Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 775/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126. poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Pana sędziego Bogusława SUTERA.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161 zgłosił się Pan sędzia Bogusław Suter.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 czerwca 2015 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r.. poz. 161. W toku przeprowadzonej narady w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na stanowisko sędziego ogłoszone w powyższym obwieszczeniu uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestników postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydata.

Po naradzie Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Mając na względzie wszystkie ustawowe kryteria, Zespól postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana sędziego Bogusława Sutera.

II.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pana sędziego Bogusława Sutera, wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jego pracy oraz bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

Pan Bogusław Suter ukończył studia prawnicze w 1985 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra prawa. W okresie od 1 listopada 1985 roku do 5 września 1987 roku był zatrudniony w Urzędzie Skarbowym w Białymstoku jako starszy referent. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. W dniu 16 lipca 1990 roku Pan Bogusław Suter został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku Podlaskim, a od 16 września 1991 roku - asesorem w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Z dniem 27 maja 1992 roku został powołany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku, następnie zaś z dniem 26 lutego 1999 roku - na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Białymstoku. Poczynając od asesury, do chwili obecnej Pan sędzia Bogusław Suter orzeka w sprawach cywilnych, zarówno procesowych, jak i nieprocesowych. Od 2011 roku do chwili obecnej Pan sędzia orzeka ponadto w ramach delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Poza pracą orzeczniczą Pan sędzia Bogusław Suter pełnił także funkcje wiceprzewodniczącego II Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Białymstoku, następnie funkcję Przewodniczącego tego Wydziału, a także funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Białymstoku, po czym Przewodniczącego tego Wydziału. Od 22 października 2009 roku pozostaje członkiem Kolegium Sądu Okręgowego w Białymstoku. Od 1 lutego 2015 roku pełni funkcję wiceprezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku. Pan sędzia Bogusław Suter systematycznie uczestniczy w procesie doskonalenia zawodowego. W 2005 roku ukończył studia Podyplomowe w zakresie Prawa Europejskiego dla Sędziów na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, uczestniczył także w szkoleniach organizowanych przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku, Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Sąd Okręgowy w Białymstoku, Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu w Białymstoku. W ramach dodatkowego zatrudnienia od 1998 roku do chwili obecnej Pan sędzia Bogusław Suter prowadzi szkolenia oraz wykłady dla aplikantów radcowskich w OIRP w Białymstoku oraz od 2007 roku dla aplikantów adwokackich w ORA w Białymstoku z zakresu prawa cywilnego materialnego.

Oceny pracy Pana sędziego dokonała sędzia wizytator ds. cywilnych i rodzinnych SSA Irena Ejsmont-Wiszowata. Pan sędzia Bogusław Suter. orzekając od początku w sprawach cywilnych procesowych i nieprocesowych, zdobył duże doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie i prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej oraz bardzo dobry warsztat pracy sędziowskiej. Jest osobą bardzo pracowitą, ambitną, twórczą i rzetelną w wykonywaniu swoich obowiązków orzeczniczych, jak też administracyjnych związanych z pełnioną funkcją Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Białymstoku, którym kieruje niezwykle sprawnie, osiągając dobre wyniki. Osoby współpracujące z Panem sędzią także podkreślają Jego znakomity warsztat pracy, dużą swobodę poruszania się w tematyce prawa cywilnego, zaangażowanie w proces rozpoznawania spraw, dobrą współpracę w zespole. Pan sędzia Bogusław Suter prezentuje również bardzo wysoką kulturę osobistą, zarówno wobec koleżanek i kolegów sędziów, jak też wobec stron procesu oraz uczestników postępowania, a także wobec innych pracowników. Jest osobą uprzejmą, taktowną, spokojną i życzliwą wobec wszystkich współpracujących z Nim osób. Wobec Pana sędziego nie toczyły się i nie toczą postępowania dyscyplinarne, nie zaistniały też przesłanki do wytknięcia uchybienia, o którym mowa w art. 40 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz zwrócenia uwagi w trybie określonym w art. 37 § 4 tej ustawy. Osiągnięte dotychczas wyniki pracy Pana sędziego, wysoka stabilność orzecznicza oraz cechy osobiste, zdaniem sędzi wizytator sprawiają, że Pan Sędzia Bogusław Suter w pełni zasługuje na powołanie na urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku jednogłośnie poparło tę kandydaturę, przyznając jej ocenę bardzo dobrą.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej oddało 70 głosów ..za" przy 3 głosach "przeciw" i 2 głosów "wstrzymujących się", przyznając tej kandydaturze bardzo wysokie poparcie.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Bogusława Sutera oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jego kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa: Dz. U. Nr 126. poz. 714 ze zm.).