Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Gospodarczej ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 215.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.6.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 czerwca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 753/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 czerwca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Gospodarczej ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 215.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Gospodarczej kandydaturę Pani Joanny Zabłockiej - sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Gospodarczej kandydatur:

1. Pani Ingi Joanny Gołowskiej - sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego,

2. Pani Małgorzaty Eugenii Jużków - sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego,

3. Pana Roberta Piotra Stefanickiego - radcy prawnego, Profesora Uniwersytetu Wrocławskiego,

4. Pana Jana Mikołaja Szachułowicza - sędziego sądu apelacyjnego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - w Izbie Gospodarczej ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 215 zgłosiło się pięć osób.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 czerwca 2015 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - w Izbie Gospodarczej i w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Radzie kandydatury Pani Joanny Zabłockiej. W posiedzeniu Zespołu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony, przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych.

Zespół, rekomendując kandydaturę Pani Joanny Zabłockiej wziął pod uwagę to, że uzyskała bardzo dobrą ocenę sędziego referenta, posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, od sierpnia 2004 r. jest sędzią wojewódzkiego sądu administracyjnego, była również delegowana do orzekania w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w wymiarze jednej sesji w miesiącu, a także otrzymała bardzo dobrą opinię Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego (8 głosów "za", 4 głosy "przeciw") i najwyższy wynik na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, tj. 33 głosy "za", 27 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się".

Członkowie Zespołu uwzględnili również, że Pani Inga Joanna Gołowska mimo, że otrzymała wyróżniającą ocenę sędziego referenta, to o pięć lat krócej pracuje na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego, uzyskała niższy wynik głosowania Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego (5 głosów "za", 7 głosów "przeciw") i wyraźnie słabszy wynik na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, tj. 23 głosy "za", 37 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się".

II

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając przedstawioną przez Zespół argumentację, podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Gospodarczej kandydatury Pani Joanny Zabłockiej. Rada uwzględniła ocenę kwalifikacji kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 7 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1269 ze zm.). Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem jest Pani Joanna Zabłocka.

Pani Joanna Zabłocka urodziła się 30 lipca 1952 r. w Warszawie. W 1975 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z ogólną oceną dobrą. Od 1 września 1975 r. do 31 sierpnia 1981 r. była zatrudniona w Elektrociepłowniach Warszawskich S.A. na stanowiskach stażysty i samodzielnego referenta prawnego. Po odbyciu aplikacji sądowej, w październiku 1979 r., złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę bardzo dobrą. W dniu 31 sierpnia 1981 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Komisję Arbitrażową w Warszawie. Następnie pracowała jako radca prawny w: Urzędzie Dozoru Technicznego w Warszawie (1 września 1981 r. - 31 sierpnia 1983 r.), Biurze Projektów i Usług Technicznych Branży Uzdrowiskowej "Balneoprojekt" w Warszawie (16 września 1983 r. - 31 grudnia 1985 r., 14 etatu), Międzywojewódzkiej Handlowej Spółdzielni Inwalidów Warszawa-Zachód w Warszawie (3 maja 1982 r. - 30 czerwca 1992 r., 14 etatu), Warszawskiej Spółdzielni Ogrodniczej w Warszawie (20 marca 1989 r. - 30 lipca 1992 r.), Inter Commerce Sp. z o.o. w Warszawie (1 lipca 1992 r. - 31 sierpnia 1992 r.), Inter Mex Sp. z o.o. w Warszawie (1 września 1992 r. - 31 marca 1995 r.), Inter Commerce - For Shops Sp. z o.o. w Warszawie (1 kwietnia 1995 r. - 31 października 1996 r.), Banku Unii Gospodarczej S.A. w Warszawie (19 grudnia 1996 r. - 30 września 2001 r., 14 etatu), Zielonej Budce Zbigniew Grycan S.A. w Warszawie (4 listopada 1996 r. - 18 sierpnia 2004 r., 14 etatu). Jednocześnie, w okresie od 3 listopada do 16 sierpnia 2004 r., wykonywała zawód w ramach kancelarii radcy prawnego Joanny Zabłockiej z siedzibą w Łomiankach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 sierpnia 2004 r. została powołana na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Do chwili obecnej orzeka w Wydziale V tego Sądu. W okresach: od 1 lipca do 31 grudnia 2012 r., od 1 marca 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. była - a aktualnie od 1 marca 2015 r. jest - delegowana do orzekania w Izbie Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego w wymiarze jednej sesji w miesiącu. W 2005 r. ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla sędziów sądów administracyjnych organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Zabłockiej sporządził sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Barbara Stukan-Pytlowany. Opiniująca stwierdziła, że kwalifikacje zawodowe i pozytywne cechy osobowościowe kandydatki jak i ujawniony w analizie orzecznictwa wysoki poziom merytoryczny orzeczeń, a także terminowość sporządzania uzasadnień, pozwalają na stwierdzenie, że jest ona bardzo dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Analiza orzecznictwa opiniowanej zarówno z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego wykazała, że Pani Joanna Zabłocka jest bardzo dobrą kandydatką na sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego, na posiedzeniu w dniu 28 maja 2015 r" jednogłośnie zaopiniowało kandydaturę Pani Joanny Zabłockiej jako bardzo dobrą (8 głosów "za", 4 głosy "przeciw"). Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, na posiedzeniu w dniu 1 czerwca, wyraziło ocenę kandydatury Pani Joanny Zabłockiej przy wyniku głosowania: 33 głosy "za", 27 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się".

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, mając na uwadze opinię Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz ocenę sędziego referenta przyznał kandydaturze Pani Joanny Zabłockiej ocenę bardzo dobrą.

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując decyzję w niniejszym postępowaniu nominacyjnym wszechstronnie rozpoznała wszystkie zgłoszone kandydatury i uznała, że najlepszą kandydatką jest Pani Joanna Zabłocka. Rada uwzględniła kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie zawodowe Pani Joanny Zabłockiej w pracy na stanowisku radcy prawnego (31 sierpnia 1981 r. - 16 sierpnia 2004 r.) oraz na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ponadto wzięła pod uwagę otrzymaną przez nią bardzo dobrą ocenę kwalifikacji oraz bardzo dobrą ocenę Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także bardzo dobrą (8 głosów "za", 4 głosy "przeciw") opinię Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego i najwyższy wynik głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (33 głosy "za", 27 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się").

Krajowa Rada Sądownictwa szczególnie wnikliwie zanalizowała kandydaturę Pani Ingi Joanny Gołowskiej, która uzyskała wyróżniającą ocenę kwalifikacji oraz bardzo dobrą ocenę Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rada uwzględniła, że kandydatka ta uzyskała bardzo dobrą opinię Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale z niższą mocą poparcia (5 głosów "za", 7 głosów "przeciw") i zdecydowanie niższy wynik głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (23 głosy "za", 37 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się". Ponadto wzięła pod uwagę krótszy staż Pani Ingi Joanny Gołowskiej zarówno na stanowisku radcy prawnego jak i sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie uzyskały rekomendacji Rady nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, kandydatami lepszymi czy też bardziej odpowiednimi niż Pani Joanna Zabłocka.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 czerwca 2015 r. na kandydaturę:

* Pani Joanny Zabłockiej oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Ingi Joanny Gołowskiej oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Małgorzaty Eugenii Jużków oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Roberta Piotra Stefanickiego oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Jana Mikołaja Szachułowicza oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego, z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. 2011 r. Nr 126, poz. 714).