Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 896/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu kandydaturę Pani Katarzyny Lis - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu kandydatur:

- Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz - adwokata;

- Pani Aleksandry Apolonii Kasza-Grabowskiej - asystenta sędziego;

- Pani Małgorzaty Tam - adwokata:

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r. pod poz. 1115 zgłosiły się cztery powyżej wymienione kandydatki.

Pani Aleksandra Apolonia Kasza-Grabowska uchwałą Krajowej Rady Sadownictwa z dnia 14 kwietnia 2015 r. Nr 564/2015 została przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 713.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bytomiu kandydaturę Pani Katarzyny Lis. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że: Pani Katarzyna Lis uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych, a z egzaminu sędziowskiego ocenę dobrą plus, ukończyła również studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. Zespół zwrócił również uwagę na liczne szkolenia zawodowe, w których kandydatka brała udział, a które organizowane były przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

W posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa nie uczestniczył, prawidłowo powiadomiony, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Lis.

2. Pani Katarzyna Lis ukończyła w 2007 roku wyższe studia prawnicze z oceną ogólną bardzo dobrą. Od 1 października 2007 r. do 23 sierpnia 2009 r., zatrudniona była na stanowisku asystenta w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej we wrześniu 2010 roku, złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus.

Od 8 listopada 2010 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Wykonuje obowiązki w I Wydziale Cywilnym. W 2012 r. kandydatka ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Sędzia wizytator ds. cywilnych ocenił pracę Pani Katarzyny Lis bardzo dobrze, zwracając uwagę na wysoki poziom jej wiedzy merytorycznej w zakresie prawa materialnego i procesowego, umiejętność praktycznego jej stosowania, sumienność i wysokie poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę, oraz trafność podejmowanych decyzji popartych logiczną argumentacją. Zwrócił uwagę na poszerzanie przez opiniowaną wiedzy i umiejętności mających wpływ na właściwy poziom merytoryczny przygotowywanych projektów i umiejętność pracy pod presją czasu. Dodał, że kandydatka sporządzała projekty orzeczeń z uzasadnieniami i projekty uzasadnień w różnego rodzaju sprawach procesowych i nieprocesowych, które obejmują pełen przekrój tematyki spraw rozpoznawanych w wydziałach pierwszoinstancyjnych sądu okręgowego, w tym sprawy o skomplikowanym stanie prawnym. Powyżej opisane cechy osobowościowe, poziom wiedzy, zaprezentowany przez Panią Katarzynę Lis w przedstawionych do kontroli projektach, oraz zamiłowanie do pogłębiania wiedzy również w zakresie prawa karnego, stanowią jej niewątpliwie atuty. Praca i kwalifikacje Pani Katarzyny Lis zostały ocenione bardzo dobrze także przez Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach, Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego tego Sądu oraz sędziów orzekających w tym Wydziale.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 16 kwietnia 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 15 maja 2015 r. w odniesieniu do kandydatury Pani Katarzyny Lis oddano: 64 głosy "za", 4 głosy "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez wizytatora ocena oraz załączone do karty zgłoszenia opinie sędziów i przełożonych kandydatki. Pani Katarzyna Lis stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach. Cechują ją wysoka kultura osobista oraz właściwy stosunek do współpracowników i przełożonych.

Pani Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz posiada również wysokie kwalifikacje zawodowe. Kandydatka ta, ma szerokie doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując m.in. na stanowisku asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Katowicach oraz wykonując zawód adwokata w Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej.

Opinie na temat pracy kontrkandydatki Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz na stanowisku asystenta sędziego oraz adwokata są pozytywne, sędziowie wizytatorzy zwracają uwagę na jej zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków, efektywność pracy i bardzo dobrą merytoryczną jej stronę. Niemniej jednak wizytatorzy zauważają, że w przypadku oceny przydatności adwokata do wykonywania zawodu sędziego, nie ma możliwości oceny umiejętności koncentracji materiału dowodowego, sposobu prowadzenia sprawy, kultury prowadzenia rozpraw oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem na sali rozpraw.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa obie omówione powyżej kandydatki posiadają zbliżone kwalifikacje zawodowe. Rada dokonała wyboru jednej z kandydatek, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia jedno wolne stanowisko sędziowskie.

Za wyborem kandydatury Pani Katarzyny Lis przemawiało znacznie wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach oraz wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie, jak również Pani Justyna Agnieszka Kaniut- Bogowicz uzyskały bardzo dobre oceny na dyplomie wyższych studiów prawniczych. Na egzaminie sędziowskim Pani Katarzyna Lis uzyskała ocenę dobrą plus, zaś Pani Justyna Agnieszka Kaniut-Bogowicz ocenę dobrą. Pozostali kandydaci uzyskali słabsze oceny czy to na dyplomie ukończenia studiów, czy z egzaminu zawodowego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego. Pani Katarzyna Lis, przedstawiona niniejszą uchwałą z wnioskiem o powołanie uzyskała - wspólnie z Panią Aleksandrą Apolonią Kaszą-Grabowską - jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach. Również pozytywną, jednak nie jednogłośnie, opinię tego Kolegium uzyskały pozostałe osoby uczestniczące w tym postępowaniu nominacyjnym.

Pani Katarzyna Lis otrzymała także najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Lis zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe, a także najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach (nie uwzględniając kandydatury Pani Aleksandry Apolonii Kaszy- Grabowskiej, która została przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie jak zostało przedstawione powyżej).

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Justyny Agnieszki Kaniut-Bogowicz oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Aleksandry Apolonii Kaszy-Grabowskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Lis oddano 13 głosów "za", 0 głosy "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Małgorzaty Tam oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).