Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Słupsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 885/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Słupsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Stupsku kandydaturę Pana Mariusza Rafała Kozińskiego - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Słupsku kandydatur:

- Pani Ewy Agnieszki Krekory - referendarza sądowego,

- Pani Eweliny Marii Okraski-Kujko - asystenta sędziego

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Słupsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 143 zgłosiło się troje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Słupsku kandydaturę Pana Mariusza Rafała Kozińskiego, referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pan Mariusz Rafał Koziński uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego. Posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe. Uzyskał pozytywną opinię na Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego. Kandydat otrzymał również bardzo dobrą opinię swojej pracy.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Słupsku zostanie przedstawiona kandydatura Pana Mariusza Rafała Kozińskiego.

2. Pan Mariusz Rafał Koziński urodził się 20 stycznia 1980 r. w Strzelnie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Słupsku, we wrześniu 2007 r" złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W okresie od 1 kwietnia 2005 r. do 31 grudnia 2006 r. kandydat pracował jako asystent sędziego w XIII Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Słupsku w wymiarze 1/2 etatu. Ponadto od 1 kwietnia 2005 r. do 30 września 2007 r. pełnił funkcję kuratora społecznego dla osób dorosłych w Sądzie Rejonowym w Lęborku. W okresie od 1 listopada 2007 r. do 31 sierpnia 2013 r. Pan referendarz pełnił funkcję audytora w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych Sądu Okręgowego w Słupsku. W dniu 1 listopada 2007 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Słupsku, a od 1 września 2010 r. również do 31 sierpnia 2013 r. dodatkowo orzekał w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Od 1 września 2013 r. pracuje w pełnym wymiarze w charakterze referendarza sądowego w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Słupsku.

Kandydat uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez wizytatora do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Słupsku. Sędzia wizytator wyraziła pogląd, że mając na uwadze zarówno sprawność postępowania, jak i prezentowany poziom merytoryczny, pracę opiniowanego na stanowisku referendarza sądowego zarówno w Ośrodku Migracyjnym w Słupsku, w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie, a także w Wydziale Ksiąg Wieczystych należy ocenić bardzo wysoko. Sędzia wizytator podniosła, że lustracja kolejnych spraw pozwala stwierdzić, że nie tylko utrzymuje się nadal bardzo wysoka sprawność postępowania, ale że w kolejnych okresach ulega ona dalszej, sukcesywnej poprawie. Nie ma żadnych zastrzeżeń do stabilności orzeczniczej opiniowanego. Sędzia wizytator uznała, że na szczególną uwagę zasługuje poziom sporządzanych przez kandydata uzasadnień. Pan Mariusz Rafał Koziński często powoływał się na fachową literaturę i aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego. Sędzia wizytator podkreśliła wysoki poziom orzeczniczy Pana referendarza oraz stałe podnoszenie przez niego swoich umiejętności zawodowych. W Jej ocenie kandydat posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu w dniu 7 kwietnia 2015 r. pozytywnie zaopiniowało (1 głos "wstrzymujący się") omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego w dniu 6 maja 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 39 głosów "za".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując od wielu lat czynności referendarskie w różnych wydziałach. Kandydat posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez sędzię wizytator bardzo dobra ocena oraz bardzo dobre, a nawet celujące opinie przełożonych kandydata.

Sędziowie Sądu Rejonowego w Słupsku oraz Sądu Rejonowego w Lęborku, ściśle współpracujący z opiniowanym, zgodnie podkreślili wyróżnianie się kandydata znajomością przepisów i orzecznictwa, przy czym sporządzająca opinię o jego pracy sędzia Sądu Rejonowego w Lęborku oceniła ją celująco. Zdaniem przełożonych jego uwagi odnośnie do referowanych spraw były wyjątkowo trafne i błyskotliwe, a projekty sporządzanych przez ocenianego orzeczeń charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem merytorycznym. Istotne jest przy tym, że do sporządzania projektów orzeczeń i ich uzasadnień kandydat starał się wykorzystywać samodzielne wyszukane orzecznictwo i literaturę. Sędziowie zwrócili uwagę na wyjątkowe zaangażowanie opiniowanego w wykonywaną pracę oraz ponadprzeciętną wiedzę prawniczą, sumienność, staranność, obowiązkowość, bardzo wysoką kulturę osobistą, a także jego niekonfliktowy sposób bycia, przejawiający się w dobrej współpracy z innymi pracownikami. W ocenie opiniujących Pan Mariusz Rafał Koziński posiada umiejętność logicznego rozumowania oraz prezentuje opanowanie i stanowczość, konieczne do wykonywania zawodu sędziego. Sędziowie dostrzegli bardzo dużą wiedzę kandydata w zakresie prawa karnego oraz procedury karnej, jak również z innych dziedzin prawa - cywilnego, rodzinnego, gospodarczego. Opiniowany wielokrotnie wykazywał się także znajomością problemów społecznych i sporym doświadczeniem życiowym, co jest niezbędne do wykonywania zawodu sędziego. Sędziowie wyrazili pogląd, że Pan Mariusz Rafał Koziński jest osobą niezwykle pracowitą, odważną w podejmowaniu decyzji, zdyscyplinowaną, systematyczną. Jest doskonałym kandydatem do wykonywania zawodu sędziego.

Bardzo dobrą opinię o pracy kandydata wyraził Kierownik Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Słupsku, który podkreślił bardzo wysoki poziom umiejętności kandydata w zakresie pracy zespołowej i kultury urzędowania oraz jego rzetelność i koleżeńskość.

Pozytywną opinię podzieliła Prezes Sądu Rejonowego w Słupsku, która akcentując dokładność, skrupulatność, bardzo dużą sprawność postępowania i efektywność ocenianego stwierdziła, że Pan Mariusz Rafał Koziński jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego.

Przewodnicząca VII Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Słupsku podniosła, że kandydat dąży do uzyskiwania jak najlepszych efektów własnej pracy, a jego wiedza i pracowitość predysponują go do wykonywania zawodu sędziego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe kandydatki biorące udział w konkursie legitymują się niższymi kwalifikacjami zawodowymi.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym. Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał bardzo dobrą ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz dobrą ocenę na egzaminie sędziowskim. Pozostałe kandydatki uzyskały takie same oceny, ale uwzględniając wszystkie kryteria ustawowe w ocenie Rady nie są lepszymi kandydatkami od wybranego kandydata.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego Pani Ewa Agnieszka Krekora otrzymała 37 głosów "za", a Pani Ewelina Maria Okraska-Kujko uzyskała 18 głosów "za", zatem obie kandydatki otrzymały niższe poparcie od Pana Mariusza Rafała Kozińskiego.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Mariusza Rafała Kozińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jego doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna i bardzo dobre, a nawet celujące opinie służbowe, a także zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego.

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie posiadają niższe kwalifikacje zawodowe oraz mniejsze poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego od kandydatury Pana Mariusza Rafała Kozińskiego, co zadecydowało o nieprzedstawieniu ich kandydatur z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Mariusza Rafała Kozińskiego oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Ewy Agnieszki Krekory oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Eweliny Marii Okraski-Kujko oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).