Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 874/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim kandydaturę Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim kandydatur:

- Pani Anny Kucharczyk - adwokata,

- Pana Pawła Podgorodeckiego - asystenta sędziego,

- Pana Marka Wolińskiego - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 26 zgłosiło się pięcioro kandydatów. Uchwałą nr 862/2015 z dnia 28 lipca 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte zgłoszeniem Pani Karoliny Doroty Przeniosło-Majki z uwagi na jego cofnięcie.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim kandydaturę Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego, referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego przemawiały (ocenione łącznie) jego wysokie kwalifikacje i różnorodne doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna sędziego wizytatora, bardzo dobre oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim, a także najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa nie stawił się przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo powiadomiony o terminie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.) oraz kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714). Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim zostanie przedstawiona kandydatura Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego.

2. Pan referendarz Rafał Bogumił Kazimierski w 2007 roku ukończył studia prawnicze z wynikiem bardzo dobrym. Aplikację sądową etatową odbył w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie w okresie od 1 października 2007 roku do 30 września 2010 roku. Egzamin sędziowski złożył w 2010 roku z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 9 listopada 2010 roku zatrudniony został jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Lublinie (w pełnym wymiarze czasu pracy), następnie zaś z dniem 15 grudnia 2010 roku podjął zatrudnienie na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, gdzie pełnił obowiązki w I Wydziale Cywilnym (w pełnym wymiarze czasu pracy). Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 1 lipca 2011 roku, mianowany został referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Lublin - Zachód w Lublinie. Do chwili obecnej Pan Rafał Bogumił Kazimierski pełni obowiązki referendarza sądowego w VI Wydziale Cywilnym tego sądu, wykonując czynności orzecznicze w elektronicznym postępowaniu upominawczym, w zadaniowym systemie czasu pracy.

Kandydat uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Z oceny wynika, że kandydat powierzone obowiązki referendarza sądowego wykonywał prawidłowo, a wyniki jego pracy, w szczególności wysoka wydajność, sprawność postępowania oraz brak uchybień stwierdzonych w badaniu aktowym, świadczą o dobrym przygotowaniu do wykonywania funkcji orzeczniczej. Sędzia wizytator wskazał, że oceniając orzecznictwo kandydata pod kątem liczby podważonych przez sąd decyzji, jak też analizy przesłanek i przyczyn weryfikacji przez sąd zaskarżonych orzeczeń, stwierdzić trzeba wysoką jakość i dobrą stabilność orzecznictwa.

Kolegium Sądu Okręgowego na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2015 roku jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie w dniu 23 czerwca 2015 roku na kandydata oddano: 50 głosów "za", 22 głosy "przeciw" i 5 głosów nieważnych.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył pracując na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym i Sądzie Okręgowym, a także na stanowisku referendarza sądowego (od 1 lipca 2011 roku). Pan Rafał Bogumił Kazimierski posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez wizytatora ocena oraz załączone do karty zgłoszenia opinie sędziów i przełożonych kandydata. Z opinii służbowych wynika, że kandydat jest samodzielny, sumienny i zdyscyplinowany, wyróżnia się łatwością podejmowania decyzji, a sprawy przydzielone do jego referatu są rozpoznawane systematycznie i wyjątkowo sprawnie.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie nie legitymują się tak dobrymi kwalifikacjami jak wybrany kandydat.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał bardzo dobrą ocenę z ukończenia studiów i najwyższą (bardzo dobrą) ocenę z egzaminu zawodowego (sędziowskiego).

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana referendarza sądowego Rafała Bogumiła Kazimierskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna sędziego wizytatora, bardzo dobre opinie służbowe, a także najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Pozostałe kandydatury biorące udział w konkursie posiadają niższe kwalifikacje zawodowe oraz mniejsze poparcie środowiska sędziowskiego od kandydata omówionego powyżej, co zadecydowało o nieprzedstawieniu ich kandydatur z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Rafała Bogumiła Kazimierskiego oddano 20 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Anny Kucharczyk oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 19 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Pawła Podgorodeckiego oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 19 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Wolińskiego oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 19 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).