Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 710/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju kandydaturę Aleksandry Heleny WILKOS

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju kandydatur:

- Piotra SOKALA

- Agnieszki WAWRZYŃCZYK-KLUZIK

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu Zdroju, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115, zgłosiło się trzech kandydatów.

W dniach 4, 7 i 27 maja 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenia w przedmiocie przeprowadzenia wysłuchania kandydatów i przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatur na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115. Zespół członków Krajowej Rady

Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 27 maja 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Aleksandry Heleny WILKOS na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115. Zespół wskazał, że uzyskanie bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej z zakresu pracy w sprawach cywilnych i pozytywnej w zakresie pracy w sprawach karnych kandydatki, wysokie poparcie organów samorządu sędziowskiego, ponad pięcioletnie i nieprzerwane doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku adwokata oraz wyjątkowo dobra, na tle pozostałych kandydatów, autoprezentacja podczas wysłuchania przed Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 maja 2015 r. przemówiły za zarekomendowaniem kandydatury Pani Aleksandry Heleny Wilkos na wolne stanowisko sędziowskie jako najlepszej ze wszystkich zgłoszonych kandydatur.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju kandydatury Pani Aleksandry Heleny Wilkos, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest ona najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 - t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 27 maja 2015 r.

Pani Aleksandra Helena Wilkos urodziła się w 1980 r. w Gliwicach. Studia prawnicze odbyła w latach 1999-2004 na Uniwersytecie Śląskim. Ukończyła je z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując w dniu 26 lipca 2004 r. tytuł magistra prawa. Aplikację adwokacką odbyła w latach 2006-2009 w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach. Egzamin adwokacki złożyła przed Komisją Egzaminacyjną powołaną w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach w 2009 r. z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. W okresie od dnia 6 lipca 2005 r. do dnia 31 marca 2007 r. była zatrudniona w charakterze aplikanta adwokackiego w Kancelarii Adwokackiej Pawła Gadkowskiego w Gliwicach. W okresie od dnia 1 kwietnia 2007 r. do dnia 30 listopada 2009 r. była zatrudniona w charakterze aplikanta adwokackiego w Kancelarii Adwokackiej Arkadiusza Stryja w Gliwicach. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 22 października 2009 r. została wpisana na listę adwokatów i prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Gliwicach. Jak wynika ze sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej pracy - w aktach osobowych kandydatki znajduje się opinia Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2015 r. z której wynika, iż przeprowadzona w lipcu 2014 r. wizytacja kancelarii kandydatki nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości.

Pracę kandydatki objęto ocenami kwalifikacyjnymi sporządzonymi przez wizytatorów do spraw: cywilnych (ocena z dnia 5 lutego 2015 r.), karnych (ocena z dnia 13 lutego 2015 r" pracy i ubezpieczeń społecznych (ocena z dnia 21 stycznia 2015 r.), gospodarczych (ocena z dnia 26 stycznia 2015 r.), rodzinnych i nieletnich (ocena z dnia 27 stycznia 2015 r.) oraz wykonywania orzeczeń karnych (ocena z dnia 23 stycznia 2015 r.). Praca kandydatki została oceniona w większości sporządzonych ocen kwalifikacyjnych pozytywnie, a w ocenie pracy z 5 lutego 2015 r. z zakresu spraw cywilnych jej predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego uznano za bardzo dobre. W ocenie z dnia 26 stycznia 2015 r. z zakresu spraw gospodarczych wskazano, że na podstawie wskazanych przez kandydatkę akt spraw nie sposób ocenić umiejętności pani adwokat w prowadzeniu polemiki ze stanowiskiem strony przeciwnej czy aktywności i przygotowania do rozpraw. Kategoria przedstawionych spraw nie daje mi podstaw do wyrażenia zdecydowanej opinii na temat wiedzy pani adwokat i zdolności jej wykorzystania w praktyce. Z kolej w ocenie z dnia 23 stycznia 2015 r. sporządzonej przez sędziego wizytatora ds. wykonywania orzeczeń karnych podkreślono, że opiniowana występowała tylko w trzech sprawach tego rodzaju, gdzie materiał dowodowy nie był obszerny, a sprawy nie należały do skomplikowanych, trudno na tej podstawie ocenić jej pracę. Można jedynie stwierdzić, że opiniowana aktywnie uczestniczyła jako obrońca w sprawie, prawidłowo formułowała swoje wnioski i wywiązywała się ze swoich obowiązków (osobiście uczestniczyła we wszystkich posiedzeniach) i nie dostrzeżono w tym zakresie żadnych uchybień.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach w dniu 11 marca 2015 r. na kandydaturę Pani Aleksandry Heleny Wilkos oddało głosów: 4 "za", 3 "przeciw" i 1 "wstrzymujący się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 27 marca 2015 r. kandydatka uzyskała 47 głosów "za", 16 "przeciw", 21 "wstrzymujących się".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pani Aleksandry Heleny Wilkos za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu Zdroju.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Pani Aleksandra Helena Wilkos posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w zawodzie adwokata. Jej odpowiednie predyspozycje zawodowe stwierdzone zostały w szeregu sporządzonych w sprawie pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych pracy. Ponadto uzyskała ona najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów oraz pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kontrkandydatka - Pani Agnieszka Wawrzyńczuk-Kluzik - która uzyskała drugie w kolejności poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego za wybraną kandydatką (45 głosów "za", 12 "przeciw", 26 "wstrzymujących się") oraz wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach (5 głosów "za", 3 "wstrzymujące się") jest również dobrą kandydatką na wolne stanowisko sędziowskie. Posiada ona jednak krótszy rzeczywisty staż pracy w zawodzie adwokata i w odróżnieniu od wybranej kandydatki, która uzyskała ocenę bardzo dobrą z zakresu prowadzonych przez nią spraw cywilnych, jedynie pozytywne oceny kwalifikacyjne pracy. Również sposób autoprezentacji przed Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa w trakcie wysłuchania w dniu 27 maja 2015 r. przemówił za dokonanym wyborem na korzyść kandydatury Pani Aleksandry Heleny Wilkos.

Powyższe względy przemówiły za uznaniem, że kandydatura Pani Aleksandry Heleny Wilkos w stopniu najwyższy wypełnia ustawowe przesłanki przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego spośród wszystkich zgłoszonych na wolne stanowisko kandydatów.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 maja 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Piotra SOKALA oddano: 0 głosów "za", 10 "przeciw", 7 "wstrzymujących się",

- Pani Agnieszki WAWRZYŃCZYK-KLUZIK oddano: 0 głosów "za", 4 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Pani Aleksandry Heleny WILKOS

oddano: 17 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).