Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 764/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie kandydaturę Pana Bogdana Jerzego Ziemiańskiego - sędziego Sądu Okręgowego w Przemyślu,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie kandydatur:

- Pana Jana Deli - sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie,

- Pana Marka Witolda Nowaka - sędziego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

UZASADNIENIE

I

1. Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 102, zgłosiło się trzech powyżej wymienionych kandydatów.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, na posiedzeniu w dniu 15 czerwca 2015 r., postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana sędziego Bogdana Jerzego Ziemiańskiego.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pan sędzia Bogdan Jerzy Ziemiański ukończył wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, zaś egzamin sędziowski złożył z oceną dobrą. Ukończył dodatkowo z ocenami bardzo dobrymi studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz uczestniczył w szeregu szkoleń zawodowych. Kandydat posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie orzecznicze. Obecnie pełni (w ramach delegacji) obowiązki sędziego w Sądzie

Apelacyjnym w Rzeszowie. Pan sędzia został bardzo dobrze oceniony przez sędziego wizytatora w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej oraz uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dlatego Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, informacje dotyczące posiadanego doświadczenia zawodowego, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, wyniki orzecznicze oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatura Pana sędziego Bogdana Jerzego Ziemiańskiego zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

2. Pan sędzia Bogdan Jerzy Ziemiański urodził się 6 października 1965 r. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. W 1992 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Kandydat ukończył także z ocenami bardzo dobrymi wymienione powyżej studia podyplomowe. Z dniem 16 listopada 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, gdzie wykonywał czynności orzecznicze w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 1994 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przemyślu. W okresie od 9 czerwca 1998 r. do 30 kwietnia 2000 r. pełnił funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. W dniu 23 marca 2000 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Przemyślu. Z dniem 1 czerwca 2000 r. kandydat został przeniesiony przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, a następnie z dniem 1 lipca 2001 r. na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Krośnie, z tym że obowiązki służbowe wykonywał w Ośrodku Zamiejscowym w Przemyślu. Z dniem 1 maja 2005 r., w związku z przywróceniem Sądu Okręgowego w Przemyślu, został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Przemyślu. W okresie od 26 lutego 2004 r. do 20 września 2005 r. Pan sędzia był delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie zajmował stanowisko głównego specjalisty w Departamencie Legislacyjno-Prawnym. Z dniem 1 lipca 2005 r. powierzono mu pełnienie funkcji wizytatora z zakresu spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Przemyślu na czas nieokreślony. Pan sędzia na skutek złożonej rezygnacji z dniem 31 grudnia 2012 r. został odwołany z funkcji wizytatora. Obecnie wykonuje w ramach delegacji obowiązki sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

Kandydat uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną. Sędzia wizytator bardzo dobrze ocenił poziom orzecznictwa Pana sędziego Bogdana Jerzego Ziemiańskiego, wskazując przy tym, że kandydat wykonywał w badanym okresie czynności orzecznicze w sprawach ze wszystkich repertoriów, także w sprawach drugoinstancyjnych w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Uzasadnienia sporządza w sposób staranny, terminowy i merytoryczny, co świadczy o wszechstronnej wiedzy prawniczej sędziego, znajomości orzecznictwa i literatury przedmiotu. Wykazał się dodatkowo bardzo dobrą znajomością prawa europejskiego. Stabilność Jego orzecznictwa jest wysoka. Posiada wysoką kulturę osobistą, jest człowiekiem skromnym, koleżeńskim, pracowitym i bardzo dobrze odnajdującym się w pracy zespołowej. Ponadto stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w dniu 9 kwietnia 2015 r. kandydatura Pana sędziego Bogdana Jerzego Ziemiańskiego uzyskała 30 punktów poparcia na 30 możliwych.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej w dniu 27 kwietnia 2015 r. za Jego kandydaturą oddano 44 głosy "za" oraz 14 głosów "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobył przede wszystkim wykonując czynności orzecznicze w wydziałach pierwszo i drugoinstancyjnych. Pan sędzia orzekał w sprawach różnych kategorii, także o skomplikowanym stanie faktycznym lub prawnym. Utrzymuje wysoką stabilność orzecznictwa. Uzasadnienia orzeczeń sporządza terminowo, z zachowaniem warunków formalnych i na wysokim poziomie merytorycznym. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej, kandydat został bardzo dobrze oceniony nie tylko przez sędziego wizytatora, ale również przez wszystkich sędziów orzekających w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

W ocenie Rady pozostali kandydaci biorący udział w konkursie także posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe, co potwierdzają sporządzone oceny kwalifikacyjne. Kwalifikacje zawodowe tych kandydatów nie są jednak wyższe od kwalifikacji posiadanych przez kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym.

Kandydaci biorący udział w konkursie uzyskali porównywalne oceny ze studiów i egzaminu zawodowego. Jedynie Pan sędzia Jan Dela uzyskał nieco słabszy wynik na dyplomie wyższych studiów prawniczych (ocena dostateczna).

Kryterium to nie miało jednak decydującego wpływu na wynik konkursu, ponieważ Krajowa Rada Sądownictwa - zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego - oceniając poszczególne kandydatury ubiegające się o stanowisko sędziego sądu apelacyjnego skupiła się przede wszystkim na ocenie kwalifikacji zawodowych kandydatów.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego udzielone kandydatom.

Pan sędzia Bogdan Jerzy Ziemiański uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego, zarówno Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, jak również podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Rzeszowskiej. Wyniki głosowania dotyczące tego kandydata zostały omówione powyżej.

Drugie w kolejności poparcie środowiska sędziowskiego uzyskał Pan sędzia Marek Witold Nowak. Otrzymał 17 punktów poparcia (na 30 możliwych) Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz 28 głosów "za", przy 29 głosach "przeciw" i 1 głosie nieważnym na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Pan sędzia Jan Dela otrzymał 16 punktów (na 30 możliwych) Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz 26 głosów "za", przy 31 głosach "przeciw" i 1 głosie nieważnym na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Rzeszowskiej, co stanowi trzeci w kolejności wynik poparcia środowiska sędziowskiego.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana sędziego Bogdana Jerzego Ziemiańskiego z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności różnorodne doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre wyniki orzecznicze oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

W ocenie Rady pozostali kandydaci biorący udział w konkursie nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych od Pana sędziego Bogdana Jerzego Ziemiańskiego. Ponadto kandydat przedstawiany Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej uzyskał najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Rada stanowi kolegialny organ konstytucyjny, a każdy z jego członków swobodnie przejawia swoją wolę i wyraża własne stanowisko w poddanych głosowaniu kwestiach, kierując się wyłącznie przekonaniem o słuszności i zasadności wyrażanego stanowiska.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

- Pana sędziego Jana Deli nie oddano ani głosów "za" ani "przeciw", natomiast oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Marka Witolda Nowaka nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw" oraz 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Bogdana Jerzego Ziemiańskiego oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).