Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 801/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią kandydaturę Radosława Grzegorza TRZECIAKA.;

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią kandydatur:

- Barbary Zofii DUDZIK,

- Anny GRACZYK-CZARNIAK,

- Doroty Klary WIESE-STEFANEK.

UZASADNIENIE

1

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Nakle nad Notecią, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143, zgłosiło się czworo kandydatów.

W dniach 16 i 18 czerwca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenia w przedmiocie wysłuchania kandydatów i przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatur na wolne stanowisko w tym sądzie. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 18 czerwca 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Radosława Grzegorza Trzeciaka. Zespół wskazał, że kandydat ten uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku referendarza sądowego. Jego wyniki pracy, zarówno ilościowe, jak i jakościowe, zostały ocenione bardzo wysoko. Jako jeden z dwóch kandydatów uzyskał poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz uzyskał znaczącą liczbę głosów poparcia na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Okręgu, choć nie uzyskał większości głosów za. Powyższe, w powiązaniu z najlepszą prezentacją jego kandydatury spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów przed Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 czerwca 2015 r., czyni go najbardziej odpowiednim do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Nakle nad Notecią.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią kandydatury Radosława Grzegorza Trzeciaka, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest on najbardziej odpowiedni do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 - t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 18 czerwca 2015 r.

Pan Radosław Grzegorz Trzeciak, urodzony w 1982 r., ukończył studia prawnicze z wynikiem dobrym i w 2007 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra. Odbył etatową aplikację sądową w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Bydgoszczy od 1 października 2007 r. do 30 września 2010 r. W dniach 1, 2 i 15 września 2010 r. przystąpił do egzaminu sędziowskiego, który zdał z ogólnym wynikiem dobrym plus. Minister Sprawiedliwości decyzją z 1 grudnia 2010 r. mianował Pana Radosława Trzeciaka z dniem 6 grudnia 2010 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, natomiast decyzją z 9 sierpnia 2011 r. przeniósł go od 22 sierpnia 2011 r. na stanowisko referendarza przy Sądzie Rejonowym w Szubinie.

W sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej stwierdzono, że zarówno ilościowe, jak i jakościowe wyniki pracy opiniowanego należy ocenić bardzo pozytywnie. Poprawność dokonywanych wpisów, dokładność i terminowość w sporządzaniu uzasadnień postanowień, jak również terminowość wykonywania poszczególnych czynności sądowych nie budzą zastrzeżeń. Przeprowadzona analiza prowadzi do konkluzji, że Pan referendarz Radosław Trzeciak jest dobrze przygotowany merytorycznie do orzekania. Zasługuje zatem w pełni na nominację na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 6 maja 2015 r. na kandydaturę Pana Radosława Grzegorza Trzeciaka oddało głosów: 5 "za", 1 "przeciw".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 12 maja 2015 r. kandydat uzyskał 34 głosy "za", 48 "przeciw", oddano 2 głosy "nieważne".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pana Radosława Grzegorza Trzeciaka za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Nakle nad Notecią.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Pan Radosław Grzegorz Trzeciak posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe i umiejętności do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego, co zostało potwierdzone uzyskaniem przez kandydata bardzo dobrej oceny kwalifikacji. Posiadanie odpowiednich predyspozycji osobowych oraz uzyskanie drugiego w kolejności poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i istotnego, choć nie większościowego poparcia samorządu sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, czynią kandydaturę Pana Radosława Grzegorza Trzeciaka najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów. Rada wzięła pod uwagę również wyjątkowo przekonującą autoprezentację kandydatury na posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 czerwca 2015 r. W ocenie Rady przyszłego sędziego winny cechować wysokie zdolności interpersonalne, szeroki zasób informacji, również z tych obszarów prawa, które nie są objęte bieżącym zakresem obowiązków kandydata oraz zdolność do swobodnego wyrażania swoich przemyśleń i spostrzeżeń, w tym w toku dyskusji. Pan Radosław Grzegorz Trzeciak wykazał się w tym zakresie najwyższymi kompetencjami pośród wysłuchanych kandydatów, co utwierdziło Radę w przekonaniu, że jest on najlepszym kandydatem w niniejszym konkursie.

Pani Anna Graczyk-Czarniak, która jako jedyna obok Pana Radosława Grzegorza Trzeciaka otrzymała poparcie Kolegium Sądu oraz wyższe od niego poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu, powinna być również postrzegana jako dobra kandydatka na wolne stanowisko sędziowskie. Uzyskała ona jednak słabszą, bo jedynie dobrą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku referendarza sądowego oraz zaprezentowała swoją kandydaturę przed członkami Krajowej Rady Sądownictwa w sposób zdecydowanie mniej przekonujący od wybranego kandydata. Pozostali kandydaci wykazali się niższym poparciem samorządu sędziowskiego, słabszymi ocenami kwalifikacyjnymi i mniej przekonująco zaprezentowali się w trakcie wysłuchania przed Zespołem członków Rady. Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

- Barbary Zofii DUDZIK

oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 14 "wstrzymujących się",

- Anny GRACZYK-CZARNIAK

oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 15 "wstrzymujących się",

- Radosława Grzegorza TRZECIAKA

oddano: 13 głosów "za", 0 "przeciw", 2 "wstrzymujące się",

- Doroty Klary WIESE-STEFANEK

oddano: 2 głosów "za", 0 "przeciw", 13 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 201 Ir. Nr 126 poz. 714 ze zm.).