Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 907/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach kandydaturę Pani Agnieszki Troć - sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Siedlcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 102 zgłosiła się jedna powyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Siedlcach kandydaturę Pani Agnieszki Troć sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydatka posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe i kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego, co zostało potwierdzone w ocenie kwalifikacyjnej. Powyższe wraz z uzyskaniem jednomyślnego poparcia zarówno na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie, jak i Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Lubelskiej czyni jej kandydaturę odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Uwzględniła tym samym uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków postanowiła wystąpić z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach kandydatury Pani sędzi Agnieszki Troć.

2. Pani Agnieszka Troć urodziła się 7 października 1974 r. w Siedlcach. W 1998 r. ukończyła studia prawnicze z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w latach 1998-2001 złożyła, w dniach 9, 10 i 23 kwietnia 2001 r., egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 lipca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Siedlcach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Siedlcach. Orzekała w Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 1 stycznia 2015 r. orzeka jako sędzia delegowany w pełnym wymiarze czasu pracy, w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Siedlcach. Kandydatka uzyskała dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Z oceny tej wynika, że Pani Agnieszka Troć posiada wiedzę i doświadczenie niezbędne do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego. Opanowała technikę pracy sędziowskiej na dobrym poziomie, jak też umiejętność sprawnego prowadzenia postępowania w sprawach cywilnych. W zdecydowanej większości przypadków wydawała prawidłowe orzeczenia. Postawa kandydatki nie budzi żadnych zastrzeżeń, wykazała się ona sumiennością, starannością w prowadzeniu poszczególnych spraw, dobrym przygotowaniem do rozpraw, zdolnością do podejmowania trafnych decyzji, umiejętnością właściwej organizacji pracy. Zarówno wyniki badania akt, jak też analiza danych statystycznych pozwalają na dobrą ocenę pracy Pani Agnieszki Troć w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Siedlcach i dają podstawę do stwierdzenia, że zasługuje ona na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę na wolne stanowisko sędziowskie. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej w dniu 29 czerwca 2015 r. na kandydaturę Pani Agnieszki Troć oddano 77 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Kandydatka uzyskała dobrą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Zdobyła wieloletnie doświadczenie orzecznicze w pracy, początkowo na stanowisku asesora sądowego, następnie sędziego sądu rejonowego, a od 1 stycznia 2015 r. w ramach delegacji do sądu okręgowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę dobre oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego. Kandydatura Pani Agnieszki Troć uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz jednogłośne poparcie na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Agnieszki Troć zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, dobra ocena kwalifikacyjna, a także jednogłośne poparcie środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 29 lipca 2015 r. na kandydaturę Pani sędzi Agnieszki Troć oddano: 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).