Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 692/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku kandydaturę Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego,

2. ponadto postanowiła, że:

- Pani radca prawna Aleksandra Gala,

- Pan referendarz Marek Robert Horodniczy,

- Pani asystent Karolina Katarzyna Klepacz,

- Pani asystent Dorota Ewa Kolińska-Bela,

- Pani asystent Karolina Maria Lidzbarska,

- Pani asystent Małgorzata Maria Pakowska,

- Pan referendarz Łukasz Piotrowicz nie zostaną przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk- Północ w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125 zgłoszonych zostało osiem, wyżej wskazanych, kandydatur.

2. Zespół, członków Krajowej Rady Sądownictwa, w dniu 4 maja 2015 r., na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125, w związku z koniecznością uzupełnienia materiałów do zajęcia stanowiska, postanowił wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie na rozmowę w trybie wideokonferencji, celem prezentacji, następujących Kandydatów: Panią asystent Karolinę Marię Lidzbarską Pana referendarza Łukasza Piotrowicza i Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego (Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 5 maja 2015 r. zaakceptowała propozycję Zespołu).

Obecny na posiedzeniu, w związku z kandydowaniem na stanowisko sędziowskie Kandydatki wykonującej zawód radcy prawnego, Przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik poparł kandydaturę Pani radcy prawnej Aleksandry Gali.

3. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, w dniu 6 maja 2015 r., na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa Kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1125, po przeprowadzeniu rozmów ze wskazanymi Kandydatami, postanowił jednogłośnie rekomendować Radzie kandydaturę Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego (4 głosy "za").

Zdaniem Zespołu rekomendującego kandydaturę Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego, kierującego się kwalifikacjami Kandydatów, opiniami służbowymi sędziów wizytatorów i przełożonych Kandydatów oraz ocenami z egzaminów zawodowych, a także opiniami Kolegium oraz ocenami Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku jest On najlepszym Kandydatem spośród ubiegających się o stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku.

W ocenie Zespołu pozostali Kontrkandydaci nie byli Kandydatami lepszymi czy też bardziej odpowiednimi od rekomendowanego Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego, podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację, uwzględniającą przede wszystkim ocenę kwalifikacji Kandydatów i kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz warunki z art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym Kandydatem spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pan referendarz Piotr Henryk Połczyński.

Znajduje to potwierdzenie w Jego dotychczasowym dorobku zawodowym pozytywnie ocenionym przez sędziego opiniującego, a także przez środowisko sędziowskie w trakcie głosowań na Kolegium i Zgromadzeniu Przedstawicieli.

2. Pan referendarz Piotr Henryk Połczyński urodził się 29 maja 1979 r. w Gdyni. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z łącznym wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2008 r. złożył egzamin sędziowski z ogólną oceną dobrą plus. W okresie od 24 września 2003 r. do 31 marca 2006 r. Pan referendarz pracował kolejno w kancelarii adwokackiej i kancelarii radców prawnych i adwokatów. W okresie od 10 kwietnia 2006 r. do 19 kwietnia 2009 r. pracował w charakterze asystenta sędziego (do 16 lipca 2007 r. w Sądzie Rejonowym w Gdyni, a następnie w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku). W okresie od kwietnia 2011 r. do 31 lipca 2013 r. współpracował z wydawnictwem elektronicznym o profilu prawniczym na podstawie umowy autorskiej. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 6.04.2009 r. Kandydat został mianowany z dniem 20 kwietnia 2009 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kartuzach. Został skierowany do orzekania w Wydziałach I Cywilnym oraz V Ksiąg Wieczystych, gdzie wykonuje obowiązki do chwili obecnej.

Kandydat jest autorem szeregu publikacji (w tym elektronicznych), uczestniczył w wielu szkoleniach, m.in. organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury i w kursach online, oraz jest uczestnikiem studiów doktoranckich w zakresie prawa. Pan referendarz Piotr Henryk Połczyński uzyskał szereg pozytywnych opinii - w tym od sędziów współpracujących, przełożonych służbowych i od dyrektora wydawnictwa, z którym współpracuje jeśli chodzi o publikacje.

Ocenę kwalifikacji Pana referendarza sporządziła wizytator do spraw wieczystoksięgowych sędzia Bożenka Bojko-Szczegiecka. Opiniująca stwierdziła, że Pan referendarz jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie do orzekania. Orzeczenia w sprawach są prawidłowe, uzasadnienia orzeczeń wskazują na dużą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego. Pan referendarz legitymuje się odpowiednio długim stażem pracy, a nadto nieustannie pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach, należy podkreślić również liczne publikacje opiniowanego. Na podkreślenie zasługuje wzorowe wykonywanie obowiązków referendarza, o czym świadczą osiągane przez niego wyniki ilościowe. W ocenie sędzi wizytator z uwagi na swoje zaangażowanie Pan referendarz Piotr Henryk Połczyński wykazuje predyspozycje do zawodu sędziego, jest nadto osobą koleżeńską, a w kontaktach z przełożonymi, pracownikami administracyjnymi i kolegami z pracy wykazuje się dużą kulturą osobistą. Konkludując stwierdziła, że Pan referendarz Piotr Henryk Połczyński zdobył odpowiednie doświadczenie pracując jako asystent sędziego oraz referendarz sądowy i będzie właściwie wypełniał obowiązki sędziego sądu rejonowego, a tym samym w pełni zasługuje na nominacje na to stanowisko.

Uzupełniająca ocena kwalifikacji sporządzona przez sędzię wizytator Wiesławę Buczek-Markowską potwierdziła aktualność wniosków wcześniejszej oceny uzupełniając jedynie dane o wskazanie trzech publikacji (2 glos i jednego komentarza - publikacji elektronicznej) oraz informację o uczestniczeniu Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego w studiach doktoranckich.

3. W trakcie posiedzenia Kolegium, w dniu 18 marca 2015 r., kandydatura Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego uzyskała najwyższe poparcie - 48 punktów. Podobnie najwyższe poparcie Ten Kandydat uzyskał w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 30 marca 2015 r. - uzyskał 29 głosów "za", 50 głosów "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym".

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wysokie kwalifikacje Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego - legitymuje się On, poza pracą w charakterze referendarza sądowego, doświadczeniem zawodowym zdobytym w toku zatrudnienia w kancelariach adwokackich i kilkuletnim jako asystent sędziego.

Kandydat uzyskał także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Kandydatura Pana referendarza Piotra Henryka Połczyńskiego uzyskała poza najwyższym wynikiem w głosowaniu na Kolegium także najwyższy wynik na głosowaniu przez Zgromadzenie Przedstawicieli.

Pozostali Kandydaci nie spełniają tak dalece kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jak Pan referendarz Piotr Henryk Połczyński.

5. Przedstawione wyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 maja 2015 r.:

- Pan referendarz Piotr Henryk Połczyński uzyskał 15 głosów "za" - udzielono Jego kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani radca prawna Aleksandra Gala nie uzyskała głosów "za", uzyskała 3 głosy "przeciw", przy 12 głosach wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pan referendarz Marek Robert Horodniczy nie uzyskał głosów "za", uzyskała 5 głosów "przeciw", przy 10 głosach wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani asystent Karolina Katarzyna Klepacz nie uzyskała głosów "za", uzyskała 5 głosów "przeciw", przy 10 głosach wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani asystent Dorota Ewa Kolińska-Bela nie uzyskała głosów "za" ani "przeciw", przy 10 głosach wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani asystent Karolina Maria Lidzbarska nie uzyskała głosów "za", uzyskała 1 głos "przeciw", przy 10 głosach wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani asystent Małgorzata Maria Pakowska nie uzyskała głosów "za" ani "przeciw", przy 10 głosach wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pan referendarz Łukasz Piotrowicz nie uzyskała głosów "za", uzyskała 1 głos "przeciw", przy 10 głosach wstrzymujących się" w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192 oraz z 2014 r. poz. 512).