Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 274.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 869/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 274.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu kandydaturę Pani Alicji Targońskiej - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu kandydatur:

- Pani Beaty Grażyny Hanke - referendarza sądowego,

- Pani Agnieszki Jagiełło - radcy prawnego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 274 zgłosiły się trzy wyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu kandydaturę Pani Alicji Targońskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Alicja Targońska zatrudniona jest na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Uzyskała wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną, w której sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka ta w stopniu celującym spełnia wymagania do powołania na stanowisko sędziego oraz podkreślił jej rozległą wiedzę prawniczą, wszechstronne przygotowanie merytoryczne, biegłość w stosowaniu prawa w praktyce, a także samodzielność w podejmowaniu decyzji w sprawach o skomplikowanych stanach prawnych i faktycznych. Otrzymała także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Szczecińskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U z 2012r., poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 201 lr. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Świnoujściu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Alicji Targońskiej.

2. Pani Alicja Targońska urodziła się 27 sierpnia 1983r. Ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w 2007r. z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła egzamin sędziowski przed Komisją Egzaminacyjną przy Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie z wynikiem dobrym plus. Od 2 listopada 201 Or. do chwili obecnej zatrudniona jest na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie.

Kandydatka otrzymała wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Szczecinie. Z oceny tej wynika, że Pani Alicja Targońska wyróżnia się doskonałą znajomością przepisów prawa cywilnego, gospodarczego i rodzinnego, jak również prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zdobyte umiejętności stale i systematycznie doskonali uczestnicząc w licznych szkoleniach. Poszerza wiedzę z różnych dziedzin prawa, a następnie bardzo umiejętnie wykorzystuje tę wiedzę przy wykonywaniu swych obowiązków. Pani Alicja Targońska jest postrzegana jako osoba pracowita, rzetelna, systematyczna, zdyscyplinowana, zorganizowana i odpowiedzialna. Zdaniem wizytatora na podkreślenie zasługuje fakt, że kandydatka terminowo i w sposób wzorcowy wywiązuje się z powierzonych jej czynności. Kandydatka prezentuje wysoki poziom komunikacji werbalnej. Umie bronić swojego stanowiska przy użyciu argumentów natury jurydycznej. W ocenie sędziego wizytatora wysokie kwalifikacje zawodowe Pani Alicji Targońskiej wyrażają się umiejętnością samodzielnego dostrzegania i syntetycznego przedstawienia problemów faktycznych i prawnych istotnych dla rozstrzygnięcia konkretnej sprawy oraz rozwiązywaniu złożonych problemów prawnych.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 25 maja 2015r. oceniło kandydatkę jednogłośnie pozytywnie. Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Szczecińskiego w dniu 29 maja 2015r. oddano 74 głosy "za" przy 11 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Alicja Targońska posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując czynności asystenta sędziego. Posiada także wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez wizytatora wyróżniająca ocena kwalifikacyjna oraz bardzo dobre opinie służbowe wystawione przez sędziów bezpośrednio z nią współpracujących w osobach SSA Ryszarda Iwankiewicza, SSA Iwony Wiszniewskiej, SSA Haliny Zarzecznej,

SSA Edyty Buczkowskiej - Żuk, SSA Eugeniusza Skotarczaka, SSA Marii Iwankiewicz, SSA Tomasza Żelazowskiego, SSA Agnieszki Sołtyki oraz SSA Anny Polak.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie wykazują się niższymi kwalifikacjami.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym. Pani Agnieszka Jagiełło - tak jak Pani Alicja Targońska - ukończyła studia z oceną bardzo dobrą, natomiast Pani Beata Grażyna Hanke otrzymała ocenę dobrą.

Ocenę dobrą plus z egzaminu zawodowego otrzymała Pani Alicja Targońska, a Pani Beata Grażyna Hanke otrzymała ocenę dobrą. Pani Agnieszka Jagiełło egzamin radcowski zdała na ocenę pozytywną.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Szczecińskiego, co zostało przedstawione wyżej.

Pani Beata Grażyna Hanke oraz Pani Agnieszka Jagiełło otrzymały jednogłośnie negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Szczecińskiego.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani asystent sędziego Alicji Targońskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, wyróżniająca ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe, a także najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Pozostałe osoby biorące udział w konkursie nie maja równie wysokich kwalifikacji zawodowych oraz mają niższe poparcie środowiska sędziowskiego od kandydatki omówionej powyżej, co zadecydowało o nieprzedstawieniu ich kandydatur z wnioskiem o powołanie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015r. na kandydaturę:

- Pani Beaty Grażyny Hanke oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 18 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Pani Agnieszki Jagiełło oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 17 głosów "wstrzymujących się, w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Alicji Targońskiej oddano 21 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE '

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).