Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 890/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach kandydaturę Pani Katarzyny Jadwigi Wielichowskiej-Opalskiej - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach kandydatury Pana Dariusza Piotra Rogali - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 100, zgłosiło się dwoje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach kandydaturę Pani Katarzyny Jadwigi Wielichowskiej-Opalskiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku asystenta sędziego, potwierdzającą jej wysokie kwalifikacje do wykonywania zawodu sędziego. Powyższe wraz z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz uzyskaniem wyróżniającej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi czyni jej kandydaturę najlepszą do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Uwzględniła tym samym uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków postanowiła wystąpić z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach kandydatury Pani Katarzyny Jadwigi Wielichowskiej-Opalskiej.

2. Pani Katarzyna Jadwiga Wielichowska-Opalska ukończyła studia prawnicze w 2005 r., z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła w dniach 1, 3 i 18 września 2008 r. egzamin sędziowski, z wynikiem dobrym plus. Od 24 listopada 2008 r. do chwili obecnej jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi w V Wydziale Karnym - Odwoławczym. Ukończyła ponadto na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego dwuletnią Szkołę Prawa Niemieckiego dla studentów polskich. Do szkoły tej uczęszczała w okresie od października 2004 r. do maja 2006 r.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. W ocenie wskazano, że Pani Katarzyna Wielichowska-Opalska sporządziła projekty orzeczeń oraz uzasadnienia we wszystkich rodzajach spraw, podlegających rozpoznaniu przez wydział karny odwoławczy sądu okręgowego. Poziom tych projektów jest bardzo dobry. Ich treść jednoznacznie wskazuje, że posiada ona bardzo dobrą znajomość przepisów prawa karnego materialnego i procesowego, karnego skarbowego, wykroczeń oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy przy sporządzanych projektach. Dokonana przez nią ocena materiału dowodowego była wnikliwa i trafna, formułowane oceny przemyślane, przywołana argumentacja klarowna i logiczna. Opiniowana jest osobą o wysokim poziomie kultury osobistej, nienagannej postawie służbowej, zlecone czynności zawsze wykonywała terminowo. Wiedza prawnicza jaką posiada, umiejętność stosowania tej wiedzy w praktyce oraz cechy osobowe, wskazują na bardzo dobre przygotowanie Pani Katarzyny Jadwigi Wielichowskiej-Opalskiej do wykonywania zawodu sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 18 maja 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Jadwigi Wielichowskiej-Opalskiej na wolne stanowisko sędziowskie wyróżniając jej kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi w dniu 8 czerwca 2015 r. na omawianą kandydaturę oddano 61 głosów "za", 6 głosów "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podjęciu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę łącznie: oceny kwalifikacyjne kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim, poparcie środowiska sędziowskiego - udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi oraz uzyskane na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kandydaci, którzy zgłosili się na wolne stanowisko sędziowskie posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego.

Pan Dariusz Piotr Rogala od 1 czerwca 2004 r. zatrudniony jest w Sądzie Okręgowym w Łodzi. W okresie od 1 czerwca 2004 r. do 31 maja 2005 r. na stanowisku referenta stażysty p.o. asystenta sędziego, a od 1 czerwca 2005 r. na stanowisku asystenta sędziego.

Pani Katarzyna Jadwiga Wielichowska-Opalska zatrudniona jest na stanowisku asystenta sędziego od 24 listopada 2008 r. Za wyborem jej kandydatury na wolne stanowisko sędziowskie stanęło uznanie, że pomimo krótszego stażu pracy na stanowisku asystenta sędziego kandydatka ta uzyskała, tak samo jak Pan Dariusz Piotr Rogala, bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną pracy, a ponadto jej kandydatura została wyróżniona przez Kolegium Sądu oraz Zgromadzenie Ogólne Sędziów. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ponad pięcioletni staż pracy na stanowisku asystenta sędziego jest okresem wystarczającym do uzyskania odpowiednich kwalifikacji do pełnienia urzędu sędziego w wypadku obojga kandydatów. Posiadanie dłuższego stażu pracy przez Pana Dariusza Piotra Rogalę od wybranej kandydatki nie było tym samym okolicznością przemawiającą za wyborem jego kandydatury w sytuacji uzyskania przez kandydatów zbliżonych - bardzo dobrych - ocen kwalifikacyjnych pracy przy zdecydowanie wyższym poparciu środowiska sędziowskiego udzielonego wybranej kandydatce oraz uzyskaniu przez nią wyższej oceny ze złożonego egzaminu sędziowskiego - oceny dobrej plus - w porównaniu do uzyskanej przez kontrkandydata oceny z egzaminu sędziowskiego - jedynie oceny dostatecznej plus. Pod uwagę wzięto również ukończenie przez wybraną kandydatkę dwuletniej Szkoły Prawa Niemieckiego oraz uczestnictwo w seminarium doktoranckim prowadzonym w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, co wynika z dokumentów przedstawionych przez kandydatkę oraz ze sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej pracy - świadczące o dbaniu przez kandydatkę o podwyższanie swoich umiejętności w zakresie znajomości prawa. Kontrkandydat - Pan Dariusz Piotr Rogala - ukończył, jak wynika z dokumentów postępowania oraz sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej, cztery kilkudniowe szkolenia zawodowe organizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Jadwigi Wielichowskiej-Opalskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej odpowiednie doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego, ocena uzyskana z egzaminu sędziowskiego oraz podnoszenie przez kandydatkę kwalifikacji zawodowych poprzez uczestniczenie w seminarium doktoranckim i ukończenie dwuletniej Szkoły Prawa Niemieckiego.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Dariusza Piotra Rogali oddano: 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Jadwigi Wielichowskiej-Opalskiej oddano: 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).