Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 155.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 771/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 155

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim kandydaturę Pani Joanny Renaty KŁACZYNSKIEJ - asystenta sędziego sądu okręgowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, kandydatury:

- Pana Jerzego Jana GRYSA -adwokata

- Pani Anny Barbary STRZELCZYK - referendarza sądu rejonowego

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 155, zgłosili się powyżej wymienieni kandydaci.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 16 czerwca 2015 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim.

W posiedzeniu Zespołu uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Ziemisław Gintowt, który poparł kandydaturę Pana Jerzego Jana Grysa.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa po przeprowadzeniu narady, uwzględniając załączone do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestników postępowania: oceny kwalifikacyjne kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, informacje dokumentujące doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszeń kandydatów jednogłośnie (3 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani Joanny Renaty Kłaczyńskiej.

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i podzielając stanowisko Zespołu uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepsza kandydatką jest Pani asystent sędziego Joanna Renata Kłaczyńska, która zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 155.

II

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi wskazanymi w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród zgłoszonych kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kwalifikacje Pani Joanny Renaty Kłaczyńskiej, posiadane przez Kandydatkę doświadczenie zawodowe, bardzo dobre wnioski płynące z opinii na temat Jej pracy, uzyskane poparcie organów samorządu sędziowskiego jak również bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej prezentowany przez Kandydatkę przemawiają za przedstawieniem Jej kandydatury do powołania na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim.

Pani asystent sędziego Joanna Renata Kłaczyńska, urodzona w dniu 21 lipca 1983 r., ukończyła wyższe studia prawnicze w 2007r., uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. Aplikację sądową odbywała w latach 2007-2010 w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu. Egzamin sędziowski złożyła we wrześniu 2010 r. z łączną oceną dobrą. W okresie od dnia 2 listopada 2010 roku do 31 stycznia 2011 roku była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim na stanowisku asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 lutego 2011 roku została zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim na stanowisku asystenta sędziego. Pani asystent współpracowała z dwoma sędziami pierwszej instancji III Wydziału Karnego oraz Kierownikiem Sekcji Wykonawczej, zaś od dnia 1 stycznia 2015 r. pełni obowiązki asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wyniki pracy i poziom kwalifikacji Pani asystent sędziego Joanny Kłaczyńskiej zostały pozytywnie ocenione przez wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim SSO Tadeusza Węglarka. Pan sędzia wizytator wyraził pogląd, że Pani Joanna Kłaczyńska posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego. Badane projekty orzeczeń były trafne merytorycznie i prawidłowo zredagowane. W ocenie sędziego wizytatora Pani asystent sędziego posiada umiejętność podejmowania trafnych decyzji, które potrafi w należyty sposób uzasadnić. W uzasadnieniach badanych orzeczeń Kandydatka wiele razy powoływała się na orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz orzecznictwo sądów powszechnych i poglądy doktryny. Pan sędzia wizytator podkreślił, że zdobyta wiedza i wykształcenie oraz nabyte doświadczenie podczas pracy na stanowisku asystenta sędziego w pełni kwalifikują ją na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W ocenie wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim SSO Arkadiusza Lisieckiego Pani asystent sędziego jest bardzo dobrym kandydatem, posiada zdolność do systematyzowania zagadnień istotnych, wykazuje się precyzją w argumentacji, dokonuje właściwych ocen, jasno formułuje myśli oraz powołuje podstawę prawną wydanego rozstrzygnięcia. Ustalenia faktyczne i rozważania prawne zachowują chronologię, są logiczne, spójne i uporządkowane, a motywy często wsparte były orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz poglądami doktryny i literatury prawniczej. Sędzia wizytator zwrócił również uwagę, że Pani asystent sędziego poznała technikę pracy sędziego, opracowywała projekty uzasadnień spraw o zróżnicowanej problematyce i różnym stopniu trudności. W ocenie sędziego wizytatora zdobycie praktycznych umiejętności wymagało ze strony Pani asystent nie tylko bardzo dobrej znajomości przepisów prawa mateiialnego, procesowego oraz regulaminowych, zgłębienia poglądów doktryny i judykatury, ale również posiadania indywidualnych zdolności do podejmowania decyzji z wykorzystaniem posiadanej wiedzy. Ponadto pozytywne opinie o Kandydatce sporządzili sędziowie z którymi współpracowała w III Wydziale Karnym oraz I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na posiedzeniu w dniu 5 maja 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani asystent sędziego Joanny Renaty Kłaczyńskiej jednogłośnie pozytywnie (8 głosów "za", moc poparcia 41 pkt.).

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 8 maja 2015 r. Pani asystent sędziego Joanna Renata Kłaczyńska uzyskała: 29 głosów "za", 6 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się (nie oddano głosów nieważnych).

Przy uwzględnieniu oceny całościowej wynikającej z łącznego zastosowania kryteriów o których mowa w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, w niniejszym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że na wybór zasługuje kandydatura Pani asystent sędziego Joanny Renaty Kłaczyńskiej. Rada dokonując takiej oceny miała na uwadze przymioty wskazane w bardzo dobrej ocenie kwalifikacyjnej dotyczącej pracy Kandydata, jak również pozytywne wnioski płynące z opinii na temat Jej pracy. Pani asystent posiada obszerną i pogłębioną wiedzę merytoryczną, niezbędną do objęcia stanowiska sędziego oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe i staż pracy, ponadto otrzymała poparcie organów samorządu sędziowskiego. Atutem Pani asystent sędziego jest duża umiejętność stosowania zdobytej wiedzy w praktyce oraz doświadczenie zdobyte w trakcie pracy w wydziale karnym i rodzinnym a obecnie także w wydziale cywilnym.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci ubiegający się o stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim w osobach. Pana adwokata Jerzego Jana Grysa oraz Pani referendarz sądowego Anny Barbary Strzelczyk w tym postępowaniu nominacyjnym nie spełniają w tak wysokim stopniu kryteriów wyboru. Opinie kwalifikacyjne nierekomendowanych Kandydatów nie były tak jednoznacznie wyróżniające jak Pani Joanny Renaty Kłaczyńskiej. Ponadto kandydaci Ci uzyskali niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniając łącznie wszystkie przesłanki i kryteria związane z powołaniem na stanowisko sędziego sądu rejonowego uznała, że Pani asystent sędziego

Joanna Renata Kłaczyńska spełnia je w najwyższym stopniu spośród zgłoszonych kandydatów. Powyższej konkluzji nie zmienia fakt, że Pani Anna Barbara Strzelczyk uzyskała nieznacznie większe poparcie na forum Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Przedstawione powyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

1. Pani asystent sędziego Joanny Renaty Kłaczyńskiej oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 1 głos "wstrzymujący" udzielając poparcia jej kandydaturze,

2. Pana adwokata Jerzego Jana Grysa nie oddano głosów "za", oddano 5 głosów "przeciw" oraz 9 głosów "wstrzymujących się, wobec czego jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

3. Pani asystent sędziego Annę Barbarę Strzelczyk oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", natomiast 13 członków Rady wstrzymało się od oddania głosu, wobec czego jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).