Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 27.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 774/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 27

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu, kandydaturę Pana Dariusza Sylwestra ŚWIEŻYŃSKIEGO - sędziego sądu rejonowego;

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu, kandydatury:

1. Pana Macieja Tomasz MACIASZKA - sędziego sądu rejonowego,

2. Pana Marka Jerzego URBANIAKA - sędziego sądu rejonowego,

3. Pani Małgorzaty Marii ZIMORSKIEJ-ABDULLAEV - sędzi sądu rejonowego.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 27, zgłosili się powyżej wymienieni kandydaci.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 16 czerwca 2015 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa po przeprowadzeniu narady, uwzględniając załączone do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestników postępowania: oceny kwalifikacyjne kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, informacje dokumentujące doświadczenie zawodowe, publikacje, opinie Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia kandydatów ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Biorąc pod uwagę wszystkie ustawowe kryteria, jednogłośnie (3 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pana sędziego Dariusza Sylwestra Świeżyńskiego na stanowisko objęte niniejszym postępowaniem.

W dniu 16 czerwca 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i podzielając stanowisko Zespołu uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem jest Pan sędzia Dariusz Sylwester Świeżyński, który zostanie przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród zgłoszonych kandydatów. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kwalifikacje zawodowe Pana sędziego Dariusza Sylwestra Świeżyńskiego, posiadane przez Niego doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii na temat Jego pracy, a także uzyskane poparcie organów samorządu sędziowskiego, przemawiają za przedstawieniem Jego kandydatury do powołania na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

Pan Dariusz Sylwester Świeżyński urodził się w 1970 r. w Kaliszu. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył w 1994 r. z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył we wrześniu 1996 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie od 1 września 1997 r. do 6 września 1999 r. był asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kępnie. Z dniem 7 września 1999 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu, gdzie orzekał w II Wydziale Karnym. 14 marca 2003 r. powierzono mu pełnienie obowiązków Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Kaliszu, a od 1 lipca 2008 r. do 15 lutego 2011 r. pełnienie funkcji Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2003 - 2009 Pan sędzia był kilkukrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Kaliszu. Od 1 lutego 2011 r. Kandydat jest Wiceprezesem Sądu Rejonowego w Kaliszu. W okresie od 1 listopada 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. Pan sędzia delegowany był do orzekania w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Pan sędzia Dariusz Sylwester Świeżyński ukończył ponadto studia podyplomowe w 2010 r. w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów w Szkole Głównej

Handlowej w Warszawie - z wynikiem celującym oraz w 2013 r. w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - z oceną bardzo dobrą.

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana sędziego Dariusza Sylwestra Świeżyńskiego dokonała sędzia sądu okręgowego - wizytator do spraw karnych Elżbieta Kościelniak. Pani sędzia wysoko oceniła pracę Kandydata, podkreślając Jego bardzo dobrą znajomość prawa karnego materialnego i procesowego oraz biegłość w stosowaniu prawa w praktyce, stabilność orzecznictwa, wyniki postępowania odwoławczego, pracowitość, sumienność, rzetelność i terminowość w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, które Pan sędzia umiejętnie łączy z obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kaliszu.

Przedstawione do kontroli sprawy charakteryzowały się różnym stopniem trudności. Bardziej pracochłonne z uwagi na obszerność materiału dowodowego, skomplikowany stan prawny były z reguły sprawy załatwione podczas delegacji Pana sędziego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu. We wszystkich zbadanych sprawach czynności mające na celu przygotowanie do rozprawy głównej były zasadne i podjęte zostały bez zbędnej zwłoki. Sentencje wyroków w badanych sprawach wydanych przez Pana sędziego zarówno w I jak i w II instancji są prawidłowe pod względem merytorycznym, formalnym i konstrukcyjnym. Prawidłowo formułowane są także wyroki łączne, a także postanowienia i zarządzenia. Pisemne uzasadnienia sporządzone zostały zgodnie z wymogami stawianymi przez przepisy prawa. Ustalenia faktyczne w uzasadnieniach wyroków wydanych przez Sąd I instancji dokonane zostały szczegółowo ze wskazaniem konkretnych dowodów dla potwierdzenia danej okoliczności. Ocenę dowodów poczyniono wszechstronnie, wnikliwie i zgodnie z zasadami logicznego rozumowania. Rozważania dotyczące kwalifikacji prawnej czynów przypisanych oskarżonym świadczą o bardzo wysokim poziomie wiedzy Pana sędziego, znajomości orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych. Także wywody dotyczące wymiaru kary, środków karnych i innych instytucji prawa, przedstawione zostały w sposób jasny i wyczerpujący.

Sędzia wizytator wyraziła także pogląd, że uzasadnienia, w szczególności sporządzone w sprawach rozpoznawanych w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Kaliszu w sprawach o obszernym materialne dowodowym i skomplikowanym stanie prawnym, były pracochłonne i wymagały od Pana sędziego szerokiej wiedzy z różnych dziedzin prawa. Z kolei uzasadnienia wyroków wydanych przez Sąd II instancji udzielają rzetelnej i wszechstronnej odpowiedzi na zarzuty apelacji. Także uzasadnienia wydawanych postanowień są prawidłowe. Wynika z nich, że wydane decyzje zostały poprzedzone dokładną analizą zebranego materiału dowodowego.

Wieloletnie doświadczenie zawodowe będące następstwem orzekania w Sądzie Rejonowym w Kaliszu i wzorowe wykonywanie powierzonych Pani sędziemu obowiązków, w ocenie sędzi wizytator predestynują Pana sędziego Dariusza Sylwestra Świeżyńskiego do objęcia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 16 kwietnia 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana sędziego Dariusza Sylwestra Świeżyńskiego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej kandydatura Pana sędziego Dariusza Sylwestra Świeżyńskiego uzyskała: 75 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się". W głosowaniu oddano 3 głosy nieważne.

Przy podjęciu niniejszej uchwały Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 -t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 16 czerwca 2015 r. W następstwie tego Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w prowadzonym postępowaniu nominacyjnym na wybór zasługuje kandydatura Pana sędziego Dariusza Sylwestra Świeżyńskiego. Rada dokonując takiej oceny miała na uwadze przymioty osobiste i zawodowe wskazane w ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej pracy Kandydata. Pan sędzia posiada obszerną i pogłębioną wiedzę merytoryczną predestynującą go do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe i staż pracy, a ponadto otrzymał najwyższe poparcie organów samorządu sędziowskiego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniając łącznie wszystkie przesłanki i kryteria związane z powołaniem na stanowisko sędziego sądu okręgowego uznała, że Pan sędzia Maciej Tomasz Maciaszek, Pan sędzia Marek Jerzy Urbaniak oraz Pani sędzia Małgorzata Maria Zimorska-Abdullaev, nie spełniają w tak wysokim stopniu kryteriów wyboru, jak Pan sędzia Dariusz Sylwester Świeżyński. Ponadto, kontrkandydaci nie uzyskali tak wysokiego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej, jak wybrany kandydat, albowiem:

- na Pana sędziego Macieja Tomasza Maciaszka oddano 41 głosów "za", 7 głosów "przeciw", przy 48 glosach "wstrzymujących się". W głosowaniu oddano 2 głosy nieważne;

- na Pana sędziego Marka Jerzego Urbaniaka oddano 21 głosów "za", 10 głosów "przeciw", przy 62 głosach "wstrzymujących się". W głosowaniu oddano 5 głosów nieważnych;

- na Panią sędzię Małgorzatę Marię Zimorską-Abdullaev oddano 22 głosy "za", przy 14 głosach "przeciw" i 57 głosach "wstrzymujących się". W głosowaniu oddano 5 głosów nieważnych.

Natomiast, kandydatury powyżej wymienionych osób zostały jednogłośnie pozytywnie zaopiniowane przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Przedstawione powyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r" na kandydaturę:

1. Pana sędziego Dariusza Sylwestra Świeżyńskiego oddano 15 głosów "za", udzielając jednomyślnego poparcia Jego kandydaturze,

2. Pana Macieja Tomasza Maciaszka nie oddano głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", natomiast 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa wstrzymało się od oddania głosu, wobec czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

3. Pana sędziego Marka Jerzego Urbaniaka nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", wobec czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

4. Panią sędzię Małgorzatę Marię Zimorską-Abdullaev nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", wobec czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa uchwaliła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).