Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1114.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 776/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1114

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu kandydaturę Pani Izabeli Barbary Halik - sędzi Sądu Okręgowego w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1114, swoją kandydaturę zgłosiła Pani sędzia Izabela Barbara Halik.

II

Na posiedzeniu w dniu 15 czerwca 2015r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, dokonał ich analizy i po naradzie postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani sędzi Izabeli Barbary Halik.

Zespół stwierdził, że Pani sędzia Izabela Barbara Halik ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dostateczną, zaś egzamin sędziowski złożyła z oceną dobrą. Kandydatkę cechują wysokie kwalifikacje zawodowe oraz różnorodne doświadczenie zawodowe. Kandydatka uzyskała dobrą ocenę kwalifikacyjną oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

III

Krajowa Rada Sądownictwa, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714). Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, ocenę z egzaminu sędziowskiego, a także opinie przełożonych i uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pani sędzi Izabeli Barbary Halik z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Pani sędzia Izabela Barbara Halik urodziła się 4 lipca 1958 r. W 1981 r. ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dostateczną. W 1983 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 15 września 1983 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Świebodzinie. W dniu 17 czerwca 1985 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Świebodzinie. W dniu 1 stycznia 1986 r. kandydatka została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Chodzieży, a z dniem 1 stycznia 1987 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gnieźnie. W dniu 1 września 1988 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu, gdzie następnie pełniła funkcję Przewodniczącej VIII Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Od 28 marca 2002 r. do chwili obecnej kandydatka jest sędzią Sądu Okręgowego w Poznaniu i orzeka w VIII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 maja 2002 r. pełni także funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Ponadto kandydatka od 2008 r. orzeka w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, początkowo na podstawie delegacji udzielanych każdorazowo przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, a od 23 lutego 2015 r. w ramach delegowania przez Ministra Sprawiedliwości na stałe i w pełnym wymiarze.

Ocenę kwalifikacyjną dotyczącą pracy kandydatki sporządził sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Ze sporządzonej oceny wynika, że Pani sędzia Izabela Barbara Halik jest osobą rzetelną, sumienną, odpowiedzialną i bardzo zaangażowaną w pracę. Posiada duże i różnorodne doświadczenie orzecznicze związane z rozpoznawaniem spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Bardzo dobrze zna przepisy prawa materialnego i procesowego oraz orzecznictwo sądowe. Ponadto cechuje się wysoką kulturą osobistą.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 6 marca 2015r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Izabeli Barbary Halik. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2015r. w odniesieniu do omawianej kandydatury oddało 89 głosów "za", 4 głosy "przeciw" oraz 4 głosy "wstrzymujące się".

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani sędzia Izabela Barbara Halik posiada bardzo duże i różnorodne doświadczenie orzecznicze, które zdobyła pracując początkowo w charakterze asesora sądowego a następnie sędziego sądu rejonowego i sędziego sądu okręgowego. Od kilku lat wykonuje w ramach delegacji czynności orzecznicze w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Kandydatka pełniła także funkcje administracyjne w sądownictwie - najpierw Przewodniczącej VIII Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Poznaniu, a następnie Przewodniczącej VIII Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Pani sędzia została dobrze oceniona przez sędziego wizytatora, co dodatkowo przemawia za jej kandydaturą.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz egzaminie sędziowskim. Z uwagi na wieloletnie doświadczenie zawodowe kandydatki omawiane kryterium nie miało jednak decydującego wpływu na wynik konkursu.

Przedstawione powyżej wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej świadczą o bardzo wysokim poziomie poparcia kandydatki.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. w odniesieniu do kandydatury Pani sędzi Izabeli Barbary Halik oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie. POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).