Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chełmnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 808/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chełmnie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126. poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chełmnie Panią asystent sędziego Agatę Jolantę MAKOWSKĄ-BONIECKĄ,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chełmnie Pani asystent sędziego Joanny Agaty BECIŃSKIEJ. Pani referendarz Kingi Małgorzaty GRÜNBERG-BARTKOWSKIEJ. Pani asystent sędziego Danuty IWICKIEJ.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Chełmnie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101 zgłosiły się wyżej wymienione kandydatki.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 czerwca 2015 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Chełmnie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101. W toku przeprowadzonej narady w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na stanowisko sędziego ogłoszone w powyższym obwieszczeniu uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestniczek postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną kandydatki, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe. opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydatek.

Po naradzie Zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił wystąpić z wnioskiem do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie na rozmowę w trybie wideokonferencji dwóch kandydatek, które uzyskały najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego w osobach Pani Kingi Małgorzaty Grünberg-Bartkowskiej oraz Pani Agaty Jolanty Makowskiej-Bonieckiej. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 roku przeprowadził rozmowę w trybie wideokonferencji z wybranymi kandydatkami oraz Panią Wiceprezes Sądu Okręgowego w Toruniu. Po naradzie Zespół ocenił, że zebrany materiał jest wystarczający do zajęcia stanowiska w sprawie. Mając na względzie wszystkie ustawowe kryteria, Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani referendarz Agaty Jolanty Makowskiej-Bonieckiej.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego kandydata.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani referendarz Agaty Jolanty Makowskiej-Bonieckiej. wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jej pracy oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Chełmnie.

Pani Agata Jolanta Makowska-Boniecka jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który ukończyła w 2005 roku w wynikiem bardzo dobrym. Ukończyła również z wynikiem bardzo dobrym studia specjalne na Wydziale Prawa i Administracji i Centrum Studiów Europejskich UMK im. Jeana Monneta w zakresie studiów europejskich. Opiniowana posiada certyfikaty potwierdzające znajomość języka angielskiego (Certyfikat Grade B) i języka niemieckiego (Zweite Stufe). Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła w 2008 roku egzamin sędziowski z oceną dobrą plus. Po zdanym egzaminie przez okres od 13 października 2008 roku do 14 maja 2009 roku pełniła funkcję asystenta sędziego (w wymiarze 3/5 etatu) w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Od 15 maja 2009 do 31 grudnia 2012 roku pełniła obowiązki referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie w V Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz I Wydziale Cywilnym - od 1 stycznia 2013 roku po reorganizacji sądów jest to XI Zamiejscowy Wydział

Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Chełmnie z siedzibą w Wąbrzeźnie i VI Zamiejscowy Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Chełmnie z siedzibą w Wąbrzeźnie.

Oceny pracy Kandydatki dokonał sędzia wizytator ds. cywilnych SSO Włodzimierz Jasiński. Kompetencje zawodowe Kandydatki w zakresie metodyki pracy i kultury organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budziły zastrzeżeń. Omówione już zakończone sprawy prowadzone były sprawnie, bez przewlekłości postępowania. Nie było skarg na toczące się w referacie Pani referendarz postępowania w zakresie ich przewlekłości, co dowodzi sprawności i szybkości podejmowanych przez nią czynności. W ocenie sędziego wizytatora sporządzone uzasadnienia orzeczeń prezentowały wysoki poziom merytoryczny. Kultura urzędowania Kandydatki obejmująca zarówno kulturę osobistą, jak i stosunek do stron także nie budzi zastrzeżeń. Opiniowana jest osobą kulturalną, nie było do niej zastrzeżeń dotyczących zachowania tak w służbie jak i poza nią. Sposób formułowania orzeczeń, jak i ich pisemne uzasadnienie świadczą o dobrym opanowaniu warsztatu pracy referendarza sądowego i umiejętnościach przekazywania własnej argumentacji. Opiniowana jest kandydatem na stanowisko sędziego bardzo dobrze przygotowanym od strony merytorycznej. Wiele przesłanek przemawia za tym. że będzie wykonywać tę funkcję na odpowiednim poziomie merytorycznym przy jednoczesnym zachowaniu powagi i godności sprawowanego urzędu, biorąc pod uwagę doświadczenie zawodowe opiniowanej wynikające z orzekania w wielu kategoriach spraw.

Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu jednogłośnie poparło tę kandydaturę.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Toruniu oddało 44 głosy "za" przy 30 głosach "przeciw", przyznając tej kandydaturze najwyższe poparcie

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe kandydatki w osobach: Pani asystent sędziego Joanny Agaty BECIŃSKIEJ, Pani referendarz Kingi Małgorzaty GRÜNBERG- BARTKOWSKIEJ, Pani asystent sędziego Danuty IWICKIE.I. biorące udział w niniejszym postępowaniu, ocenione całościowo nie były lepszymi Kandydatami do objęcia stanowiska sędziowskiego w Sądzie Rejonowym w Chełmnie. Ogólna ocena kwalifikacji tych osób. Ich doświadczenie zawodowe, opinie wizytacyjne i służbowe na temat Ich pracy oraz poparcie środowiska sędziowskiego nie są w przypadku tych Kandydatek tak dobre, jak ocena kwalifikacji oraz poparcie środowiska sędziowskiego dla Pani Agaty Jolanty Makowskiej- Bonieckiej.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 19 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Agaty Jolanty Makowskiej-Bonieckiej oddano 16 głosów "za", przy braku głosów ..przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Joanny Agaty Becińskiej oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Kingi Małgorzaty Grünberg-Bartkowskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Danuty Iwickiej oddano 0 głosów "za" 1 głos "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sadownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126. poz. 714 ze zm.).