Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tychach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 894/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tychach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tychach kandydaturę Pani Aleksandry Ewy Wilczyńskiej - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tychach kandydatury Pani Agaty Katarzyny Goc-Grzywnowicz - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Tychach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r. pod poz. 1115 zgłosiły się dwie powyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Tychach kandydaturę Pani Aleksandry Ewy Wilczyńskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Aleksandra Ewa Wilczyńska uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie wyższych studiów prawniczych, ocenę dostateczną plus z egzaminu sędziowskiego, jest doktorem nauk prawnych, posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, a także uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę spełnienie wymagań ustawowych wskazanych w art. 61 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt. 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tychach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Aleksandry Ewy Wilczyńskiej.

2. Pani Aleksandra Ewa Wilczyńska ukończyła wyższe studia prawnicze w 2004 r. z oceną dobrą plus. W trakcie studiów była uczestnikiem Europejskiej Szkoły Praw Człowieka, którą ukończyła z oceną bardzo dobrą. Od października 2004 r. do lutego 2006 r. była zatrudniona w Kancelarii Radcy Prawnego na stanowisku prawnika. W latach 2006-2009 odbyła etatową aplikację sądową i 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od 1 kwietnia 2010 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Tychach, do dnia 31 lipca 2013 r. w wymiarze 3/5 etatu, a od 1 sierpnia 2013 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Kandydatka Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego z dnia 22 października 2013 r. na podstawie rozprawy doktorskiej pod tytułem "Pojęcie interesu prawnego w polskim porządku prawnym" uzyskała stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Pani Aleksandra Ewa Wilczyńska jest autorką wielu publikacji z zakresu teorii i filozofii prawa, bierze udział w szeregu spotkań naukowych i konferencji.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Katowicach. Z oceny tej wynika, że Pani Aleksandra Ewa Wilczyńska posiada praktyczne doświadczenie zawodowe, wykonuje prawidłowo obowiązki asystenta sędziego, a także właściwie opanowała technikę pracy sędziego sądu rejonowego. Sędzia wizytator wskazuje, że powierzone zadania wykonuje z dużym zaangażowaniem, właściwie opanowała przepisy prawa karnego materialnego i procesowego, a także umiejętnie redaguje projekty orzeczeń oraz prawidłowo sporządza projekty ich uzasadnień. Redakcja projektów uzasadnień sporządzanych przez opiniowaną jest rzeczowa, jasna i zrozumiała, precyzyjnie odpowiada materii sprawy i jest dostosowana do rozstrzygnięcia. Treść ustaleń faktycznych również jest jasna, a forma wypowiedzi klarowna. Sporządzone przez kandydatkę projekty postanowień mają właściwą budowę zarówno pod względem redakcyjnym jak i merytorycznym. Treść sentencji formułowana była w sposób jasny i zrozumiały, zaś uzasadnienia odnoszą się do meritum sprawy i danego rodzaju rozstrzygnięcia. Pozytywne opinie o kandydatce przedstawili również Prezes Sądu Rejonowego w Tychach, Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich dr Aleksandra Wentkowska oraz sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach dr Iwona Bogucka.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 15 maja 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 64 głosy "za", i 6 głosów "przeciw" i 7 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora ocena kwalifikacji oraz załączone do karty zgłoszenia opinie sędziów i przełożonych kandydatki. Pani Aleksandra Ewa Wilczyńska stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju konferencjach i spotkaniach naukowych. Kandydatkę cechują wysoka kultura osobista oraz właściwy stosunek do współpracowników i przełożonych.

Wysokie kwalifikacje zawodowe posiada również Pani Agata Katarzyna Goc- Grzywnowicz. Kandydatka ta posiada doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując m.in. w charakterze asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Katowice-Zachód w Katowicach, oraz w Sądzie Rejonowym w Tychach. Opinie kwalifikacyjne uzyskane przez tą kandydatkę również są pozytywne, sędziowie wizytatorzy zwracają uwagę na jej zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków, efektywność pracy oraz bardzo dobrą merytoryczną jakość pracy.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa obie omówione powyżej kandydatki posiadają zbliżone kwalifikacje zawodowe.

Za wyborem kandydatury Pani Aleksandry Ewy Wilczyńskiej, przemawiało wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych oraz udział w licznych konferencjach i spotkaniach naukowych, który wpływa na podnoszenie Jej kwalifikacja zawodowych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dostateczną plus na egzaminie sędziowskim natomiast Pani Agata Katarzyna Goc-Grzywnowicz uzyskała odpowiednio ocenę dobrą i ocenę dobrą plus. W ocenie Rady, posiadany tytuł doktora nauk prawnych i dalsze podnoszenie kwalifikacji zawodowych przemawiają zdecydowanie za wskazaniem kandydatury Pani Aleksandry Ewy Wilczyńskiej mimo niższej oceny z egzaminu zawodowego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Pani Agata Katarzyna Goc-Grzywnowicz, podobnie jak kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie, uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach, ale uzyskała zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach (38 głosów "za", 6 głosów "przeciw" i 35 głosów "wstrzymujących się").

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Aleksandry Ewy Wilczyńskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, dorobek naukowy, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe, a także najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015r. na kandydaturę:

- Pani Agaty Katarzyny Goc-Grzywnowicz oddano 0 głosów "za", 0 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Aleksandry Ewy Wilczyńskiej oddano 13 głosów "za", 0 głosy "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).