Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 759/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej kandydaturę Joanny GRZANKI-MICHÓR

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej kandydatury Adama Michała SEMICZKA

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115 zgłoszone zostały dwie kandydatury.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej w dniu 15 czerwca 2015 r. w jawnym głosowaniu jednomyślnie przyjął stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Joanny Grzanki-Michór na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Kandydatka w 2006 r. ukończyła studia prawnicze z wynikiem bardzo dobrym. W 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z ocenę dobrą plus. Od dnia 1 grudnia 2009 r. pracuje w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu w charakterze asystenta sędziego. W dniu 30.09.2011 r. ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie nauk prawnych.

Wskazując Jej kandydaturę członkowie Zespołu mieli na uwadze, jej doświadczenie, ocenę bardzo dobrą z ukończenia studiów i dobrą plus z egzaminu sędziowskiego. Ponadto kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, z której wynika, że wykazuje się wysokim poziomem wiedzy, posiada umiejętność przeprowadzania wnikliwej analizy materiału dowodowego oraz dokonania logicznej i przekonywującej argumentacji na poparcie przyjętego stanowiska. Kultura osobista oraz przejawiane przez Panią asystent cechy charakteru: sumienność, pracowitość, zdyscyplinowanie, systematyczność, rzetelność, zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków, umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji i organizacji pracy oraz bardzo dobra znajomość przepisów prawa pozwalają na jednoznacznie pozytywną ocenę jej pracy.

Rekomendowana kandydatka uzyskała najwyższe poparcie Kolegium (9 głosów "za", w tym 9 ocen wzorowych) oraz zdobyła najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, uzyskała 60 głosów "za", 8 głosów "przeciw' i 23 głosy "wstrzymujące się.

Mając powyższe na uwadze Zespół zdecydował jak wyżej.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pan Joanny Agaty Grzanki-Michór z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej, w pełni podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację oraz uznając, że drugi kandydat zgłoszony na wolne stanowisko sędziowskie spełniał w mniejszym stopniu oceniane łącznie kryteria wyboru, jakimi są doświadczenie zawodowe, uzyskane oceny kwalifikacyjne i poparcie środowiska sędziowskiego. Uwzględniono przy tym warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego kandydata spośród zgłoszonych. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszą kandydatką spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pani Joanna Agata Grzanka-Michór.

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że kandydatka posiada odpowiednio długi staż pracy i doświadczenie zawodowe.

Ponadto Rada miała na uwadze bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną kandydatki. Wynika z niej, że kandydatka posiada rozległą i usystematyzowaną wiedzę w zakresie prawa karnego materialnego jak i prawa karnego procesowego oraz bardzo dobrze zna orzecznictwo i literaturę prawniczą. Poza typowymi dla wydziału sprawami, Pani Joanna Agata Grzanka- Michór wielokrotnie zajmowała się także sprawami trudnymi ze względu na występujące w nich problemy merytoryczne, wymagającymi nie tylko umiejętności zastosowania nabytej wiedzy, ale i (z uwagi na ich obszemość) umiejętności organizacji pracy, rzetelności oraz dużego doświadczenia.

Sporządzane przez Panią asystent projekty orzeczeń oraz uzasadnień z uwagi na charakter toczących się w Sądzie Okręgowym postępowań dotyczyły spraw o dużym stopniu zawiłości, nie tylko ze względu na obszemość materiału dowodowego wymagającego przeanalizowania, ale również ze względu na ocenę prawną zarzucanych oskarżonym czynów, co wymagało dużego nakładu pracy oraz bardzo dobrej znajomości prawa karnego i obowiązującego orzecznictwa. Sędzia wizytator zaakcentował również bardzo wysoki poziom merytoryczny uzasadnień, wskazując na prawidłowość dokonanych kwalifikacji prawnych oraz dokładność przeprowadzonych ocen materiału dowodowego, co powodowało, że projekty sporządzane przez wybraną kandydatkę były akceptowane bez potrzeby wprowadzania do nich poprawek.

Kandydatka ukończyła studia doktoranckie oraz jest autorką kilku publikacji z dziedziny prawa, uczestniczyła również w licznych szkoleniach. Ponadto Pani Joanna Agata Grzanka-Michór uzyskała ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego oraz bardzo wysoką ocenę Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego.

Kontrkandydat Pan Adam Michał Semiczek posiada również duże doświadczenie zawodowe oraz uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, jednakże w porównaniu z wybraną kandydatką uzyskał niższe stopnie z egzaminu sędziowskiego i ukończenia studiów (oceny dobre), a ponadto uzyskał niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu (9 głosów "za" w tym 8 ocen wzorowych i 1 dobra) oraz zdecydowanie niższe poparcie środowiska sędziowskiego podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego, kandydat zdobył 33 głosy "za", 20 głosów "przeciw" i 36 głosów "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Joanna Agata Grzanka-Michór jest lepszą kandydatką do objęcia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej.

Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 maja 2015 r. na kandydaturę:

- Joanny Agaty GRZANKI-MICHÓR oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"

- Adam Michała SEMICZKA oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 11 głosów "wstrzymujących się"

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).