Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 898/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach kandydaturę Pana Bartłomieja Dominika Jochemczyka - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach kandydatur:

- Pani Elizy Chrustek - asystenta sędziego,

- Pani Tomasza Leszka Długosza - prokuratora,

- Pani Ewy Szewczyk-Piotrowskiej - adwokata.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r. poz. 1115, zgłosiło się siedmioro kandydatów.

Wobec rezygnacji Pani Anny Halabowskiej-Ścibskiej z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na tym stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej wniosku uchwałą Nr 701/2015 z dnia 27 maja 2015 r. Rezygnację z ubiegania się o powołanie na tym stanowisku zgłosiła także Pani Monika Krueger wobec czego Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej wniosku uchwałą Nr 744/2015 z dnia 16 czerwca 2015 r. Oświadczenie o rezygnacji zgłosiła również

Pani Dominika Srokosz-Adamczyk, co skutkowało umorzeniem postępowania uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa Nr 691/2015 z dnia 27 maja 2015 r.

II

Podczas posiedzenia w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Katowice -Wschód w Katowicach kandydaturę Pana Bartłomieja Dominika Jochemczyka. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przy powyższym Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt. 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan Bartłomiej Dominik Jochemczyk uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych, ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego, jest doktorem nauk prawnych, a jego kwalifikacje zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Prezesa i Wiceprezesa Sądu Rejonowego Katowice -Wschód w Katowicach. Pozytywne opinie o kandydacie przedstawili także Przewodnicząca i Zastępca Przewodniczącej XI Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu. Pan Bartłomiej Dominik Jochemczyk posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach udzieliły jego kandydaturze najwyższego poparcia.

W posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa nie uczestniczyli, prawidłowo powiadomieni o terminie, przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Prokuratury.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że wszyscy kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.).

Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Krajowa Rada Sadownictwa kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.). Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice -Wschód w Katowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pana Bartłomieja Dominika Jochemczyka.

2. Pan Bartłomiej Dominik Jochemczyk urodził się 12 maja 1979 r. w Mysłowicach. Ukończył wyższe studia prawnicze w 2003 r. z oceną bardzo dobrą. W latach 2004-2008 odbył stacjonarne studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uchwałą Rady tego Wydziału z dnia 27 października 2009 r., na podstawie rozprawy doktorskiej pod tytułem "Zawarcie i zatwierdzenie układu w postępowaniu upadłościowym ", uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa. W latach 2004-2007 odbył pozaetatową aplikację sądową i w 2007 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą plus. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 2 czerwca 2008 r. został mianowany na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, gdzie pracuje do chwili obecnej. Orzeka w XI Wydziale Ksiąg Wieczystych.

W okresie od października 2010 r. do września 2012 r. kandydat był zatrudniony jako starszy wykładowca w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Bytomiu, w latach 2010 -2013 współpracował z Wyższą Szkołą Finansów i Prawa w Bielsku-Białej i Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu, a od października 2010 r. jest adiunktem w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Praca i kwalifikacje Pana Bartłomieja Dominika Jochemczyka zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego Gabrielę Ott wizytatora Sądu Okręgowego w Katowicach. Z oceny tej wynika, że kandydat posiada różnorodne, praktyczne doświadczenie zawodowe. Jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie, rzetelny, odpowiedzialny i zdyscyplinowany, prawidłowo i sprawnie organizuje sobie pracę i wykonuje ją sumiennie. Również stabilność orzecznictwa Pana Bartłomieja Dominika Jochemczyka została oceniona jako bardzo dobra. W okresie objętym kontrolą wykazał się umiejętnością pracy w trudnych warunkach pod wpływem stresu. Mimo bardzo dużego obciążenia obowiązki wykonywał właściwie, przy bardzo dobrej jakości i stabilności orzecznictwa. Przez znaczną część 2014 r. był najbardziej obciążonym i zarazem najbardziej efektywnym referendarzem w okręgu. W opinii sędziego wizytatora Pan Bartłomiej Dominik Jochemczyk jest wyróżniającym się referendarzem w okręgu.

Pozytywną opinię o pracy i kwalifikacjach kandydata przedstawiła Przewodnicząca XI Wydziału Ksiąg Wieczystych podkreślając, że kandydat jest wyróżniającym się referendarzem i posiada predyspozycje do objęcia stanowiska sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 16 kwietnia 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę z mocą poparcia wynoszącą 36 punktów. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 15 maja 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 57 głosów "za", 10 głosów "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora ocena kwalifikacji oraz załączone do karty zgłoszenia kandydata opinie przełożonych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą plus na egzaminie sędziowskim.

Pani Eliza Chrustek na dyplomie wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę dobrą a na egzaminie sędziowskim ocenę dobrą plus. Pan Tomasz Leszek Długosz na dyplomie wyższych studiów prawniczych uzyskał ocenę dobrą a na egzaminie prokuratorskim ocenę dostateczną plus. Pani Ewa Szewczyk-Piotrowska na dyplomie wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę bardzo dobrą a na egzaminie adwokackim ocenę dobrą.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego. Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał najwyższe poparcie organów Sądu Okręgowego w Katowicach. Wyniki głosowania Kolegium tego Sądu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach zaopiniowało pozytywnie również kandydatury pozostałych osób, ale z niższą mocą poparcia niż kandydaturę Pana Bartłomieja Dominika Jochemczyka. Również podczas Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach żaden z kontrkandydatów nie uzyskał tak wysokiego poparcia jak kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Bartłomieja Dominika Jochemczyka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, które zdobył w pracy na stanowisku referendarza sądowego i jako wykładowca w szkole wyższej. Krajowa Rada Sadownictwa uwzględniła również: bardzo dobrą ocenę sędziego wizytatora na temat jego pracy i kwalifikacji, pozytywne opinie służbowe, a także fakt uzyskania przez kandydata jednogłośnie pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz najwyższego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Elizy Chrustek oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Leszka Długosza oddano 0 głosów "za", 10 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Bartłomieja Dominika Jochemczyka oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając jego kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Ewy Szewczyk-Piotrowskiej oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).