Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 766/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102.

I. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie Panią sędzię Beatę Irenę KUROWSKĄ.

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie Pana sędziego Andrzeja ŁOTOWSKIEGO.

UZASADNIENIE

I.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102 zgłosili się wyżej wymienieni kandydaci.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 czerwca 2015 roku przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r.. poz. 102. W toku przeprowadzonej narady w celu przedstawienia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na stanowisko sędziego ogłoszone w powyższym obwieszczeniu uwzględniono załączoną do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa wniosków uczestników postępowania dokumentację obejmującą: ocenę kwalifikacyjną kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, oceny ze studiów i z egzaminu sędziowskiego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia kandydatów.

Po naradzie Zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że zebrane materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Mając na względzie wszystkie ustawowe kryteria. Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani sędzi Beaty Ireny Kurowskiej.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego kandydata.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ocena kwalifikacji Pani sędzi Beaty Ireny Kurowskiej, wnioski płynące z opinii przełożonych na temat Jej pracy oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem tej kandydatury do powołania na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Olsztynie

Pani Beata Irena Kurowska ukończyła studia wyższe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dostatecznym. W okresie od 1 września 1990 roku do 14 listopada 1992 roku odbyła aplikację prokuratorską. Egzamin prokuratorski złożyła w dniu 14 listopada 1992 roku z wynikiem dobrym. Z dniem 1 grudnia 1992 roku została mianowana asesorem Prokuratury Rejonowej w Olsztynie. Kandydatka pracowała na stanowisku prokuratora od 1 kwietnia 1994 roku do 8 marca 1995 roku. Z dniem 13 marca 1995 roku Pani Beata Irena Kurowska została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Iławie. Od 1 listopada 1995 roku orzeka w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Pani sędzia orzekała w wydziale karnym, wydziale ksiąg wieczystych, a następnie w wydziale gospodarczym. Od 1 stycznia 2001 roku orzeka w VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Do 31 grudnia 2003 roku pełniła funkcję Kierownika Sekcji Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego, a w okresie od 1 stycznia 2004 roku do 27 marca 2014 roku funkcję Przewodniczącej VIII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego. Od 28 marca 2014 r. Pani sędzia ponownie pełni funkcję Kierownika Sekcji. Ponadto w okresie od 20 maja 2005 roku do 19 maja 2008 roku Pani sędzia pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, a następnie do 19 maja 2012 roku funkcję Prezesa tego Sądu. Począwszy od roku 1997 Pani sędzia była delegowana w ramach jednodniowych delegacji do orzekania w II Wydziale Karnym Sądu Wojewódzkiego w Olsztynie w sprawach apelacyjnych z zakresu prawa karnego oraz do V Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Olsztynie. Od 1 kwietnia 2013 roku Minister Sprawiedliwości delegował Panią Irenę Kurowską do pełnienia obowiązków sędziego w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu

Okręgowego w Olsztynie w pełnym wymiarze. Pani sędzia systematycznie podnosi swoje kwalifikacje. Uczestniczyła w wielu szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Okręgowy w Olsztynie. Ukończyła studia podyplomowe: w zakresie Prawa Europejskiego dla Sędziów na Uniwersytecie Gdańskim, z wynikiem pozytywnym, w zakresie Organizacji i Zarządzania w Wymiarze Sprawiedliwości na Uniwersytecie Warszawskim, z wynikiem bardzo dobrym oraz w zakresie Ekonomii i prawa gospodarczego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z wynikiem bardzo dobrym. W latach 2002-2014 Pani sędzia Beata Kurowska współpracowała z Okręgową Izbą Radców Prawnych oraz Okręgową Izbą Adwokacką w Olsztynie. Prowadziła szkolenia z zakresu prawa handlowego dla aplikantów prokuratorskich, radcowskich i adwokackich. Pani sędzia współpracuje również z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Prowadzi wykłady z zakresu prawa handlowego, gospodarczego i administracyjnego. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku jednogłośnie poparło tę kandydaturę z oceną dobrą plus. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej oddało 61 głosów "za", przy 5 głosach "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się", przyznając tej kandydaturze najwyższe poparcie.

Oceny pracy Kandydatki dokonała SSO Beata Łożyńska-Motyka. W ocenie sędzi wizytator analiza zbadanych akt upoważnia do sformułowania wniosku, że Pani sędzia Beata Kurowska posiada bardzo dużą wiedzę prawniczą oraz doświadczenie w stosowaniu prawa. Cechuje ją pracowitość, odpowiedzialność, rzetelność, sumienność i terminowość w wykonywaniu obowiązków służbowych, na co wskazują nie tylko wyniki statystyczne, ale również opinie Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie oraz Przewodniczącego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Olsztynie. Pani sędzia wykonuje powierzone jej obowiązki służbowe bez zastrzeżeń. Prezentuje bardzo dobrą organizację pracy oraz w sposób umiejętny i trafny podejmuje decyzje procesowe, co przekłada się na wysoką efektywność jej pracy. Wydawane przez nią orzeczenia dowodzą również dobrej znajomości orzecznictwa Sądu Najwyższego. Sądów Apelacyjnych oraz poglądów doktryny. Na podkreślenie zasługuje, że wszystkie uzasadnienia w okresie objętym oceną zostały sporządzone w ustawowym terminie. Poziom sporządzanych na piśmie uzasadnień jest wysoki. Postawa etyczna Pani sędzi nie budzi żadnych zastrzeżeń. Opiniowana jest osobą kulturalną, bezkonfliktową, koleżeńską, potrafiącą współpracować w zespole. Cechy osobiste oraz osiągnięte wyniki pracy pozwalają na stwierdzenie, że Pani sędzia spełnia wszelkie wymagania faktyczne i prawne określone przepisami Prawa o ustroju sądów powszechnych i w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku jednogłośnie poparło tę kandydaturę, przyznając jej ocenę dobrą plus.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej oddało 61 głosów "za" przy 5 głosach "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się", przyznając tej kandydaturze najwyższe poparcie.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan sędzia Andrzej Łotowski biorący udział w niniejszym postępowaniu oceniony całościowo nie był lepszym Kandydatem do objęcia stanowiska sędziowskiego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu referującego, dostrzega zarówno doświadczenie zawodowe, jak również dobrą opinię sporządzoną przez sędziego wizytatora, w której podkreśla się dużą wiedzę prawniczą Pana sędziego, wysoki poziom pracy, a także terminowość i stałe pogłębianie wiedzy. Jednak w obecnej procedurze konkursowej Pan sędzia otrzymał niższą ocenę zarówno Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, które oceniło jednogłośnie, że Kandydat spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego, jak również Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej które oddało 25 głosów "za" przy 24 głosach "przeciw" i 27 głosach "wstrzymujących się". Ponadto Rada zwróciła uwagę na znacznie bogatsze doświadczenie zawodowe Pani sędzi Beaty Ireny Kurowskiej, a także znacznie wyższe, w stosunku do kontrkandydata, poparcie środowiska sędziowskiego.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Beaty Ireny Kurowskiej oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia, - Pana Andrzeja Łotewskiego oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 13 głosach ..wstrzymujących się", w rezultacie czego Jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).