Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Malborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 691/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Malborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Malborku kandydaturę Marka WOŹNIAKA

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Malborku kandydatur:

- Anny Moniki DUBOWSKIEJ-KUŻNI

- Adama Radosława KOWALSKIEGO

- Magdaleny Ewy MIKLAS

- Katarzyny SOBCZAK-BERGMANN

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Malborku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115 zgłoszonych zostało pięć kandydatur.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Malborku w dniu 4 maja 2015 r. jednomyślnie postanowił wystąpić do Rady z wnioskiem o wezwanie następujących kandydatów, celem ich wysłuchania: Anny Dubowskiej-Kuźni i Marka Woźniaka.

W dniu 6 maja 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy w trybie wideokonferencji z wyżej wymienionymi kandydatami.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu jednomyślnie przyjął w dniu 6 maja 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pana Marka Woźniaka na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Malborku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Pan referendarz sądowy Marek Woźniak urodzony w 1980 r., ukończył w 2004 r. studia prawnicze z wynikiem ogólnym dobrym. W latach 2003-2005 ukończył na Politechnice Gdańskiej z wynikiem bardzo dobrym 4-semestralne studia specjalne w zakresie studiów europejskich. Odbył aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Elblągu, którą ukończył we wrześniu 2007 r. z wynikiem dobrym. Od dnia 1 stycznia 2003 r. do 30 kwietnia 2008 r. Pan Marek Woźniak był zatrudniony w POLSKAPRESSE Sp. z o.o. Prasa Bałtycka w Gdańsku na podstawie umów cywilnoprawnych w charakterze referenta ds. prawnych w strukturze Działu Prawnego. W okresie od 1 listopada 2007 r. do 9 maja 2009 r. opiniowany pracował w BEST SA w Gdyni w charakterze specjalisty ds. zarządzania wierzytelnościami korporacyjnymi. Z dniem 5 maja 2009 r. podjął zatrudnienie jako asystent w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, na tym stanowisku pracował do dnia 19 stycznia 2010 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 stycznia 2010 r. Pan Marek Woźniak został mianowany z dniem 20 stycznia 2010 r. referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Elblągu i został skierowany do pracy w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Elblągu. Był delegowany do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Lublin - Zachód w Lublinie na okres od dnia 1 października 2011 r. do dnia 31 marca 2012 r., od dnia 1 marca 2012 r. do 31 lipca 2012 r. oraz od dnia 1 sierpnia 2012 na czas nieokreślony w wymiarze % etatu. Z dniem 30 listopada 2013 r. delegowanie do czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Lublin - Zachód w Lublinie zostało odwołane. Od dnia 9 grudnia 2013 r. był delegowany do pełnienia czynności referendarza w Sądzie Rejonowym w Malborku, zaś z dniem 1 stycznia 2014 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza do tegoż Sądu, skierowany został do orzekania w IX Wydziale Zamiejscowym Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim.

Kandydat uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku referendarza sądowego. Zdobył różnorodne doświadczenie w pracy ze stosowaniem prawa, jako prawnik w podmiotach prywatnych oraz asystent sędziego i referendarz sądowy. Powyższe wraz z uzyskaniem przez kandydata najwyższego i wyróżniającego poparcia środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów na tle pozostałych kandydatów zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie oraz wysokiego, trzeciego w kolejności poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku czyni jego kandydaturę najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

Z powyższych względów, Zespół rekomendował kandydaturę Pana Marka Woźniaka na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Malborku.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Marka Woźniaka z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Malborku, w pełni podzielając przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendację oraz uznając argumentację Zespołu członków Rady, że pozostali kandydaci zgłoszeni na wolne stanowisko sędziowskie spełniali w mniejszym stopniu oceniane łącznie kryteria wyboru, jakimi są doświadczenie zawodowe, uzyskane oceny kwalifikacyjne i poparcie środowiska sędziowskiego. Uwzględniono przy tym warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Rada ma za zadanie wybrać najlepszego kandydata spośród zgłoszonych. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności Rada uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem spośród wszystkich osób ubiegających się o przedmiotowe stanowisko jest Pan Marek Woźniak.

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że kandydat posiada odpowiednio długi staż pracy i bogate doświadczenie zawodowe, które zdobywał będąc referendarzem sądowym, asystentem sędziego oraz prawnikiem w różnych podmiotach gospodarczych.

Ponadto Rada miała na uwadze bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną kandydata. Wynika z niej, że kandydat jest bardzo dobrze przygotowany do pracy orzeczniczej, posiada dużą wiedzę prawniczą, sporządza prawidłowe uzasadnienia, nieustannie pogłębia swoją wiedzę. W badanych przez sędziego wizytatora sprawach cywilnych i wieczystoksięgowych opiniowany wydawał trafne decyzje, adekwatne do stanu sprawy. Wykazał się bardzo dobrą znajomością prawa rzeczowego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece, prawa administracyjnego, geodezyjnego i bankowego. W obszernych uzasadnieniach kandydat dokonywał trafnych ustaleń, wskazywał i wnikliwie analizował przepisy prawa, trafnie przywoływał stanowisko doktryny i Sądu Najwyższego, posługując się bardzo dobrym językiem prawnym.

Kandydat uzyskał ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego. Kandydatka Magdalena Ewa Mikłas uzyskała ocenę dobrą plus, jednakże w stosunku do niej zapadła uchwała nr 587/2015 o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej jej kandydatury z wnioskiem o powołanie na inne stanowisko sędziowskie. W porównaniu do pozostałych kontrkandydatów Pan Marek Woźniak uzyskał wyższy stopień z egzaminu sędziowskiego, a nadto uzyskał najwyższe spośród wszystkich kandydatów poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wybrany kandydat uzyskał 45 głosów "za" i 35 głosów "przeciw". Pani Anna Dubowska-Kuźnia uzyskała 25 głosów "za" i 54 głosy "przeciw", Pan Adam Radosław Kowalski zdobył 19 głosów "za" i 60 głosów "przeciw", Pani Magdalena Ewa Mikłas zdobyła 28 głosów "za" i 50 głosów "przeciw", Pani Katarzyna Sobczak-Bergmann zdobyła 17 głosów "za" i 62 głosy "przeciw".

Kandydat w porównaniu z Panią Magdaleną Ewą Mikłas i Panem Adamem Radosławem Kowalskim uzyskał niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku (trzeci wynik), jednakże w stosunku do wymienionej kandydatki zapadła już uchwała nr 587/2015 z wnioskiem o powołanie jej na inne stanowisko, zaś Pan Adam Radosław Kowalski uzyskał niższy (dostateczny) stopień z egzaminu sędziowskiego.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że osoby, które nie zostały przedstawione przez Radę Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Malborku nie były, w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego, lepszymi kandydatami niż Pan Marek Woźniak. Te argumenty spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 maja 2015 r. na kandydaturę:

- Marka WOŹNIAKA oddano 17 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"

- Anny Moniki DUBOWSKIEJ-KUŹNI oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się"

- Adama Radosława KOWALSKIEGO oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

- Magdaleny Ewy MIKLAS oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 17 głosów "wstrzymujących się"

- Katarzyny SOBCZAK-BERGMANN oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się"

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).