Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 889/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku kandydaturę Pani Aliny Ewy Miłosz-Kloczkowskiej sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 232 zgłosiła się jedna powyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku kandydaturę Pani Aliny Ewy Miłosz-Kloczkowskiej sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani sędzia Alina Ewa Miłosz-Kloczkowska uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sędziego wizytatora oraz jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, jak również poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714) i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że kandydatura Pani Aliny Ewy Miłosz-Kloczkowskiej zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

2. Pani sędzia Alina Ewa Miłosz-Kloczkowska ukończyła wyższe studia prawnicze w 1988 r. z oceną bardzo dobrą. W 1990 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od 29 października 1990 r. do 8 października 1992 r. wykonywała obowiązki asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 października 1992 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kartuzach. Z dniem 1 stycznia 1995 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Kartuzach. Decyzją Ministra Sprawiedliwości została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku na okres od 1 października 1998 r. do 31 marca 1999 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na okres od 1 października 1999 r. do 31 marca 2000 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 stycznia 2000 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Od 1 stycznia 2006 r. do 14 kwietnia 2010 r. pełniła funkcję sędziego wizytatora ds. karnych tego Sądu. Od 20 stycznia do 31 marca 2010 r. pełniła funkcję Przewodniczącego XI Wydziału Wykonawczego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z dniem 15 kwietnia 2010 r. została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Od 28 września 2012 r. do 17 marca 2013 r. pełniła obowiązki Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku będąc jednocześnie w tym okresie Przewodniczącym X Wydziału Wizytacyjnego. Od 2008 r. orzekała w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w ramach jednodniowych delegacji. Od 1 lutego do 30 kwietnia 2015 r. została delegowana do pełnienia obowiązków w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku w wymiarze trzech sesji w miesiącu. W 2011 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym kurs dokształcający w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i organizacją pracy w wymiarze sprawiedliwości prowadzony przez Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora. Z oceny tej wynika, że osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie załatwień oraz stabilności orzecznictwa. Terminowość sporządzania uzasadnień jest wzorowa, ich treść odpowiada wymogom ustawowym, zawierają wnikliwe rozważania i pogłębioną analizę prawną. Zaprezentowane wywody prawne zasługują na bardzo wysoką ocenę, świadczą o posiadanej wiedzy, dobrej znajomości prawa karnego materialnego i procesowego oraz orzecznictwa. Lektura akt spraw i wydanych przez opiniowaną orzeczeń oraz uzasadnień wskazuje na szczególną staranność i wnikliwość przy rozpoznawaniu spraw, przekonuje o umiejętności szybkiego i trafnego podejmowania decyzji, niezależności wyrażanych ocen oraz o umiejętności logicznej, przekonującej argumentacji. Poziom orzecznictwa i uzasadnień kandydatki zasługuje na najwyższą ocenę. Prezentuje ona wysoki poziom kultury osobistej. Jest osobą skromną, koleżeńską i pracowitą, o właściwej kulturze urzędowania. Sędzia wizytator podniósł, że ocena przebiegu dotychczasowej pracy zawodowej opiniowanej upoważnia do stwierdzenia, że Pani Alina Ewa Miłosz-Kloczkowska spełnia wszystkie wymogi do powołania jej na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Posiada ona odpowiednie doświadczenie zawodowe i walory osobiste, a sposób rozpoznawania spraw, wydane orzeczenia i ich uzasadnienia świadczą o ponadprzeciętnej sumienności i wnikliwości, szerokiej wiedzy prawniczej i doskonałych umiejętnościach zawodowych, a także odpowiedniej wrażliwości. W ocenie sędziego wizytatora Pani Alina Ewa Miłosz- Kloczkowska daje pełną rękojmię należytego wykonywania obowiązków w przypadku powołania jej na to stanowisko.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 19 czerwca 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej w dniu 19 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 81 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada duże doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szczególności wykonując czynności orzecznicze jako sędzia. Kandydatka posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez wizytatora ocena.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała także pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim. Uwzględniła także uzyskane przez kandydatkę poparcie środowiska sędziowskiego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Aliny Ewy Miłosz-Kloczkowskiej z wnioskiem o powołanie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę Pani sędzi Aliny Ewy Miłosz-Kloczkowskiej oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).