Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 672/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu kandydaturę Pana Marka KOLASY - asystenta sędziego,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu kandydatury Pana Daniela PASTUSIAKA - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Wieluniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101, swoje kandydatury zgłosiło dwóch wyżej wymienionych kandydatów.

W dniu 5 maja 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydata na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Wieluniu. Po omówieniu kandydatur osób biorących udział w niniejszym postępowaniu oraz po przeprowadzeniu narady, członkowie Zespołu postanowili jednogłośnie (4 głosami "za") odroczyć rozpoznanie sprawy celem przeprowadzenia rozmowy z Panem Markiem Kolasą oraz z Panem Danielem Pastusiakiem, albowiem zgromadzone w sprawie materiały okazały się niewystarczające.

W dniu 6 maja 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył rozmowy w trybie wideokonferencj! z wyżej wymienionymi kandydatami. Po przeprowadzeniu rozmów członkowie Zespołu odbyli naradę i uwzględniając załączone do wniosków uczestników postępowania: oceny kwalifikacyjne, opinie przełożonych, informacje dokumentujące doświadczenie zawodowe, opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Sieradzu zajęli stanowisko w przedmiocie nie rekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa żadnej kandydatury. W wyniku głosowania bowiem kandydatura:

- Pana Marka Kolasy uzyskała 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Daniela Pastusiaka uzyskała 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się".

II

Krajowa Rada Sądownictwa, podczas posiedzenia w dniu 6 maja 2015 r., po wszechstronnym rozważeniu i ocenie każdej ze zgłoszonych w niniejszym postępowaniu konkursowym kandydatur, opierając swoje rozstrzygnięcie na zgromadzonym w sprawie materiale podjęła uchwałę o przedstawieniu z wnioskiem o powołanie kandydatury Pana asystenta Marka Kolasy.

Pan Marek Kolasa urodził się w 1974 r. w Sieradzu. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego ukończył w 1999 r. z wynikiem dostatecznym plus. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi złożył w kwietniu 2003 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. W lipcu 2003 r. Pan Marek Kolasa został zatrudniony jako asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. Z dniem 1 grudnia 2004 r. powierzono Panu Markowi Kolasie pełnienie obowiązków asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Łodzi, które pełni do chwili obecnej. Ponadto, od stycznia 2009 r. Pan Marek Kolasa jest redaktorem kwartalnika "Orzecznictwo Sądu Apelacyjnego w Łodzi" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego i uczestnikiem Rady Programowej tego periodyku.

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych dokonała sędzia wizytator do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych. Wyraziła ona pogląd, że Pan asystent w swojej dotychczasowej pracy zetknął się z bardzo bogatą problematyką z szeroko rozumianego prawa cywilnego, dzięki czemu posiadł umiejętność redakcji orzeczeń i ich uzasadnień oraz niezbędną wiedzę w zakresie techniki i metodyki pracy sędziego. Sędzia wizytator stwierdziła także, że przedstawione przez Pana asystenta projekty zostały sporządzone na bardzo wysokim poziomie. Zostały one bardzo dobrze i starannie zredagowane. Pan asystent przedstawia treść rozstrzygnięcia sądu pierwszej instancji oraz ustalenia i rozważania prawne leżące u jego podstaw, wnioski i zarzuty zaprezentowane w środkach zaskarżenia, szczegółowo się przy tym do nich odnosząc. Wyjaśnia podstawę prawną rozstrzygnięcia, wskazując zastosowane przepisy i właściwie je interpretując, przedstawiając w miarę potrzeby orzecznictwo sądowe oraz stanowiska doktryny.

Zdaniem Opiniującej bogate doświadczenie w pracy w charakterze asystenta, jego dojrzały wiek, zaprezentowany bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności, w zastawieniu z cechami osobowościowymi Pana Marka Kolasy oraz nienagannym wykonywaniem obowiązków służbowych pozwoliły na stwierdzenie, że jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Także sędziowie współpracujący z Panem asystentem wysoko oceniają jego kwalifikacje zawodowe, wskazując, że wywiązuje się on ze swoich obowiązków w sposób wzorowy, wykonując swoją pracę sprawnie, sumiennie, terminowo, z zaangażowaniem, przejawiając przy tym samodzielność i kreatywność w rozwiązywaniu problemów prawnych. Zwrócili oni także uwagę na rozległą wiedzę prawniczą Pana Marka Kolasy, umiejętność obrony swego stanowiska oraz doboru trafnych argumentów. Sędziowie podkreślili także walory osobowościowe Pana asystenta, który w ich ocenie jest osoba o bardzo wysokiej kulturze osobistej, godną zaufania, zrównoważoną i opanowaną. Z przedłożonych opinii wynika ponadto, że Pan Marek Kolasa stara się nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, dokształcać i doskonalić, co znajduje odzwierciedlenie w stale polepszającej się jakości jego pracy. W ocenie sędziów, przygotowanie zawodowe tego kandydata, zdobyte umiejętności, jak również jego cechy osobowościowe, dają pełną gwarancję na wykonywanie przez niego zawodu sędziego według najwyższych zawodowych i etycznych standardów. Ich zdaniem jest on znakomitym kandydatem na to stanowisko.

Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu na posiedzeniu w dniu 10 kwietnia 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Marka Kolasy 9 głosami "za", z łączną skalą poparcia 52 punktów.

Na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Okręgowego w Sieradzu, które odbyło się w dniu 24 kwietnia 2015 r., kandydatura Pana Marka Kolasy uzyskała 26 głosów "za", przy 5 głosach "przeciw". W głosowaniu oddano 2 glosy nieważne, a łączna skala punktów poparcia wyniosła 119.

***

Krajowa Rada Sądownictwa zauważyła, że Pan Marek Kolasa posiada dużą wiedzę i wieloletnie doświadczenie z zakresu prawa cywilnego materialnego oraz procesowego. We współpracy z sędziami opracowywał duże ilości projektów uzasadnień, które były akceptowane przez składy orzekające. Przygotowywał także niezbędne materiały jurydyczne, doktrynalne i orzecznictwo do posiedzeń sądowych. Potrafi w sposób jasny, przekonujący i wyczerpujący przedstawić poglądy dotyczące zagadnień prawnych. Pan Marek Kolasa odznacza się także dużym doświadczeniem w sprawach z zakresu prawa wyborczego, sporządzając w tym zakresie na bardzo wysokim poziomie merytorycznym projekty orzeczeń i uzasadnień, zapadających przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi jako sądem drugiej instancji. Na przestrzeni dwunastu lat pracy w charakterze asystenta sędziego, Pan Marek Kolasa stale podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, wykazał się autentycznym zainteresowaniem problematyką prawa cywilnego, co obecnie skutkuje tym, że swoje obowiązki wykonuje na najwyższym, profesjonalnym poziomie, wykazując dużo samodzielności oraz własnej inicjatywy. W okresie tym kandydat nabył ogromnego doświadczenia i znacząco poszerzył zakres swojej wiedzy. W swojej codziennej pracy przygotowuje on projekty uzasadnień i materiały do różnorodnych spraw o szerokim zakresie zagadnień zarówno dotyczących prawa cywilnego, jak i gospodarczego i rodzinnego. Uzyskanie nieznacznie mniejszego poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Sieradzu niż Pan Daniel Pastusiak (32 głosy "za", 0 głosów "za", skala poparcia - 175) w niczym nie umniejsza kandydatury wybranego do przedstawienia z wnioskiem o powołanie - Pana Marka Kolasy. Ponadto, Krajowa Rada Sądownictwa stoi na stanowisku, że kandydatura Pana Marka Kolasy zdecydowanie lepiej zaprezentowała się podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa pomimo, że Zespół nie rekomendował żadnego z dwóch kandydatów. Za wyborem kandydatury Pana Marka Kolasy przemawia także poparcie udzielone mu przez Wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi, Pana sędziego Zdzisława Klasztornego. W jego ocenie Pan asystent posiada duży zasób wiedzy z zakresu prawa cywilnego oraz posiada umiejętność jasnego, przekonującego i wyczerpującego argumentowania swojego stanowiska. Podkreślił zdyscyplinowanie oraz sumienne i terminowe wykonywanie obowiązków. Także sędziowie I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Łodzi wysoko oceniają wiedzę, umiejętności i doświadczenie Pana Marka Kolasy. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w tym postępowaniu nominacyjnym, kandydatura Pana Daniela Pastusiaka nie spełnia w tak dużym stopniu kryteriów wyboru. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniając łącznie wszystkie przesłanki i kryteria związane z powołaniem na stanowisko sędziego sądu rejonowego uznała, że Pan Marek Kolasa spełnia je w stopniu wyższym.

Przedstawione powyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 maja 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Marka Kolasy oddano 9 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", udzielając poparcia jego kandydaturze,

- Pana Daniela Pastusiaka nie oddano głosów "za", oddano 7 głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", wobec czego jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).