Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Gdańska-Południe w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 693/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Gdańska-Południe w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku kandydaturę Pani asystent Anny Wiesławy Mejki,

2. ponadto postanowiła, że:

- Pani asystent Małgorzata Elżbieta Kot,

- Pani radca prawna Agnieszka Mikolcz,

- Pan referendarz Łukasz Mrugała,

- Pani asystent Agnieszka Richert nie zostaną przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk- Południe w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r" poz. 1125 zgłoszonych zostało pięć, wyżej wskazanych, kandydatur.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 4 maja 2015 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125. Obecny na posiedzeniu, w związku z kandydowaniem na stanowisko sędziowskie Kandydatki wykonującej zawód radcy prawnego, Przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik poparł kandydaturę Pani mecenas Agnieszki Mikolcz.

Wobec konieczności uzupełnienia materiałów koniecznych do zajęcia stanowiska, Zespół postanowił wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie na rozmowę w trybie wideokonferencji, celem prezentacji, następujących Kandydatów: Panią asystent Annę Wiesławę Mejkę i Panią asystent Agnieszkę Magdalenę Richert.

Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 5 maja 2015 r. zaakceptowała propozycję Zespołu.

3. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 6 maja 2015 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125. Zespół przeprowadził rozmowy w trybie wideokonferencji z Panią asystent Anną Wiesławą Mejką i Panią asystent Agnieszką Magdaleną Richert.

W jawnym głosowaniu, jednomyślnie Zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pani asystent Anny Wiesławy Mejki (4 głosy "za").

Zdaniem Zespołu rekomendującego kandydaturę Pani asystent Anny Wiesławy Mejki, kierującego się kwalifikacjami Kandydatów, opiniami służbowymi sędziów wizytatorów i przełożonych Kandydatów oraz ocenami z egzaminów zawodowych, a także opiniami Kolegium oraz ocenami Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku jest Ona najlepszą Kandydatką spośród ubiegających się o stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku.

W ocenie Zespołu pozostali Kontrkandydaci nie byli Kandydatami lepszymi czy też bardziej odpowiednimi od rekomendowanej Pani asystent Anny Wiesławy Mejki.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku Pani asystent Anny Wiesławy Mejki, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim ocenę kwalifikacji Kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym Kandydatką spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pani asystent Anna Wiesława Mejka.

Znajduje to potwierdzenie w Jej dotychczasowym dorobku zawodowym pozytywnie ocenionym przez sędziego opiniującego, a także przez środowisko sędziowskie w trakcie głosowań na Kolegium i Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Okręgu.

2. Pani asystent Anna Wiesława Mejka urodziła się 6 lipca 1982 r. w Gdańsku. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólną oceną dobrą plus. Pani asystent odbyła w 2006 r. staż w Banku Rozwoju Rady Europy, a ponadto uczestniczyła w szeregu szkoleń oraz legitymuje się certyfikatami znajomości języka angielskiego i francuskiego.

Ocenę pracy Kandydata sporządziła wizytator do spraw cywilnych sędzia sądu okręgowego Iwona Główczewska. Sędzia wizytator podkreśliła, że Kandydatka jest autorką szeregu publikacji, systematycznie bierze udział w szkoleniach (w tym ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie Rachunkowości i Finansów organizowane przez Wydział

Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego) i uzyskuje bardzo dobre oceny sędziów z Nią współpracujących. Pani asystent Anna Wiesława Mejka posiada doświadczenie zawodowe zdobyte w różnych wydziałach sądów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku (na stanowisku asystenta sędziego od 2007 r., później w okresie od czerwca 2008 r. do września 2010 r. etatowy aplikant sądowy i od listopada 2010 r. asystent sędziego), poprzedzone wcześniejszym okresem pracy w kancelarii adwokacko-radcowskiej.

Z oceny kwalifikacji z dnia 16 grudnia 2013 r. wynika, że Pani asystent Anna Wiesława Mejka posiada bardzo dobrą znajomość prawa cywilnego oraz bardzo dobrą umiejętność stosowania przepisów prawnych w praktyce. Pani asystent stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach i kursach zawodowych. Opiniowana cechuje się pracowitością, z zaangażowaniem wykonuje powierzone jej obowiązki, charakteryzuje ją wysoka kultura osobista, samodyscyplina, rzetelność, wnikliwość, decyzyjność i umiejętności organizacyjne, jest osobą komunikatywną, wykazującą umiejętności współpracy w zespole, o znacznym potencjale intelektualnym. Postawa etyczna pani asystent nie budzi zastrzeżeń. Pani asystent projekty orzeczeń redaguje prawidłowo, projekty uzasadnień sporządza bardzo dobrze, zgodnie z wymogami art. 328 § 2 kpc, w sposób wyczerpujący, wnikliwy, jasny i precyzyjny, dobrym językiem prawniczym, przez panią asystent, daje podstawę do stwierdzenia, iż wykazuje ona bardzo dobrą znajomość przepisów prawa cywilnego, orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych i literatury prawniczej. Kandydatka bardzo dobrze stosuje prawo w praktyce, wykazując umiejętność logicznego rozumowania, oraz umiejętność prawidłowej, zgodnej z regułami interpretacyjnymi wykładni norm prawnych, których analiza jest pogłębiona, a wnioskowania trafne. Zdaniem Pani Sędzi wizytator powyższe, oraz bardzo dobre opinie sędziów, z którymi współpracowała, dają podstawę do wnioskowania, iż jest należycie przygotowana do wykonywania zawodu sędziego i daje rękojmię, że obowiązki sędziego Sądu Rejonowego będzie wykonywała prawidłowo.

W ocenie kwalifikacji z dnia 10 lutego 2015 r. wizytator do spraw cywilnych sędzia sądu okręgowego Teresa Karczyńska-Szumilas stwierdziła, że Pani asystent Anna Wiesława Mejka jest osobą posiadającą szeroką, ugruntowaną wiedzę, zarówno w zakresie prawa cywilnego materialnego jak i procesowego oraz znajomość doktryny i judykatury, co znajduje swój wyraz zarówno w sposobie wykonywania przez nią obowiązków asystenta sędziego (bardzo pozytywnie ocenionym przez sędziów z Nią współpracujących), jak i szerokiej działalności publikacyjnej (jest autorką materiałów konferencyjnych, licznych komentarzy praktycznych i m.in. glos). Opiniowana posiadaną wiedzę z pełnym powodzeniem wykorzystuje na obu wskazanych płaszczyznach, a nadto stale ją poszerza. Pani asystent

Anna Wiesława Mejka posiada także cechy osobowości predysponujące ją do wykonywania zawodu sędziego, nadto jest osobą bardzo pracowitą i posiadającą umiejętność właściwej organizacji pracy. Sędzia wizytator stwierdziła, że także cechy osobowości Pani asystent Anny Wiesławy Mejki w pełni uzasadniają wniosek, iż prawidłowo wykonywać ona będzie obowiązki sędziego.

3. Pani asystent Anna Wiesława Mejka uzyskała najwyższe poparcie Kolegium (52 punkty) oraz drugie w kolejności poparcie w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku (42 głosy "za", 36 głosów "przeciw", przy 2 głosach "nieważnych" - wyższy wynik uzyskała jedynie kandydatura Pani asystent Agnieszki Magdaleny Richert - 54 głosy "za", 26 głosów "przeciw" przy braku głosów "nieważnych"). Pani asystent Agnieszka Magdalena Richert uzyskała drugie w kolejności poparcie Kolegium (50 punktów).

Kontrkandydatka w osobie Pani asystent Agnieszki Magdaleny Richert urodziła się 12 czerwca 1982 r. w Nowym Dworze Gdańskim. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym.

Pani asystent Agnieszka Magdalena Richert, w porównaniu z kandydaturą przedstawioną z wnioskiem, posiada także bogate doświadczenie zawodowe, jednakże nie legitymuje się tak bogatym zakresem odbytych szkoleń ani wielością publikacji. Pani asystent Agnieszka Magdalena Richert uzyskała także niższą ocenę złożenia egzaminu sędziowskiego (ocenę dobrą).

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wysokie kwalifikacje oraz wysokie poparcie środowiska sędziowskiego kandydatury Pani asystent Anny Wiesławy Mejki. Fakt odbycia przez Kandydatkę szeregu szkoleń, uczestnictwo w szkoleniach zagranicznych, legitymowania się, potwierdzoną certyfikatami, znajomością języków obcych oraz autorstwo szeregu publikacji uzasadniają podjęcie uchwały o przedstawieniu z wnioskiem Jej kandydatury. Także szereg pozytywnych opinii sędziów współpracujących z Panią asystent Anną Wiesławą Mejką świadczy o adekwatności Tej kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego i potwierdzają Jej wysokie kwalifikacje.

Kandydatura Pani asystent Anny Wiesławy Mejki daje, zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa gwarancję sprostania przez Kandydatkę wymaganiom stawianym sędziemu sądu rejonowego. Pozostali Kandydaci nie spełniają tak dalece kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jak Pani asystent Anna Wiesława Mejka.

5. Przedstawione wyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 maja 2015 r.:

- Pani asystent Anna Wiesława Mejka uzyskała 18 głosów "za" - udzielono Jej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani asystent Małgorzata Elżbieta Kot nie uzyskała głosów "za", uzyskała 1 głos "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani radca prawna Agnieszka Mikolcz nie uzyskała głosów "za", uzyskała 2 głosy "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pan referendarz Łukasz Mrugała nie uzyskał głosów "za" ani głosów "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani asystent Agnieszka Richert nie uzyskała głosów "za" ani głosów "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192 oraz z 2014 r. poz. 512).