Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 882/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu kandydaturę Pana Roberta Rolińskiego - starszego referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu kandydatur:

- Pana Piotra Doby - asystenta sędziego,

-Pani Agnieszki Magdaleny Fórmankiewicz - asystenta sędziego,

- Pana Andrzeja Jackiewicza - asystenta sędziego,

- Pani Beaty Ewy Kornackiej - referendarza sądowego,

- Pani Karoliny Wawrzyniak - asystent sędziego,

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., pod poz. 26 zgłosiło się sześcioro powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Kaliszu kandydaturę Pana Roberta Rolińskiego, starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że:

Pan Robert Roliński uzyskał ocenę dobrą zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego. Od czerwca 2003 r. do września 2013 r. był referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, a aktualnie wykonuje obowiązki starszego referendarza sądowego w tym Sądzie. Od kwietnia 2014 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Ksiąg Wieczystych. Uzyskał wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu. Kandydat otrzymał również pozytywną opinię o swojej pracy, w której podkreślono jego zaangażowanie oraz osiągane wyniki.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu zostanie przedstawiona kandydatura Pana Roberta Rolińskiego.

2. Pan Robert Roliński ukończył wyższe studia prawnicze w 2000 r. z oceną dobrą. W okresie od 1 kwietnia 2001 r. do dnia 31 marca 2003 r. odbywał aplikację sądową etatową w Sądzie Okręgowym w Kaliszu. W 2003 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 2 czerwca 2003 r. został mianowany na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, natomiast z dniem 1 września 2013 r. - na stanowisko starszego referendarza sądowego w tym Sądzie. Orzeka do chwili obecnej w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Kaliszu (w okresie od 1 listopada 2008 r. do 2 sierpnia 2009 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Kaliszu). Z dniem 1 kwietnia 2014 r. powierzono mu pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu.

Kandydat jest członkiem Komisji Dyscyplinarnej do rozpatrywania w pierwszej instancji spraw dyscyplinarnych referendarzy sądowych zatrudnionych w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz Komisji Socjalnej przy Prezesie Sądu Rejonowego w Kaliszu.

W ocenie sędziego wizytatora Pan Robert Roliński zasługuje na pozytywną ocenę. Swoją pracę wykonuje sprawnie, terminowo, rzetelnie i prezentuje wysoki poziom kultury osobistej. Osiąga bardzo dobre wyniki statystyczne pracy. W 2012 r. w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Kaliszu załatwił 4577 spraw. W 2013 r. załatwił w tym Wydziale 3377 spraw, a w 2014 r. - 3889 spraw. Zdaniem sędziego wizytatora przebieg postępowania w skontrolowanych sprawach jest prawidłowy, a czynności były dokonywane niezwłocznie. Postanowienia i ich uzasadnienia pod względem konstrukcyjnym, jak i treści, zostały sformułowane w sposób należyty. Nie budzą wątpliwości, co do podstawy faktycznej i prawnej podjętego rozstrzygnięcia, zostały sporządzone prawidłowo i starannie. Zawierają wszystkie konieczne elementy przewidziane przez ustawodawcę. Sędzia wizytator podkreślił niską zaskarżalność orzeczeń Pana Roberta Rolińskiego. Spośród 4577 spraw załatwionych przez kandydata w 2012 r. skargi zostały wniesione w 18 z nich. Z kolei w 3377 sprawach załatwionych w 2013 r. skargi zostały wniesione w 11 z nich. W 2014 r. na 3889 spraw załatwionych, wniesiono 14 skarg. W ocenie sędziego wizytatora Pan Robert Roliński posiada dużą wiedzę i należycie z niej korzysta przy rozstrzyganiu spraw. Pracuje bardzo sprawnie, efektywnie wykorzystuje czas pracy, samodzielnie organizuje pracę oraz posiada zdolności organizacyjne. Ponadto opiniujący powołuje się na bardzo dobre opinie o pracy kandydata wyrażone przez sędziów, którzy z nim współpracują oraz pozostałych współpracowników. Zdaniem sędziego wizytatora mając na uwadze cechy osobowości, zaangażowanie w pracę oraz osiągnięte wyniki, należy stwierdzić, że Pan Robert Roliński posiada kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu sędziego i jest należycie przygotowany do prawidłowego wykonywania obowiązków sędziowskich.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu na posiedzeniu w dniu 4 maja 2015 r. poparło kandydaturę Pana Roberta Rolińskiego 9 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" (suma punktów poparcia 46). Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu w dniu 22 maja 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 43 głosów "za" i 8 głosów "przeciw (moc poparcia 192).

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując czynności referendarza sądowego w Wydziale Cywilnym oraz starszego referendarza sądowego w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Kaliszu.

W opinii z 20 lutego 2015 r. Prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu Anna Kruk podkreśliła, że Pan Robert Roliński jest osobą odpowiedzialną, obowiązkową, rzetelną oraz wymagającą względem siebie i innych. Mimo dużego obciążenia pracą radzi sobie doskonale z wykonywaniem obowiązków. Jest osobą dobrze zorganizowaną, komunikatywną, o wysokiej kulturze osobistej. Doskonale współpracuje z sędziami i pracownikami sekretariatu. Zachowuje odpowiedni stosunek do stron postępowania. Jest osobą kompetentną, o szerokiej wiedzy. Pani Prezes zauważyła, że nie są jej znane żadne okoliczności mogące świadczyć o naruszeniu zasad etyki przez kandydata. Podkreśliła, że Pan Robert Roliński uzyskiwał pozytywne oceny okresowe. Nie stwierdziła żadnych uchybień w zakresie naruszenia obowiązujących przepisów oraz nie odnotowała skarg co do kultury zachowania kandydata.

Pozytywną opinię o kandydacie wyraziła również, Pani Sędzia Anna Nowaczyk Przewodnicząca VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Kaliszu. W opinii z 5 lutego 2015 r., zwróciła uwagę na to, że kandydat w zależności od wielkości obciążenia rozpoznaj e rocznie powyżej 4000 wniosków, co oznacza, że w okresie pracy w Wydziale rozpoznał około 46.000 wniosków. Ponadto podkreśliła, że Pan Robert Roliński reprezentuje bardzo wysoki poziom wszechstronnej wiedzy prawniczej.

Równie pozytywną opinię sędziego wizytatora otrzymała Pani Karolina Wawrzyniak. Opiniujący podkreślił, że kandydatka posiada umiejętność stosowania przepisów prawa materialnego oraz procesowego. Wyróżnia się pracowitością, jest osobą taktowną, spokojną, o bardzo wysokiej kulturze osobistej, uprzejmą oraz skromną. Zdaniem sędziego wizytatora w sposób właściwy dokonuje oceny stanu faktycznego, przyporządkowując mu właściwe przepisy prawa i wyciąga logiczne wnioski. Poziom jej wiedzy merytorycznej oraz umiejętność analizy przepisów prawa jest bardzo wysoki. Ponadto systematycznie pogłębia swoją wiedzę i na bieżąco zapoznaj e się z orzecznictwem Sądu Najwyższego. Cieszy się dużą sympatią i szacunkiem przełożonych oraz pozostałych współpracowników. Opiniujący podkreślił, że Pani Karolina Wawrzyniak nie ogranicza się do wykonania powierzonych w danym czasie zadań, ale po ich zakończeniu zajmuje się innymi pracami, jakie pozostały do załatwienia w Wydziale. Sędzia wizytator powołuje się na opinie sędziów współpracujących z kandydatką, z których wynika, że jest osobą wyjątkowo obowiązkową, sumienną i charakteryzuje się bardzo dobrą organizacją pracy. Sporządzone przez nią projekty postanowień i ich uzasadnień zawierają wszelkie niezbędne elementy i spełniają wymogi nałożone w tym zakresie przez ustawodawcę. W ocenie sędziego wizytatora Pani Karolina Wawrzyniak posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziowskiego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa oboje wyżej wymienieni kandydaci posiadają zbliżone opinie kwalifikacyjne, jednakże Rada wyżej oceniła kandydaturę Pana Roberta Rolińskiego z uwagi na dłuższy staż pracy oraz bardziej wszechstronne doświadczenie zawodowe. Kontrkandydatka w osobie Pani Karoliny Wawrzyniak wykonuje zawód asystenta sędziego od 2006 r., natomiast Pan Robert Roliński od 2001 r. pracuje kolejno jako aplikant etatowy Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz referendarz sądowy i starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Kaliszu.

Rozpatrując całokształt okoliczności w tym postępowaniu nominacyjnym, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że Pani Karolina Wawrzyniak posiada pozytywne oceny kwalifikacyjne sędziów wizytatorów oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Za wyborem kandydatury Pana Roberta Rolińskiego przemawiało jednak także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego, posiadane różnorodne doświadczenie zawodowe, jak i długi staż pracy. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie legitymują się znacznie niższymi kwalifikacjami zawodowymi.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym.

Ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych - tak jak Pan Robert Roliński - otrzymali również: Pan Piotr Doba, Pani Agnieszka Magdalena Fórmankiewicz, Pani Beata Ewa Kornacka oraz Pani Karolina Wawrzyniak. Natomiast oceną bardzo dobrą legitymuje się Pan Andrzej Jackiewicz, jednakże nie uzyskał on poparcia środowiska sędziowskiego.

Ocenami dobrymi, uzyskanymi z egzaminu zawodowego legitymują się: Pani Agnieszka Magdalena Fórmankiewicz, Pan Andrzej Jackiewicz, Pani Beata Ewa Kornacka oraz Pani Karolina Wawrzyniak. Z kolei oceną dobrą plus legitymuje się: Pan Piotr Doba.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał trzeci wynik głosowania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz najwyższe poparcie Kolegium Sadu Okręgowego w Kaliszu, które zostały przedstawione powyżej.

Pani Karolina Wawrzyniak uzyskała najwyższy wynik głosowania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu (47 głosów "za", 4 głosy "przeciw" - moc poparcia 203). Natomiast Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu poparło kandydaturę Pani Karoliny Wawrzyniak 9 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" (suma punktów poparcia 45).

Pan Piotr Doba uzyskał drugi wynik głosowania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu (46 głosów "za", 5 głosów "przeciw" - moc poparcia 213). Natomiast Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu poparło kandydaturę Pana Piotra Doby 9 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" (suma punktów poparcia 45).

Pani Agnieszka Magdalena Fórmankiewicz uzyskała zaś takie samo poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu jak Pan Robert Roliński.

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie uzyskały niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Roberta Rolińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe, a także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie posiadają niższe kwalifikacje zawodowe od kandydatury Pana Roberta Rolińskiego - omówionej powyżej - co zadecydowało o nieprzedstawieniu ich kandydatur z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Agnieszki Magdaleny Fórmankiewicz oddano 0 głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Andrzeja Jackiewicza oddano 0 głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Beaty Ewy Kornackiej oddano 0 głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Roberta Rolińskiego oddano 14 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Karoliny Wawrzyniak oddano 0 głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).