Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 878/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126. poz. 714. ze zm.). Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu kandydaturę Pana Rafała Józefa Jurczyka - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu kandydatur:

- Pani Marty Brick - asystenta sędziego,

- Pani Iwony Dybkowskiej - asystenta sędziego.

- Pana Tomasza Piotra Goszczyńskiego - asystenta sędziego,

- Pani Agnieszki Wandy Kaweckiej - asystenta sędziego.

- Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej - asystenta sędziego.

- Pana Łukasza Pawła Roszkowskiego - referendarza sądowego.

- Pani Marty Zdzisławy Tarapacz-Stanek - asystenta sędziego,

- Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pośpiech - adwokata Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Zawierciu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 232 zgłosiło się dziewięcioro powyżej wymienionych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa Uchwałą z 13 kwietnia 2015 r., Nr 562/2015 postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pani Marty Brick z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublińcu. Uchwała ta jest nieprawomocna.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Zawierciu kandydaturę Pana Rafała Józefa Jurczyka, referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pan Rafał Józef Jurczyk uzyskał ocenę dobrą zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego. Posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe. Uzyskał najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie. Kandydat otrzymał również dobrą opinię swojej pracy.

Na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa nie był obecny przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu zostanie przedstawiona kandydatura Pana Rafała Józefa Jurczyka.

2. Pan Rafał Józef Jurczyk urodził się 30 kwietnia 1976 r. w Żarkach. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W latach 2001-2004 odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2004 r., złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W latach 2002-2003 kandydat był zatrudniony na stanowisku referenta ds. prawnych w Myszkowskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych "Światowit" S.A. w Myszkowie, w której zajmował się redagowaniem i opiniowaniem pism oraz umów dla zarządu spółki, sprawami rejestrowymi w KRS, sprawami korporacyjnymi, reprezentacją spółki przed sądami i urzędami. W okresie od 1 do 31 marca 2005 r. pracował na stanowisku inspektora w II Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie, wykonując czynności w zakresie Działu Egzekucji i Odpowiedzialności za Zobowiązania Podatkowe. W dniu 1 kwietnia 2005 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, w którym pracował do 30 września 2008 r., początkowo w XV Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 października 2008 r. do 30 września 2012 r. wykonywał obowiązki w XI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach. Od 1 października 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. był delegowany do VII Wydziału Gospodarczego tego Sądu. Z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony do Sądu Rejonowego w Zawierciu, gdzie wykonuje obowiązki referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym.

Od 6 września 2011 r. do chwili obecnej Pan referendarz, za zgodą Prezesa Sądu, pełni nieodpłatnie funkcję prezesa Zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego "Dworzec-Kultura" w Myszkowie. Kandydat uczestniczył również w licznych szkoleniach, a także brał udział w konferencji zorganizowanej 30 września 2014 r. przez Katedrę Prawa Cywilnego i PPM US w Katowicach na temat "Konsekwencje wejścia w życie w Polsce i innych państwach Unii Europejskiej rozporządzenia z dnia 4 lipca 2012 r. Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia dziedziczenia (Dz. U. UE L 2012.201.107)"

Kandydat uzyskał dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez wizytatora do spraw cywilnych. Pani sędzia wizytator wyraziła pogląd, że przedstawiony materiał wskazuje na dobry poziom pracy ocenianego. Kandydat pełniąc obowiązki referendarza podejmuje orzecznicze decyzje, które są staranne, wyważone i dobrze umotywowane. Cechuje je skrupulatność w przywoływaniu dowodów, wskazane są podstawy prawne orzeczenia, w razie potrzeby są poparte orzecznictwem Sądu Najwyższego, a także Trybunału Konstytucyjnego. Bardzo staranne ustalenia dotyczą nadawania klauzuli i to zarówno bankowym tytułom egzekucyjnym, jak i w innych sytuacjach. Oceniany dokładnie kontroluje wysokość odsetek, odpowiedzialność poręczyciela, każdego innego dłużnika, wymogi formalne po stronie banku i wierzyciela w sprawach dotyczących nadawania klauzuli bankowym tytułom egzekucyjnym. W przypadku oddalenia wniosku w całości lub części orzeczenia nie są zaskarżane, co nie tylko dowodzi prawidłowości rozstrzygnięcia, ale też świadczy o umiejętności przekonywania. Pani sędzia wizytator podniosła, że decyzja opiniowanego o podjęciu pracy referendarza nie jest przypadkowa, a ma cechę wyważonej i przemyślanej. Sporządzane przez niego projekty orzeczeń i ich uzasadnień wskazują na jego duże możliwości intelektualne. Pani sędzia wizytator poparła kandydaturę Pana referendarza Rafała Józefa Jurczyka na stanowisko sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie na posiedzeniu w dniu 26 maja 2015 r. poparło kandydaturę Pana Rafała Józefa Jurczyka, przyznając kandydatowi 8 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie w dniu 1 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 41 głosów "za", 11 głosów "przeciw" i 6 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując od dziesięciu lat czynności referendarskie w wielu wydziałach. Pan referendarz posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona ocena kwalifikacyjna oraz opinie sędziów i przełożonych kandydata.

W opinii z 7 maja 2015 r. Prezes Sądu Rejonowego w Zawierciu Pan Paweł Cisowski podkreślił, że Pan Rafał Józef Jurczyk skrupulatnie, sumiennie i starannie wykonuje powierzone obowiązki, bezstronnie podejmuje decyzje w oparciu o dostępne dokumenty i sprawdzone informacje. Wykazuje bardzo dobrą znajomość prawa, orzecznictwa Sądu Najwyższego, literatury prawniczej, niezbędnych do prawidłowego wykonywania powierzonych zadań. Posiadane wiadomości umiejętnie wykorzystuje wykazując dążenie do osiągania jak najlepszych efektów w pracy, w szczególności co do jakości wydawanych orzeczeń. Powierzone obowiązki wykonuje sprawnie, terminowo, rzetelnie, przejawiając również własną inicjatywę. Pan Prezes zwrócił uwagę, że kandydat mimo nadmiernego obciążenia pracą w ostatnim okresie swoje obowiązki wykonywał wzorowo. Oceniany umiejętnie organizuje i planuje pracę własną, czas pracy wykorzystuje efektywnie, właściwie ustala priorytety działania. Czynności podejmuje bez zbędnej zwłoki. Powierzone zadania wykonuje terminowo i niezawodnie. Wykazuje umiejętność pracy w zespole, z szacunkiem odnosi się do interesantów, jak i do współpracowników. Zdaniem Pana Prezesa opiniowany jest niezwykle pracowity i sumienny, a ponadto cechuje go wysoki stopień kultury osobistej oraz koleżeńskość. Jest ceniony i łubiany wśród sędziów i współpracowników. Pan Prezes wyraził pogląd, że wszystkie omówione wyżej cechy, zwłaszcza zaś wysoki poziom wiedzy prawniczej, umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji oraz samodzielnej organizacji pracy przemawiają za rekomendowaniem Pana referendarza na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zawierciu.

Pozytywną opinię o kandydacie wyraziła również Pani Sędzia Agnieszka Wolak - Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Zawierciu. W opinii z 16 września 2014 r. podniosła, że kandydat posiada dużą wiedzę i doświadczenie zawodowe. Wskazała, że Pan referendarz jest bardzo zaangażowany w wykonywanie swoich obowiązków. Pani Przewodnicząca stwierdziła, że wiedza prawnicza i zmysł organizacyjny, a także predyspozycje osobowościowe Pana Rafała Józefa Jurczyka uzasadniają ubieganie się o wolne stanowisko sędziowskie.

Równie pozytywne opinie wystawili kandydatowi sędziowie współpracujący w Sądzie Rejonowym w Zawierciu, podkreślając jego pracowitość, uczynność oraz dobre zorganizowanie, a także wolę zawodowego rozwoju i pogłębiania wiedzy prawniczej. Sędziowie zaakcentowali kreatywność oraz zaangażowanie w pracę Wydziału. W ocenie sędziów opiniowany swoim odpowiedzialnym i rozsądnym podejściem do pracy wyróżnia się wśród referendarzy.

Pani Sędzia Monika Wolny - Przewodnicząca VII Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach w opinii z 15 września 2014 r. podzieliła pozytywną ocenę pracy kandydata podkreślając jego wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność jej zastosowania w praktyce. Wyraziła pogląd, że stosunek do pracy Pana referendarza, a także posiadane przez niego cechy świadczą o tym, że spełnia on wszelkie wymagania do wykonywania zawodu sędziego.

Zarówno Wiceprezes Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach Pani Sędzia Marzena Dec, jak i Przewodnicząca XV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie Pani Sędzia Maria Świątko stwierdziły, że kandydat dysponuje szeroką wiedzą w zakresie znajomości przepisów prawnych, którą uzupełnia na bieżąco, jest osobą solidną, wzorowo wykonującą swoje obowiązki.

Pan referendarz stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych różnego rodzaju szkoleniach zawodowych.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie legitymują się niższymi kwalifikacjami zawodowymi.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym. Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał dobre oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim. Pozostałe osoby, nawet jeśli posiadały nieco wyższe oceny, przy uwzględnieniu wszystkich kryteriów ustawowych w ocenie Rady nie są lepszymi kandydatami od wybranego kandydata.

Ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych - tak jak Pan Rafał Józef Jurczyk - otrzymali również: Pan Tomasz Piotr Goszczyński. Pani Agnieszka Wanda Kawecka, Pani Agnieszka Izabela Kowalska, Pani Marta Zdzisława Tarapacz-Stanek oraz Pani Aneta Zdzisława Wincenciak-Pośpiech. Natomiast oceną dobrą plus legitymuje się Pani Iwona Dybkowska, a oceną bardzo dobrą Pan Łukasz Paweł Roszkowski. Jednakże nie uzyskali oni tak wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego.

Oceną dobrą, uzyskaną z egzaminu zawodowego legitymuje się Pani Agnieszka Izabela Kowalska, a oceną dobrą plus Pan Łukasz Paweł Roszkowski.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie oraz na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie, potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie uzyskały niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Częstochowie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Rafała Józefa Jurczyka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jego doświadczenie zawodowe, dobra ocena kwalifikacyjna, liczne pozytywne opinie służbowe, a także najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie posiadają niższe kwalifikacje zawodowe oraz uzyskały mniejsze poparcie środowiska sędziowskiego od kandydatury Pana Rafała Józefa Jurczyka, co zadecydowało o nieprzedstawieniu ich kandydatur z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Marty Brick oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Iwony Dybkowskiej oddano 0 głosów ..za". 3 głosy "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Piotra Goszczyńskiego oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Rafała Józefa Jurczyka oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

- Pani Agnieszki Wandy Kaweckiej oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Izabeli Kowalskiej oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Łukasza Pawła Roszkowskiego oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marty Zdzisławy Tarapacz-Stanek oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anety Zdzisławy Wincenciak-Pośpiech oddano 0 głosów "za", 4 głosy ..przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sadownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sadu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sadem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).