Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 840.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 709/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 840.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim kandydaturę Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica - sędziego sądu okręgowego,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim kandydatur:

1. Pani Danuty Felińskiej-Żukowskiej - sędziego sądu rejonowego,

2. Pana Leszka Forysia - starszego referendarza wojewódzkiego sądu administracyjnego,

3. Pana Pawła Zbigniewa Jarockiego - prokuratora prokuratury rejonowej,

4. Pani Joanny Jóźwiak-Rzepy - radcy prawnego,

5. Pana Tomasza Jana Kobieli - radcy prawnego,

6. Pana Radosława Stefana Kolczyńskiego - radcy prawnego,

7. Pani Małgorzaty Kowalskiej - referendarza wojewódzkiego sądu administracyjnego,

8. Pana Zbigniewa Borysa Kruszewskiego - referendarza wojewódzkiego sądu administracyjnego,

9. Pana Krzysztofa Jerzego Mikołajczaka - sędziego sądu rejonowego,

10. Pana Krzysztofa Radosława Rawo - sędziego sądu rejonowego,

11. Pana Roberta Dariusza Skibińskiego - sędziego sądu rejonowego,

12. Pana Zbigniewa Pawła Wardaka - etatowego członka samorządowego kolegium odwoławczego,

13. Pana Tomasza Mikołaja Wójcika - radcy prawnego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 840 zgłosiło się osiemnaście wyżej wskazanych osób.

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 27 maja 2015 r. umorzyła postępowanie wobec powołania Pana Sławomira Ciężkiego (uchwała Nr 686/2015), Pani Justyny Dykier (uchwała Nr 687/2015), Pani Elżbiety Grzybkowskiej (uchwała Nr 688/2015), Pani Katarzyny Agnieszki Kijowskiej-Kukulskiej (uchwała Nr 689/2015) z uwagi na cofnięcie wniosków.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 maja 2015 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim i w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Radzie kandydatury Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica. W posiedzeniu Zespołu nie uczestniczyli, prawidłowo zawiadomieni, przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych i Krajowej Rady Prokuratury.

Zespół wskazując kandydaturę Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica wziął pod uwagę wyróżniającą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora oraz szczególnie wyróżniającą opinię Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Sędzia wizytator stwierdził, że opiniowany jest kandydatem, którego poziom wiedzy oraz doświadczenie zawodowe, jak i cechy osobowościowe kwalifikują - z ogólną oceną wyróżniającą - do powołania na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Członkowie Zespołu uwzględnili ponadto doświadczenie kandydata w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz sądu okręgowego, w tym także doświadczenie w administrowaniu sądem wynikające z pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Trzciance, Prezesa Sądu Rejonowego w Pile oraz Wiceprezesa Sądu Okręgowego Poznaniu. Niezależnie od powyższego członkowie Zespołu zwrócili uwagę, że Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim zaopiniowało jego kandydaturę jako bardzo dobrą (5 głosów "za", 0 głosów "przeciw"), a podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim uzyskał najwyższe poparcie, tj. 11 głosów "za" przy 4 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

II

Krajowa Rada Sądownictwa podzielając przedstawioną przez Zespół jej członków argumentację, podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim kandydatury Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica. Rada uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz, że zgodnie z art. 6 § 1 pkt 6 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, kandydat ubiegający się o stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego musi się wyróżniać wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem spośród wszystkich ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pan Krzysztof Sławomir Dziedzic.

Pan Krzysztof Sławomir Dziedzic urodził się 26 kwietnia 1965 r. w Trzciance. W 1989 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, we wrześniu 1992 r" złożył egzamin sędziowski, uzyskując ocenę bardzo dobrą. Z dniem 16 listopada 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Trzciance (Wydział Cywilny, Wydział Pracy). Z dniem 1 czerwca 1993 r. powierzono mu pełnienie obowiązków Przewodniczącego Wydziału Pracy tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lutego 1994 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Trzciance. Orzekał w Wydziale Pracy, Wydziale Cywilnym i Wydziale Ksiąg Wieczystych. Pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału Cywilnego. Z dniem 20 lipca 1998 r. został powołany na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Trzciance. Funkcję tę pełnił do 7 marca 2004 r. W okresie od 1 marca do 31 sierpnia 2004 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu (II Wydział Cywilny- Odwoławczy. Delegacja została przedłużona z dniem 1 września 2004 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 stycznia 2005 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu (II Wydział Cywilny-Odwoławczy, XV Wydział Cywilny-Odwoławczy). Z dniem 1 listopada 2005 r. został powołany na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Pile z jednoczesną delegacją do pełnienia obowiązków sędziego w tym Sądzie. Funkcję tę pełnił do 20 marca 2011 r. Z dniem 21 marca 2011 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Funkcję tę pełnił do 30 września 2013 r.

Ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica sporządziła sędzia wojewódzkiego sądu administracyjnego Krystyna Skowrońska-Pastuszko. Opiniująca stwierdziła, że jej ocena wynika przede wszystkim ze zbadania przedłożonych akt spraw i jest zbieżna z znajdującymi się w aktach osobowych kandydata opiniami i ocenami (dokonanymi w szczególności w związku z ubieganiem się przez niego o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego). Opiniujący podkreślali w nich jego pracowitość, rzetelność i odpowiedzialność oraz sumienność w pracy sędziego. Wskazywali, że doskonale organizuje pracę a stabilność orzecznictwa i trafność rozstrzygnięć nie budziła zastrzeżeń. Wysoko ocenili jego inteligencję, jak też wiedzę i doświadczenie zawodowe. Sędzia wizytator sporządzająca ocenę kwalifikacji Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica z 4 października 2004 r. uznała sporządzone przez kandydata uzasadnienia orzeczeń za zawierające wyczerpującą ocenę prawną oraz wykładnię zastosowania przepisów. Podała, że w przypadku orzeczeń kasatoryjnych dokładnie wskazywały przepisy wraz z ich wykładnią oraz ewentualne wytknięcie błędów interpretacji dokonanej przez sąd pierwszej instancji. Wskazała także, że w trakcie rozpoznawania spraw apelacyjnych i zażaleniowych kandydat wykazał się bardzo dobrą znajomością problematyki z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego, umiejętnością sprawnego referowania stanów faktycznych i prawnych ze wskazaniem aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego w tematyce stanowiącej przedmiot rozstrzygania w postępowaniu apelacyjnym oraz rozważania zarzutów apelacji bądź zażaleń. Ponadto opiniująca wskazała, że kandydat posiada umiejętność sprawnego podejmowania decyzji, z rzetelnym jej umotywowaniem zawierającym przemyślaną argumentację. We wszystkich opiniach były też eksponowane takie cechy kandydata, jak wysoka kultura osobista, koleżeńskość, właściwe zachowanie wobec stron postępowania, przełożonych i współpracowników.

Opiniująca, po zapoznaniu się ze złożonymi dokumentami, dotyczącymi przede wszystkim przebiegu pracy zawodowej kandydata, jak i z przedstawioną opinią służbową oraz wcześniejszymi opiniami i oceną, po zbadaniu akt spraw wybranych z wykazu wyraziła przekonanie, że Pan Krzysztof Sławomir Dziedzic spełnia wszelkie wymagania stawiane ubiegającemu się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Wskazała, że kandydat ponad dwadzieścia dwa lata orzeka w sądownictwie powszechnym, przede wszystkim w sprawach cywilnych, w tym od 1998 r., tj. przez siedemnaście lat wykonuje obowiązki sędziowskie w instancji odwoławczej. Pozwala to wnioskować o jego zdecydowanych oraz w dużym stopniu sprawdzonych predyspozycjach do orzekania także w sądownictwie administracyjnym. W pełni opanował metodykę pracy sędziego, jest postrzegany jako osoba potrafiąca bardzo dobrze organizować swoją pracę, wyróżnia go wysoki poziom wiedzy prawniczej, sumienność oraz rzetelność w wykonywaniu czynności sędziowskich. Powyższe znalazło pełne potwierdzenie w zbadanych na potrzeby niniejszej oceny aktach spraw. Treść analizowanych orzeczeń świadczy o tym, że kandydat zna wszechstronnie zagadnienia prawne występujące w sprawach, w których orzekał, potrafi umiejętnie korzystać z dorobku orzecznictwa i judykatury a dokonując interpretacji odwołuje się do zasad wykładni prawa. Uzasadnienia orzeczeń, których terminowość sporządzania nie budzi żadnych zastrzeżeń, w pełni odpowiadają wymogom art. 328 § 2 kpc, są wyczerpujące i wnikliwe w zakresie analizy materiału dowodowego, jak i rozważań prawnych. W żadnej z badanych spraw nie stwierdzono, by rozstrzygnięcie nie było przekonująco, a przy tym jasno i zwięźle uzasadnione. Opiniująca dodała, że mając na uwadze omówione w ocenie sprawy, w których wystąpił związek z prawem administracyjnym, bez zastrzeżeń można potwierdzić, że kandydat prezentuje wysoki poziom wiedzy również w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Spełnia zatem wymóg określony art. 6 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1647). Mając powyższe na uwadze uprawnione będzie stwierdzenie, że Pan Krzysztof Sławomir Dziedzic jest kandydatem, którego poziom wiedzy oraz doświadczenie zawodowe, jak i cechy osobowościowe kwalifikują - z ogólną oceną wyróżniającą - do powołania na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Opinię o kandydaturze Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica sporządził Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który wyraził pogląd, że analiza akt osobowych i opinii o pracy - a także bardzo dobry wynik z egzaminu sędziowskiego - Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica dają podstawę do uznania go za wyróżniającego się kandydata na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. W czasie wieloletniej pracy orzeczniczej wykazał się wysokim poziomem orzecznictwa i rzetelnością w wykonywaniu obowiązków sędziego. Ocena jego pracy spowodowała powierzenie mu stanowiska przewodniczącego wydziału, Prezesa Sądu Rejonowego w Trzciance, następnie Prezesa Sądu Rejonowego w Pile i Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. W styczniu 2005 roku Pan Krzysztof Sławomir Dziedzic został powołany na stanowisko Sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. W pracy uzyskał wyróżniające wyniki w zakresie jakości i stabilności orzecznictwa oraz znaczne doświadczenie jako sędzia odwoławczy. W wielu sprawach, które rozpoznawał występował związek z prawem administracyjnym. Rozstrzygnięcie tych spraw wymagało dużej znajomości tego prawa. Z analizy całokształtu pracy zawodowej kandydata wynika, że wzorowo pełniąc funkcje kierownicze zdobył także duże doświadczenie w zakresie prawa administracyjnego. Pan Krzysztof Sławomir Dziedzic jest osobą o wyważonych poglądach i wysokiej kulturze osobistej. Z tych względów kandydat ten zasługuje na ocenę szczególnie wyróżniającą.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim na posiedzeniu w dniu 11 maja 2015 r. oceniło kandydaturę Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica jako bardzo dobrą (5 głosów "za", 0 głosów "przeciw"), a Zgromadzenie Ogólne Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim na posiedzeniu w dniu 12 maja 2015 r., zaopiniowało jej kandydaturę przy następującym wyniku głosowania: 11 głosów "za" przy 4 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując decyzję w niniejszym postępowaniu nominacyjnym wszechstronnie rozpoznała wszystkie zgłoszone kandydatury i zdecydowała, że najlepszym kandydatem jest Pan Krzysztof Sławomir Dziedzic. Rada uwzględniła, że uzyskał on wyróżniającą ocenę kwalifikacji sporządzoną przez sędziego wizytatora oraz szczególnie wyróżniającą opinię Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Wzięła pod uwagę także jego kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz sędziego sądu okręgowego, w tym także doświadczenie w administrowaniu sądem wynikające z pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Trzciance, Prezesa Sądu Rejonowego w Pile oraz Wiceprezesa Sądu Okręgowego Poznaniu. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również, że Pan Krzysztof Sławomir Dziedzic otrzymał poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie uzyskały rekomendacji Rady nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, kandydatami lepszymi czy też bardziej odpowiednimi niż Pan Krzysztof Sławomir Dziedzic.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 maja 2015 r. podczas pierwszego głosowania na kandydaturę:

* Pana Krzysztofa Sławomira Dziedzica oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Danuty Felińskiej-Żukowskiej oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Leszka Forysia oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Pawła Zbigniewa Jarockiego oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Joanny Jóźwiak-Rzepy oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Tomasza Jana Kobieli oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Radosława Stefana Kolczyńskiego oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się",

* Pani Małgorzaty Kowalskiej oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Zbigniewa Borysa Kruszewskiego oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Krzysztofa Jerzego Mikołajczaka oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Krzysztofa Radosława Rawo oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Roberta Dariusza Skibińskiego oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Zbigniewa Pawła Wardaka oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się",

* Pana Tomasza Mikołaja Wójcika oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się",

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego, z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.).