Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 867/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu kandydaturę Pana Piotra Tomasza Gagackiego - radcy prawnego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Grójcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 273 zgłosił się wyżej wymieniony kandydat.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Grójcu kandydaturę Pana Piotra Tomasza Gagackiego - radcy prawnego. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pan Piotr Tomasz Gagacki posiada bardzo bogate i wszechstronne doświadczenie zawodowe, pozytywną opinię kwalifikacyjną sędziego wizytatora ds. cywilnych, pozytywną opinię przedstawiciela Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Radomskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012r. poz. 1230 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydata oceny kwalifikacyjne, jego doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu jej członków uznała, że kandydatura Pana Piotra Tomasza Gagackiego zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu.

2. Pan Piotr Tomasz Gagacki urodził się 24 lipca 1982r. W 2006r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 października 2007r. do 30 września 2010r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Radomiu na stanowisku etatowego aplikanta sądowego. Po odbyciu aplikacji sądowej w dniach 6, 8 i 15 września 2010r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Od 1 lutego 201 Ir. do 10 września 20lir. pracował w Sądzie Okręgowym w Warszawie na stanowisku asystenta sędziego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z 27 stycznia 201 Ir. został wpisany na listę radców prawnych. Od 12 września 201 Ir. do chwili obecnej zatrudniony jest w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stanowisku radcy prawnego. Kandydat ukończył w 2006r. dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie "Wyceny nieruchomości" w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Odbył także praktyki zawodowe w zakresie wyceny nieruchomości w Instytucie Doradztwa Majątkowego w Warszawie. Prezes Rady Ministrów 8 września 2014r. powołał Pana Piotra Tomasza Gagackiego w skład Międzyresortowej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy ministrze właściwym do spraw finansów publicznych.

Kandydat uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Z oceny tej wynika, że jest bardzo dobrze przygotowany teoretycznie do wykonywania pracy sędziego. Podkreślona została umiejętność zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce oraz powoływania w przygotowanych przez kandydata opiniach prawnych właściwego orzecznictwa sądów powszechnych i administracyjnych, a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W sporządzonych opiniach kandydat posługuje się bardzo poprawnym językiem prawniczym przy omawianiu zaistniałych problemów prawnych. Przedstawiana argumentacja odnosi się zawsze do przedstawionego stanu faktycznego. W sprawach sądowych, w których występował nie doszło do przekroczenia z jego strony terminów procesowych wynikających z przepisów procesowych danej czynności. Kandydat spełnia wymogi formalne do objęcia stanowiska sędziego. Przedstawione wyniki jego pracy potwierdzają duże umiejętności teoretyczne w zakresie warsztatu pracy prawnika oraz dobre, mimo krótkiego doświadczenia zawodowego, przygotowanie praktyczne do wykonywania tego zawodu. Posiadane już umiejętności i cechy zawodowe radcy prawnego są gwarancją właściwego wypełniania w przyszłości obowiązków sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu na posiedzeniu w dniu 19 maja 2015r. udzieliło kandydatowi jednogłośnego poparcia (6 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", 33 punkty poparcia) a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Radomskiego na posiedzeniu w dniu 2 czerwca 2015r. oddało 40 głosów "za" przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" udzielając kandydatowi poparcia z mocą poparcia wynoszącą 221 punktów.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobył wykonując obowiązki asystenta sędziego oraz radcy prawnego. Posiada także wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdza sporządzona przez sędziego wizytatora bardzo dobra ocena kwalifikacyjna oraz załączona do karty zgłoszenia pozytywna opinia wizytatora Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach-Pani Zofii Piotrowskiej.

Z opinii tej wynika, że radca prawny Piotr Tomasz Gagacki należycie wykonuje powierzone mu obowiązki zawodowe, dokłada wszelkiej staranności reprezentując pracodawcę przed sądami oraz zachowuje właściwą postawę zawodową i koleżeńską w zespole prawnym.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydata na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie sędziowskim. Pan Piotr Tomasz Gagacki ukończył wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Radomskiego, co zostało przedstawione powyżej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana radcy prawnego Piotra Tomasza Gagackiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, pozytywna opinia służbowa, a także bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 roku na kandydaturę Pana Piotra Tomasza Gagackiego oddano 20 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).