kandydatura Pani Anny Zuzanny Braczkowskiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 29 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Zuzanny Braczkowskiej oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Kamili Katarzyny Knop-Wojdyn oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie. h

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).