Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 763/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze kandydaturę Pani referendarz Joanny Alicji Górniak-Ponoś,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze kandydatury Pani referendarz Agaty Tront-Grzesiak.

UZASADNIENIE

I

1. Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143, zgłosiły się dwie powyżej wymienione kandydatki.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 15 czerwca 2015 r. zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani referendarz Joanny Alicji Górniak-Ponoś.

Zespół stwierdził, że Pani referendarz Joanna Alicja Górniak-Ponoś ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dobrą, zaś egzamin sędziowski złożyła z oceną dobrą plus. Kandydatka posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła przede wszystkim pracując w różnych wydziałach Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, kolejno na stanowiskach etatowego aplikanta sądowego, asystenta sędziego i referendarza sądowego. Uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dlatego Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, opinie przełożonych i uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pani referendarz Joanny Alicji Górniak-Ponoś z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze.

2. Pani referendarz Joanna Alicja Górniak-Ponoś urodziła się 12 czerwca 1981 r. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dobrą. W 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą plus. W okresie od 3 października 2005 r. do 28 lutego 2007 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Wydziale II Karnym Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w wymiarze połowy etatu. Od 1 marca 2007 r. do 30 września 2008 r. była zatrudniona na stanowisku etatowego aplikanta sądowego w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze. Od 24 października 2008 r. do 19 października 2010 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Wydziale VII Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w wymiarze /2 etatu. Równolegle była zatrudniona w wymiarze połowy etatu w Wydziale III Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, kolejno na stanowiskach stażysty (od 26 listopada 2008 r. do 31 marca 2009 r.) oraz asystenta sędziego (od 1 kwietnia 2009 r. do 19 października 2010 r.). Od 20 października 2010 r. kandydatka pracuje na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze. Początkowo w Wydziale VIII Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego i Wydziale I Cywilnym. Od 2 kwietnia 2013 r. do chwili obecnej czynności służbowe kandydatka wykonuje równolegle w dwóch wydziałach, tj. Wydziale I Cywilnym w wymiarze 0,8 etatu oraz Wydziale IX Egzekucyjnym w wymiarze 0,2 etatu.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną. Zdaniem sędziów oceniających posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa oraz umiejętność ich praktycznego zastosowania. Czynności podejmuje terminowo, sprawnie i rzetelnie. Treść zarządzeń i orzeczeń oraz uzasadnień sporządzanych przez kandydatkę jest prawidłowa i spełnia warunki formalne. Jest osobą sumienną, staranną, systematyczną, obowiązkową i zdyscyplinowaną. W sprawach, które rozpoznawała podejmowała przemyślane i prawidłowe decyzje, wykazując się znajomością aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej. Posiada także właściwy stosunek do przełożonych, współpracowników i interesantów.

Praca kandydatki została także bardzo dobrze oceniona przez przełożonych i sędziów współpracujących, co potwierdzają załączone do karty zgłoszenia opinie służbowe.

Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w dniu 13 kwietnia 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani referendarz Joanny Alicji Górniak- Ponoś.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w dniu 8 maja 2015 r. za Jej kandydaturą oddano 60 głosów "za", przy 11 głosach "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła przede wszystkim pracując na stanowiskach etatowego aplikanta sądowego, asystenta sędziego oraz referendarza sądowego. Czynności służbowe wykonywała w różnych wydziałach Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Wysokie kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały potwierdzone w sporządzonych ocenach kwalifikacyjnych dotyczących jej pracy oraz załączonych do zgłoszenia opiniach służbowych sędziów. Pani referendarz Joanna Alicja Górniak-Ponoś wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa, orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz literatury prawniczej, a także umiejętnością ich praktycznego wykorzystania. Posiada także odpowiednie predyspozycje osobowościowe do wykonywania zawodu sędziego. Jest osobą kulturalną, terminową, sumienną i bardzo zaangażowaną w wykonywanie powierzonych zadań.

Druga z kandydatek biorących udział w konkursie - Pani referendarz Agata Tront- Grzesiak uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, w której zwrócono jednak uwagę na pewne uchybienia dotyczące Jej pracy.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym.

Obie kandydatki ukończyły wyższe studia prawnicze z ocenami dobrymi.

Na egzaminie sędziowskim Pani referendarz Joanna Alicja Górniak-Ponoś uzyskała ocenę ogólną dobrą plus, natomiast Pani referendarz Agata Tront-Grzesiak zaledwie ocenę dostateczną. Zatem i to kryterium przemawiało za wyborem pierwszej z wymienionych kandydatek.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego udzielone kandydatkom.

Pani referendarz Joanna Alicja Górniak-Ponoś uzyskała bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Wyniki głosowania członków Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze dotyczące tej kandydatki zostały omówione powyżej.

Pani referendarz Agata Tront-Grzesiak uzyskała negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Zielonej Górze (0 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się"). Ponadto kandydatka nie uzyskała poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze (22 głosy "za", przy 42 głosach "przeciw").

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani referendarz Joanny Alicji Górniak-Ponoś z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wysokie kwalifikacje i różnorodne doświadczenie zawodowe kandydatki, wyższa ocena z egzaminu sędziowskiego oraz zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani referendarz Joanny Alicji Górniak-Ponoś oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" oraz 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani referendarz Agaty Tront-Grzesiak nie oddano głosów "za", natomiast oddano 2 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).