Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 779//2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 17 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu kandydaturę Pani asystent Joanny Anety SKIBY i Pani asystent Katarzyny Joanny STUDZIŃSKIEJ,

2. ponadto postanowiła, że:

- Pani referendarz Ewa Maria BEDNARCZYK,

- Pani asystent Monika Jolanta DUZ

nie zostaną przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu.

UZASADNIENIE

I

1. Na dwa wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Grójcu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26 zgłoszone zostały cztery, wyżej wskazane, kandydatury.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Kandydatów na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Grójcu, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26, postanowił jednogłośnie rekomendować Radzie kandydatury: Pani asystent Joanny Anety Skiby (3 głosy "za") i Pani asystent Katarzyny Joanny Studzińskiej (3 głosy "za").

Zdaniem Zespołu rekomendującego kandydaturę Pani asystent Joanny Anety Skiby i Pani asystent Katarzyny Joanny Studzińskiej, kierującego się kwalifikacjami Kandydatek, opiniami służbowymi sędziów wizytatorów i przełożonych Kandydatów oraz ocenami z egzaminów zawodowych, a także opiniami Kolegium oraz ocenami Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu radomskiego są One najlepszymi Kandydatkami spośród ubiegających się o stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu.

W ocenie Zespołu osoby, które nie zostały rekomendowane w niniejszym postępowaniu, w mniejszym stopniu spełniały kryteria do powołania na urząd sędziego, określone w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. - o Krajowej Radzie Sądownictwa.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu Pani asystent Joanny Anety Skiby i Pani asystent Katarzyny Studzińskiej, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim ocenę kwalifikacji Kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym Kandydatkami spośród wszystkich osób ubiegających się o wskazane stanowiska są: Pani asystent Joanna Aneta Skiba i Pani asystent Katarzyna Joanna Studzińska.

2. Pani asystent Joanna Aneta Skiba urodziła się 19 marca 1983 r. w Świdniku. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem dobrym plus. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2010 r., złożyła egzamin sędziowski z ogólną oceną dobrą plus. Od 29 listopada 2010 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Radomiu w charakterze asystenta sędziego.

Kandydatka uczestniczyła w szeregu szkoleń oraz uzyskała wiele pozytywnych opinii od przełożonych i sędziów z Nią współpracujących.

Ocenę pracy Kandydatki sporządziła wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich sędzia Joanna Kaczmarek-Kęsik. W przekonaniu Pani sędzi wizytator poziom sporządzanych przez Kandydatkę projektów orzeczeń i ich uzasadnień pozwala stwierdzić, iż Opiniowana posiada gruntowną znajomość prawa, co w połączeniu z przymiotami osobowymi Opiniowanej pozwala na stwierdzenie, że jest ona w pełni predysponowana do wykonywania zawodu sędziego. Kandydatka opanowała technikę sporządzania orzeczeń oraz uzasadnień orzeczeń w sprawach rozpoznawanych w wydziale cywilnym pierwszej instancji Sądu Okręgowego. Kandydatka prawidłowo redaguje treść orzeczeń i uzasadnień. Zachowuje przy tym ich przejrzystość i czytelność, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w sprawach wielopodmiotowych, w których zgłoszono wiele żądań - przykładowo w sprawie dotyczącej 39 powodów Pani asystent Joanna Aneta Skiba zachowała jednocześnie czytelność uzasadnienia jak i uczyniła zadość wymogom formalnym. Kandydatka w sporządzonych projektach uzasadnień wykazała się znajomością prawa cywilnego procesowego i materialnego. Prawidłowo i przekonująco dokonuje analizy materiału dowodowego wyjaśniając, dlaczego Sąd dał wiarę jednym dowodom, a odmówił wiarygodności innym. Analiza dowodów przedstawiona w uzasadnieniach orzeczeń jest zgodna z zasadami logicznego rozumowania i zasadami doświadczenia życiowego. Formułowana przez Kandydatkę argumentacja jest przekonująca, a interpretacji przepisów prawa materialnego dokonuje posługując się orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz Sądów Apelacyjnych. Prawidłowo dokonuje przy tym subsumcji norm prawa materialnego.

3. Pani asystent Katarzyna Joanna Studzińska urodziła się 22 czerwca 1980 r. w Radomsku. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2007 r., złożyła egzamin sędziowski z ogólną oceną dostateczną plus. W okresie od 1 czerwca do 30 września 2006 r. Kandydatka pracowała w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Radomiu, w okresie od 1 października 2007 r. do 6 czerwca 2008 r. jako specjalista do spraw prawnych, pełniący obowiązki Zastępcy Dyrektora Pionu Organizacyjno-Prawnego i pełniący obowiązki Kierownika Biura Prawnego w Radomskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Radomiu. W okresie od 10 czerwca 2008 r. do 31 października 2009 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Kozienicach, w okresie od 1 listopada 2009 r. do 15 czerwca 2011 r. w charakterze asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Radomiu, a od 16 czerwca 2011 r. pracuje jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

Ocenę kwalifikacji Kandydatki sporządził wizytator do spraw karnych sędzia Dariusz Pietruszka. Sędzia wizytator wyraził pogląd, że profesjonalizm Kandydatki, Jej doświadczenie życiowe i zawodowe świadczą o niskim znaczeniu nie najwyższej oceny uzyskanej podczas egzaminu sędziowskiego. Wiedza i zdobyte doświadczenie w sposób ciągły weryfikowane w toku wieloletniej pracy na stanowisku asystenta sędziego dają gwarancję należytego wykonywania obowiązków w przyszłości i predestynują Panią asystent Katarzynę Joannę Studzińską do objęcia stanowiska sędziego. Sędzia wizytator stwierdził, że Kandydatka jest osobą wyróżniającą się, gwarantującą godne i rzetelne wykonywanie tego zawodu. Podkreślił, że kwalifikacje Kandydatki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego ocenia zdecydowanie pozytywnie. Nadto Sędzia wizytator stwierdził, że sporządzane przez Kandydatkę projekty uzasadnień są sporządzane w sposób zgodny z powszechnymi standardami, spełniają wymogi ustawowe, zaś pisemne motywy wyczerpująco ustosunkowują się do wszystkich zarzutów apelacyjnych. Pisane są jasnym stylem, zawierają prawidłowe wywody w zakresie logicznego rozumowania, odnoszą się do realiów dowodowych rozpoznawanych spraw, są przekonywujące w zakresie prawniczego rozumowania. Sędzia wizytator podniósł także, że Pani asystent Katarzyna Joanna Studzińska wielokrotnie zgłaszała swoją kandydaturę na wolne stanowiska sędziowskie, przy czym sześciokrotnie uzyskiwała najwyższe noty w ostatnich (chronologicznie) głosowaniach Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu radomskiego i sześciokrotnie zajęła pierwsze miejsce, spośród kilkunastu kandydatów, niejednokrotnie ze znaczną przewagą nad kandydatami zajmującymi drugą pozycję. Uzyskiwane wyniki korelują z wysoko ocenianymi kwalifikacjami merytorycznymi Kandydatki, które są także wysoko oceniane przez Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu oraz przez sędziów współpracujących z Panią asystent Katarzyną Joanną Studzińską.

4. W trakcie posiedzenia Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu Pani Joanna Aneta Skiba uzyskała 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i mocy poparcia 27, Pani Katarzyna Joanna Studzińska uzyskała 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" przy mocy poparcia 32, Pani Ewa Maria Bednarczyk uzyskała 5 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 0 "wstrzymujących się" przy mocy poparcia 26, a Pani Monika Duź uzyskała 2 głosy "za", 2 głosy "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się" przy mocy poparcia 5.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu radomskiego w dniu 29 kwietnia 2015 r. oceniając zgłoszone kandydatury oceniło kandydaturę Pani Anety Skiby 43 głosami "za", 9 głosami "przeciw" oraz 1 głosem "wstrzymującym się" przy sumie mocy poparcia 215 punktów, Pani Katarzyny Joanny Studzińskiej 39 głosami "za", 12 głosami "przeciw" oraz 2 głosami "wstrzymującymi się" przy sumie mocy poparcia 214 punktów, Pani Ewy Marii Bednarczyk 28 głosami "za", 20 głosami "przeciw" oraz 4 głosami "wstrzymującymi się" przy sumie mocy poparcia 135 punktów, a Pani Moniki Duź 14 głosami "za", 31 głosami "przeciw" oraz 7 głosami "wstrzymującymi się" przy sumie mocy poparcia 46 punktów.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wysokie kwalifikacje oraz najwyższe poparcie samorządu sędziowskiego kandydatur: Pani asystent Joanny Anety Skiby i Pani asystent Katarzyny Studzińskiej, które poza wysokim wynikiem w głosowaniu na Kolegium uzyskały także bardzo dobre poparcie Zgromadzenia Ogólnego. Także doświadczenie zawodowe zdobyte przez przedstawione z wnioskiem Kandydatki, pozyskane kwalifikacje zawodowe potwierdzone sporządzonymi ocenami kwalifikacji oraz odbytymi szkoleniami dają łącznie zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa gwarancję sprostania przez Panią Joannę Anetę Skibę i Panią Katarzynę Joannę Studzińską wymaganiom stawianym sędziemu sądu rejonowego.

Pozostali Kandydaci nie spełniają w takim samym wysokim stopniu kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

6. Przedstawione wyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 17 czerwca 2015 r.

- Pani Joanna Aneta Skiba uzyskała 16 głosów "za" - udzielono Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Katarzyna Joanna Studzińska uzyskała 16 głosów "za" - udzielono Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Ewa Maria Bednarczyk nie uzyskała głosów "za", oddano natomiast 1 głos "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Monika Jolanta Duź nie uzyskała głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192 oraz z 2014 r. poz. 512).