Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 897/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach kandydaturę Pani Izabeli Marii Bieńko-Maj - notariusza,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach kandydatur:

- Pana Tomasza Andrzeja Kaczmarskiego - referendarza sądowego,

- Pani Izabeli Anny Marczewskiej - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r. poz. 1115, zgłosiło się pięcioro kandydatów.

Wobec rezygnacji Pana Tomasza Michała Łatanika z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na tym stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie, wszczęte w sprawie z jego wniosku, uchwałą Nr 745/2015 z dnia 16 czerwca 2015 r.

Wobec rezygnacji Pani Marzeny Praskiej z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na tym stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie, wszczęte w sprawie z jej wniosku, uchwałą Nr 692/2015 z dnia 27 maja 2015 r.

II

Podczas posiedzenia w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach kandydaturę Pani Izabeli Marii Bieńko-Maj. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych opinii i oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego oraz poziomem uzyskanego przez nią poparcia środowiska sędziowskiego.

Przy powyższym Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt. 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Izabela Maria Bieńko-Maj uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, jej kwalifikacje zostały ocenione jako bardzo dobre przez wizytatora ds. cywilnych oraz Prezesa Rady Izby Notarialnej w Katowicach, posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, a ponadto środowisko sędziowskie udzieliło jej najwyższego poparcia.

W posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa nie uczestniczył, prawidłowo powiadomiony o terminie, przedstawiciel Krajowej Rady Notarialnej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że wszyscy kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.).

Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Krajowa Rada Sadownictwa kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.). Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Izabeli Marii Bieńko-Maj.

2. Pani Izabela Maria Bieńko-Maj urodziła się 22 września 1975 r. w Zawierciu. Wyższe studia prawnicze ukończyła w 1999 r. z oceną bardzo dobrą. W latach 1999-2002 odbyła aplikację sądową i w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od 12 maja 2003 r. do 31 stycznia 2007 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej na stanowisku asesora sądowego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 1 lutego 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu, służbę pełniła do 31 marca 2010 r. w związku ze zrzeczeniem się urzędu sędziego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 24 maja 2010 r. została powołana na stanowisko notariusza. Kandydatka wykonuje zawód notariusza w kancelarii notarialnej prowadzonej w formie spółki cywilnej w Dąbrowie Górniczej. Uczestniczy w szkoleniach zawodowych organizowanych przez samorząd zawodowy notariuszy.

Praca i kwalifikacje Pani Izabeli Marii Bieńko-Maj zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego Bartłomieja Ogiewę wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach. Pan sędzia zwrócił uwagę, że kandydatka posiada różnorodne doświadczenie zawodowe (siedmioletnie doświadczenie orzecznicze w pionach karnym i cywilnym), prawidłowo wykonuje obowiązki notariusza, a przedłożone do oceny akty notarialne są skonstruowane prawidłowo. Wizytator zwrócił również uwagę na fakt, że w trakcie lustracji wielu kategorii aktów notarialnych nie stwierdzono uchybień, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ocenę jej pracy. Podkreślił, że brak jest spraw, w których pozytywnie rozpoznanoby środki odwoławcze na odmowę dokonania wpisu lub odmowę dokonania czynności przez kandydatkę.

Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach Pani Izabeli Marii Bieńko-Maj przedstawili Prezes Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej (opinia z 21 grudnia 2009 r.) oraz Prezes Rady Izby Notarialnej w Katowicach (opinia z 10 lutego 2015 r.).

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 16 kwietnia 2015 r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę (5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się") z mocą poparcia wynoszącą 29 punktów. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 15 maja 2015 r. w odniesieniu do omawianej kandydatury oddano 62 głosy "za", 10 głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada kilkuletnie doświadczenie orzecznicze (asesor sądowy, sędzia sądu rejonowego) oraz w stosowaniu prawa jako notariusz. Jej bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe znajdują odzwierciedlenie w ocenie sporządzonej przez sędziego wizytatora oraz w opiniach Prezesa Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej i Prezesa Rady Izby Notarialnej w Katowicach.

Za wyborem kandydatki przedstawionej z wnioskiem o powołanie przemawiało posiadane przez nią doświadczenie w pracy na stanowiskach asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego a obecnie notariusza oraz wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą na egzaminie sędziowskim. Pani Izabela Anna Marczewska na dyplomie wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę bardzo dobrą a na egzaminie sędziowskim ocenę dobrą. Pan Tomasz Andrzej Kaczmarski uzyskał ocenę dobrą plus na dyplomie wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie tego środowiska. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Kandydatura Pani Izabeli Anny Marczewskiej uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach (6 głosów "za") jednak z niższą sumą punktów poparcia (23 pkt.) oraz niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach (25 głosów "za", 15 głosów "przeciw", przy 41 głosach "wstrzymujących się"), niż kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie.

Pan Tomasz Andrzej Kaczmarski został jednogłośnie negatywnie zaopiniowany przez Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i uzyskał najniższy wynik głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach (5 głosów "za", 54 głosy "przeciw", przy 22 głosach "wstrzymujących się").

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Izabeli Marii Bieńko-Maj zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie na temat jej pracy, a także wyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Izabeli Marii Bieńko-Maj oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", udzielając jej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pana Tomasza Andrzeja Kaczmarskiego oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Izabeli Anny Marczewskiej oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).