Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 888/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi kandydaturę Pana Sławomira Mirosława Lermana sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

* Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszone c w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 356 zgłosił się jeden powyżej wymieniony kandydat.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi kandydaturę Pana Sławomira Mirosława Lermana sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pan sędzia Sławomir Mirosław Lerman uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sędziego wizytatora oraz jednomyślnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi jak również poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714) i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacyjną, jego doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi zostanie przedstawiona kandydatura Pana sędziego Sławomira Mirosława Lermana.

2. Pan sędzia Sławomir Mirosław Lerman ukończył wyższe studia prawnicze w 1988 r. z oceną bardzo dobrą. W 1990 r. złożył egzamin prokuratorski z oceną dobrą. Z dniem 1 grudnia 1990 r. został mianowany asesorem prokuratorskim w Prokuraturze Rejonowej w Brzezinach, a z dniem 1 grudnia 1991 r. powołany na stanowisko prokuratora w tej Prokuraturze. W okresie od 15 marca do 15 sierpnia 1992 r. był delegowany do pracy w Prokuraturze Wojewódzkiej w Skierniewicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 lutego 1995 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach. Z dniem 1 września 1995 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Łowiczu, gdzie pełnił funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego. Jednocześnie, na podstawie delegacji udzielanych przez Ministra Sprawiedliwości orzekał w Sądzie Wojewódzkim w Skierniewicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 1997 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Skierniewicach. Od 21 marca 1997 r. do 28 lutego 2001 r., pełnił obowiązki wizytatora ds. penitencjarnych. Z dniem 1 marca 2001 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi w związku z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2001 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie utworzenia sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości (Dz.U. Nr 14, poz. 134). Od 1 do 31 marca 2001 r. orzekał w VI Wydziale Penitencjarnym, a od 1 kwietnia 2001 r. do 30 kwietnia 2003 r. w IV Wydziale Karnym. Od 1 maja 2003 r. do 31 grudnia 2005 r. pełnił funkcję wizytatora ds. penitencjarnych. Jednocześnie od 1 maja 2003 r. do 30 września 2005 r. orzekał w wymiarze 1/3 etatu w sprawach pierwszoinstancyjnych w XVII Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi z siedzibą w Skierniewicach, a od 1 października 2005 r. do 31 grudnia 2006 r. w XVIII Wydziale Karnym tego Sądu. Od 1 stycznia 2007 r. zostały mu powierzone obowiązki sędziego wizytatora ds. karnych w XI Wydziale Wizytacyjnym. Funkcję tę pełni do chwili obecnej. Poczynając od 30 sierpnia 2007 r. był delegowany przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi do orzekania na indywidualnie oznaczonych terminach rozpraw. Od 1 października 2009 r. do 30 września 2014 orzekał w V Wydziale Karnym Odwoławczym. Od 1 kwietnia 2011 r. do chwili obecnej pełni obowiązki Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego. Od 1 października 2014 r. orzekał w ramach delegacji w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Kandydat uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora. Z oceny tej wynika, że reprezentuje wysoki poziom kwalifikacji zawodowych, nabytych przez szereg lat pracy orzeczniczej w wydziałach karnych obu instancji i wydziale penitencjarnym. Ma szeroką wiedzę prawniczą i niezbędne doświadczenie. Jest osobą bardzo pracowitą, obowiązkową i zrównoważoną. Podsumowując sędzia wizytator stwierdził, że Pan Sławomir Mirosław Lerman jest pełnowartościowym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 22 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 82 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie posiada duże doświadczenie zawodowe, które zdobył podczas pracy na stanowisku asesora prokuratorskiego i prokuratora prokuratury rejonowej a także wykonując czynności orzecznicze jako sędzia. Kandydat posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez wizytatora ocena.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała także pod uwagę oceny uzyskane przez kandydata na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie prokuratorskim. Uwzględniła także uzyskane przez kandydata poparcie środowiska sędziowskiego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana sędziego Sławomira Mirosława Lermana z wnioskiem o powołanie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, a także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę Pana sędziego Sławomira Mirosława Lermana oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).