Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 769/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126. poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Pana sędziego Sławomira BAGIŃSKIEGO,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Pani sędzi Marzanny ROGOWSKIEJ.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100 zgłosili się Pan sędzia Sławomir Bagiński oraz Pani sędzia Marzanna Rogowska.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 czerwca 2015 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100. W toku przeprowadzonej narady w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na stanowisko sędziego ogłoszone w powyższym obwieszczeniu uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestników postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydata.

Po naradzie Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Mając na względzie wszystkie ustawowe kryteria Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana sędziego Sławomira Bagińskiego.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego spośród kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pana sędziego Sławomira Bagińskiego, wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jego pracy oraz bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

Pan sędzia Sławomir Bagiński ukończył studia wyższe prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim (Filia w Białymstoku) z oceną bardzo dobrą.

Od 1 września 1989 roku Pan sędzia na stałe związał się z wymiarem sprawiedliwości.

W okresie od 1 września 1989 roku do dnia 5 września 1992 roku odbywał aplikację sędziowską zakończoną egzaminem sędziowskim z wynikiem dobrym. Od 1 listopada 1992 roku został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łomży, a następnie w Sądzie Rejonowym w Zambrowie. W dniu 1 maja 1993 roku Pan sędzia został powołany na stanowisko Przewodniczącego Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Zambrowie, a postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 1994 roku powołano go na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zambrowie. W okresie od 17 maja 1998 roku do 14 marca 2005 roku sędzia Sławomir Bagiński pełnił funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Zambrowie. Od 4 listopada 2004 roku został sędzią Sądu Okręgowego w Łomży. Orzekał w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Poza czynnościami orzeczniczymi sprawował również funkcje: Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego (od 15 października 2005 roku do 8 lutego 2013 roku), przewodniczącego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (od 1 września 2012 roku do 9 marca 2014 roku), wizytatora do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (od 1 kwietnia 2013 roku do 10 kwietnia 2014 roku), Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Łomży (od 18 lutego 2013 roku), oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Łomży od 10 marca 2014 roku. Kandydat był wielokrotnie delegowany do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. Pan sędzia Sławomir Bagiński sukcesywnie pogłębiał wiedzę prawniczą: w roku 2006 odbył studia podyplomowe w zakresie ..Prawo Europejskie dla sędziów" na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z wynikiem pozytywnym; w roku 2007 roku uczestniczył w rocznym seminarium "Stosowanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym"; w roku 2011 brał udział w studiach podyplomowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w zakresie "Psychologia w praktyce wymiaru sprawiedliwości" z wynikiem bardzo dobrym; odbył również dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie "Retoryki i kreowania wizerunku dla prawników" na Wydziale Filologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W powyższym kontekście nie można pominąć, że w latach 2006 - 2013 sędzia Sławomir Bagiński brał udział w 18 szkoleniach zawodowych, organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych, Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Sąd Apelacyjny w Białymstoku, Wyższą Szkolę Psychologii Społecznej.

Oceny pracy Pana sędziego dokonał SSA Piotr Prusinowski. Pan sędzia Sławomir Bagiński od 1 kwietnia 1993 roku stale orzeka w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Przekłada się to na bogate doświadczenie zawodowe Pana sędziego w tej problematyce, co Pan sędzia potrafi wykazać bardzo dobrymi efektami w swojej pracy orzeczniczej. Odwołując się do przedstawionych wskaźników, należy podkreślić, że opiniowany mimo pełnienia funkcji przewodniczącego wydziału (wizytatora, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego i wiceprezesa Sądu Okręgowego) uzyskał porównywalne wyniki pracy do sędziego w wydziale, a lepsze niż sędzia w apelacji i kraju. Pan sędzia pracuje na bieżąco, uzasadnienia sporządza w terminie. W kontrolowanych postępowaniach procedował w sposób sprawny, trafnie i określał istotę sporu i na niej się koncentrował, z widoczną od początku koncepcją rozpoznania. Orzecznictwo Kandydata jest prawniczo dojrzałe. Cechuje je dogłębna znajomość prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz umiejętność i trafność stosowania przepisów. Uzasadnienia sporządzane przez Pana sędziego stanowią, tak w formie jak i w treści, wzór prawidłowego komunikowania decyzji sądu. W ocenie sędziego wizytatora Pana sędzia Sławomir Bagiński pod każdym względem i na każdym odcinku prezentuje poziom orzecznictwa uzasadniający ubieganie się o stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku jednogłośnie poparło tę kandydaturę, przyznając jej ocenę bardzo dobrą.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej oddało 66 głosów "za" przy 9 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", przyznając tej kandydaturze najwyższe poparcie.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Marzanna Rogowska biorąca udział w niniejszym postępowaniu oceniona całościowo nie była lepszym Kandydatem do objęcia stanowiska sędziowskiego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. Krajowa Rada Sądownictwa dostrzega zarówno doświadczenie zawodowe, jak również dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora, w której podkreśla się, że orzecznictwo Pani sędzi jest dojrzałe prawniczo. Nie można odmówić Pani sędzi wszechstronnej znajomości prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Analizując także sporządzone przez Kandydatkę uzasadnienia orzeczeń, można dostrzec ich profesjonalizm. Mimo wielu walorów tej Kandydatki, należało jednak uwzględnić pewne usterki jej pracy wymienione w opinii kwalifikacyjnej, które zakłócają, jak napisał sędzia wizytator, wyłącznie bardzo dobry odbiór jej orzecznictwa. W obecnej procedurze konkursowej Pani sędzia otrzymała niższą ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej, które oddało 31 głosów ..za" przy 23 głosach ..przeciw" i 22 głosach "wstrzymujących się".

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Sławomira Bagińskiego oddano 13 głosów ..za", przy braku głosów ..przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jego kandydaturze jednogłośnego poparcia. - Pani Marzanny Rogowskiej oddano 0 głosów "za", 0 głosów ..przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sadownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa: Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).