Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 545.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 799/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 545.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie kandydaturę Pani Małgorzaty Niny Łoboz - sędziego sądu okręgowego,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie kandydatur:

1. Pani Joanny Człowiekowskiej - radcy prawnego,

2. Pana Piotra Fronca - sędziego sądu rejonowego,

3. Pani Barbary Małgorzaty Iwańskiej - adiunkta w Katedrze Prawa Ochrony Środowiska Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego,

4. Pana Tadeusza Piotra Kiełkowskiego - adiunkta w Katedrze Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego,

5. Pana Wiesława Roberta Kuśnierza - dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie

6. Pana Daniela Leonarda Leginowicza - radcy prawnego,

7. Pana Wojciecha Maciejko - radcy prawnego, adiunkta, członka samorządowego kolegium odwoławczego,

8. Pani Katarzyny Joanny Marasek-Zybury - adwokata,

9. Pana Sławomira Wacława Matza - radcy prawnego,

10. Pana Adama Witolda Nity - radcy prawnego,

11. Pana Grzegorza Pastemaka - radcy prawnego,

12. Pana Aleksandra Piotra Przysiężniaka - sędziego sądu rejonowego,

13. Pana Michała Andrzeja Śmiałowskiego - referendarza wojewódzkiego sądu administracyjnego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 545 zgłosiło się szesnaście osób.

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. umorzyła postępowanie wobec Pani Magdy Kingi Froncisz (uchwała Nr 734/2015) i Pana Artura Żurawika (uchwała Nr 735/2015) z uwagi na cofnięcie zgłoszeń.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 czerwca 2015 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie. Członkowie Zespołu Krajowej Rady Sądownictwa ocenili, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowili wystąpić z wnioskiem do Rady o odbycie, w dniu 18 czerwca 2015 r., rozmowy z Panem Andrzejem Irlą - Prezesem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W posiedzeniu Zespołu nie uczestniczyli, prawidłowo zawiadomieni, przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej.

W dniu 18 czerwca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa po przeprowadzeniu rozmowy z Prezesem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, i w jawnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Radzie kandydatury Pani Małgorzaty Niny Łoboz. W posiedzeniu Zespołu nie uczestniczyli, prawidłowo zawiadomieni, przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zespół wskazując kandydaturę Pani Małgorzaty Niny Łoboz przeprowadził analizę wyników głosowania Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, w której wyniku uznał, że kandydatka ta otrzymała jeden z najwyższych wyników na Zgromadzeniu Ogólnym (13 głosów "za" przy 16 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się") oraz rekomendację Kolegium. Członkowie Zespołu uwzględnili nie tylko powyższe poparcie środowiska sędziowskiego, ale również uzyskaną przez Panią Małgorzatę Ninę Łoboz bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora oraz jej doświadczenie życiowe i zawodowe na stanowisku sędziego sądu rejonowego i sędziego sądu okręgowego.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podzielając przedstawioną przez Zespół jej członków argumentację, podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie kandydatury Pani Małgorzaty Niny Łoboz. Rada uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa a nadto to, że zgodnie z art. 6 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2014 poz. 1647 j.t.), kandydat ubiegający się o stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego musi się wyróżniać wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem spośród wszystkich ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pani Małgorzata Nina Łoboz.

Pani Małgorzata Nina Łoboz urodziła się 18 lutego 1963 r. w Chrzanowie. W 1987 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z ogólną oceną dobrą. Od 1 lipca do 30 grudnia 1987 r. pracowała w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie na stanowisku referenta. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 1989 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę bardzo dobrą. W dniu 27 listopada 1989 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa- Krowodrzy w Krakowie i orzekała w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 lipca 1991 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Orzekała w Wydziale Cywilnym. Od 3 stycznia do 2 lipca 1993 r. odbywała staż w Narodowej Szkole dla Sędziów w Paryżu. Od 15 października 1996 r. powierzono jej pełnienie obowiązków Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie, a od 16 kwietnia 1997 r. powierzono jej tę funkcję. Od 1 września 1998 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Wojewódzkiego w Krakowie i orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 stycznia 2000 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 16 września 2002 r. do 29 lutego 2004 r. pełniła w tym Sądzie funkcję wizytatora ds. cywilnych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 1 marca 2004 r. została powołana na stanowisko Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie na okres sześciu lat. W tym czasie orzekała w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. W okresie od 9 do 12 lutego 2004 r. i od 5 do 8 lipca 2004 r. uczestniczyła w warsztatach Najwyższej Rady Sądownictwa w Rzymie, a od 30 maja do 5 czerwca 2007 r. w warsztatach Rady Generalnej Sądownictwa Powszechnego w Murcji i w Luksemburgu. W 2005 r. kilkakrotnie była delegowana do orzekania w Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Decyzjami Ministra Sprawiedliwości była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie od 1 sierpnia 2007 r. do 30 kwietnia 2008 r. (w wymiarze jednej sesji w miesiącu) i od 1 do 30 kwietnia 2010 r. (w pełnym wymiarze czasu pracy). Kolejne delegacje do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie miały miejsce w 2012 i 2013 r. Ponadto prowadziła wykłady dla aplikantów sądowych okręgu krakowskiego z prawa cywilnego materialnego (2003-2009), zajęcia na studiach podyplomowych prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie "Prawo medyczne" (od 2011 r.) oraz zajęcia z prawa cywilnego materialnego w ramach kursu przygotowawczego dla studentów na aplikację ogólną (od 2011 r.).

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Niny Łoboz sporządził sędzia wojewódzkiego sądu administracyjnego Bogusław Wolas. Opiniujący stwierdził, że kandydatka jest osobą pracowitą, sumienną, systematyczną i dobrze zorganizowaną. Prowadzone postępowania stara się kończyć szybko, zachowując przy tym wysoki poziom merytoryczny orzecznictwa, co znajduje potwierdzenie w jego stabilności. Jednostkowy przypadek uchylenia przez Sąd Najwyższy orzeczenia wydanego przez kandydatkę jako sędziego sprawozdawcę jest tylko wyjątkiem potwierdzającym powyższą opinię. Orzekając wiele lat w sprawach trudnych i skomplikowanych, zdobyła bardzo duże doświadczenie zawodowe. Konkludując opiniujący wskazał, że Pani Małgorzata Nina Łoboz spełnia przesłanki określone w art. 6 § 1 pkt 1-5 i 7 ustawy Prawo o ustroju sądów administracyjnych, a dotychczasowa praca zawodowa, w tym wieloletnie orzekanie na wysokim poziomie w sprawach cywilnych, w których z powodzeniem rozstrzygała spory o szerokiej tematyce, a także pełnienie funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, upoważnia do stwierdzenia, że spełnia także przesłankę z art. 6 § 1 pkt 6 tej ustawy.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 4 marca 2015 r. udzieliło rekomendacji kandydaturze Pani Małgorzaty Niny Łoboz, a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 9 marca 2015 r., zaopiniowało jej kandydaturę przy następującym wyniku głosowania: 13 głosów "za" przy 16 głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując decyzję w niniejszym postępowaniu nominacyjnym wszechstronnie rozpoznała wszystkie zgłoszone kandydatury i zdecydowała, że najlepszym kandydatem jest Pani Małgorzata Nina Łoboz. Rada uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę bardzo dobrą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora, a także doświadczenie życiowe i wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w trakcie orzekania na stanowisku sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego oraz podczas delegacji do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Odnotowała również, że Pani Małgorzata Nina Łoboz skutecznie łączy pracę orzeczniczą z prowadzeniem zajęć dydaktycznych. Ponadto Rada wzięła pod uwagę rekomendację Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie oraz wysoki wynik głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (13 głosów "za" przy 16 głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się").

Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie uzyskały rekomendacji Rady nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, kandydatami lepszymi czy też bardziej odpowiednimi niż Pani Małgorzata Nina Łoboz.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 18 czerwca 2015 r. podczas głosowania na kandydaturę:

* Pani Joanny Człowiekowskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Piotra Fronca oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Barbary Małgorzaty Iwańskiej oddano 1 głos "za", 1 głos "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Tadeusza Piotra Kiełkowskiego oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Wiesława Roberta Kuśnierza oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Daniela Leonarda Leginowicza oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Małgorzaty Niny Łoboz oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się",

* Pana Wojciecha Maciejko oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Katarzyny Joanny Marasek-Zybury oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Sławomira Wacława Matza oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Adama Witolda Nity oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Grzegorza Pastemaka oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Aleksandra Piotra Przysiężniaka oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Michała Andrzeja Śmiałowskiego oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 201 Ir. Nr 126 poz. 714 ze zm.).