Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 773/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu, kandydaturę Pana Jacka WOJDYNA - sędziego sądu rejonowego,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu kandydatury Pana Adama Piotra ŚLIPKA - sędziego sądu rejonowego.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143, zgłosili się powyżej wymienieni kandydaci.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 16 czerwca 2015 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa po przeprowadzeniu narady, uwzględniając załączone do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestników postępowania: oceny kwalifikacyjne kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, informacje dokumentujące doświadczenie zawodowe, opinie Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia kandydatów ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Biorąc pod uwagę wszystkie ustawowe kryteria, jednogłośnie (3 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pana sędziego Jacka Wojdyna na stanowisko objęte niniejszym postępowaniem.

W dniu 16 czerwca 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i podzielając stanowisko Zespołu uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem jest Pan sędzia Jacek Wojdyn, który zostanie przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród zgłoszonych kandydatów. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kwalifikacje zawodowe Pana sędziego Jacka Wojdyna, posiadane przez Niego doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii na temat Jego pracy, a także uzyskane poparcie organów samorządu sędziowskiego, przemawiają za przedstawieniem Jego kandydatury do powołania na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

Pan Jacek Wojdyn urodził się w 1977 r. w Łodzi. Studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim ukończył w 2001 r. z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył we wrześniu 2004 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 lutego 2005 r. Pan Jacek Wojdyn został mianowany asesorem Sądu Rejonowego w Łasku i skierowany do orzekania w VIII Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Poddębicach. Od 1 stycznia 2007 r. powierzono Panu Jackowi Wojdynowi pełnienie funkcji Przewodniczącego VI Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Łasku z siedzibą w Poddębicach, którą piastował do 31 stycznia 2009 r" przy czym wykonywał On także obowiązki sędziego w VII Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Poddębicach. Od 6 czerwca 2008 r. do 31 lipca 2008 r. pełnił jednocześnie obowiązki Przewodniczącego VIII Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Łasku z siedzibą w Poddębicach. Od 1 lutego 2009 r. do czasu uzyskania nominacji sędziowskiej wykonywał czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Łasku. W dniu 20 lutego 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łasku.

Z dniem 1 marca 2009 r. Panu sędziemu Jackowi Wojdynowi powierzono pełnienie funkcji Przewodniczącego VI Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Łasku z siedzibą w Poddębicach. Z dniem 1 stycznia 2013 r. Pan sędzia Jacek Wojdyn objął funkcję Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych oraz funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Łasku. W dniu 18 lipca 2014 r. Minister Sprawiedliwości delegował Pana sędziego do pełnienia obowiązków w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten Sąd w I instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego na okres od 1 sierpnia 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. w wymiarze czterech sesji w miesiącu. W dniu 18 stycznia 2015 r. delegacja została przedłużona do 31 lipca 2015 r.

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana sędziego Jacka Wojdyna dokonała sędzia wizytator do spraw karnych i penitencjarnych Małgorzata Chojnowska. Zdaniem Opiniującej dotychczasowy przebieg pracy zawodowej i cechy osobowościowe Pana sędziego Jacka Wojdyna są odpowiednie do tego, by pełnił on funkcję sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator wyraziła pogląd, że wydawane przez Kandydata wyroki, postanowienia oraz zarządzenia nie budzą zastrzeżeń. Pan sędzia prowadzi postępowania sądowe w sposób rzetelny. Kandydata cechuje duża sprawność w prowadzeniu postępowań karnych, w tym w koncentrowaniu materiału dowodowego, czego świadectwem jest liczba rozpoznanych i załatwionych spraw. Pan sędzia ma opanowaną metodykę pracy sędziego orzekającego w sprawach karnych, co wiąże się w dobrą znajomością prawa materialnego, jak i procesowego. Kandydat umiejętnie i właściwie stosuje w swojej pracy przepisy prawa, przy czym sprawy przekazywane do Jego referatu mają różny stopień trudności, zaś Kandydat doskonale daje sobie radę zarówno z mało obszernymi sprawami, jak i wieloosobowymi i wielotomowymi. Pan sędzia w trakcie kilkunastoletniej pracy w wydziale karnym miał możliwość zapoznania się z całokształtem spraw rozstrzyganych w tym wydziale. Wątpliwości Opiniującej nie wzbudziła także terminowość podejmowania przez sędziego czynności w kontrolowanych sprawach i sprawność postępowania. W ocenie Pani sędzi jest on dobrym kandydatem do objęcia urzędu sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 16 kwietnia 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana sędziego Jacka Wojdyna na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Na posiedzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej, które odbyło się w dniu 20 kwietnia 2015 r. kandydatura Pana sędziego Jacka Wojdyna uzyskała 76 głosów "za", przy

2 głosach "przeciw" i 18 głosach "wstrzymujących się". W głosowaniu oddano 2 głosy nieważne.

Przy podjęciu niniejszej uchwały Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r" poz. 133 - t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 16 czerwca 2015 r. W następstwie tego Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w prowadzonym postępowaniu nominacyjnym na wybór zasługuje kandydatura Pana sędziego Jacka Wojdyna. Rada dokonując takiej oceny miała na uwadze przymioty wskazane w ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej pracy Kandydata. Ponadto Pan sędzia posiada obszerną i pogłębioną wiedzę merytoryczną, predysponującą do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a ponadto otrzymał najwyższe poparcie organów samorządu sędziowskiego.

Druga z osób ubiegających się o stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, to jest Pan sędzia Adam Piotr Ślipka także oceniony został przez sędziego wizytatora jako dobry kandydat. W ocenie Rady jednak nie posiada on doświadczenia takiego jakie zdobył Pan sędzia Jacek Wojdyn, który orzekał w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Ponadto Pan sędzia Adam Piotr Ślipek uzyskał znacząco niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej: poparło go 46 głosujących, 7 było przeciw, zaś 40 wstrzymało się od głosu. Natomiast Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Jego kandydaturę na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniając łącznie wszystkie przesłanki i kryteria związane z powołaniem na stanowisko sędziego sądu okręgowego uznała, że Pan sędzia Jacek Wojdyn spełnia je w stopniu wyższym, niż Pan sędzia Adam Piotr Ślipek.

Przedstawione powyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

1. Pana sędziego Jacka Wojdyna oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jego kandydaturze jednogłośnego poparcia,

2. Pana sędziego Adama Piotra Ślipka nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", wobec czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa uchwaliła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).