Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.5.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 671/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 maja 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach, obwieszczonym w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanawia:
1. Przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach kandydaturę Katarzyny GÓRALCZYK

2. Nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach kandydatur:

- Elżbiety Marii KRĘŻOŁEK

- Gabrieli Małgorzaty PERCZAK

- Katarzyny Anny POPŁAWSKIEJ-GRZESIK

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115, zgłosiło się czterech kandydatów.

W dniu 4 maja 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych kandydatur na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w jawnym głosowaniu bezwzględną większością głosów przyjął w dniu 4 maja 2015 r. stanowisko w przedmiocie zarekomendowania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Katarzyny Góralczyk na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115. Zespół wskazał, że kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną pracy na stanowisku asystenta sędziego. Pracę na powyższym stanowisku wykonuje od 2007 r. Wieloletnie doświadczenie zawodowe w powiązaniu z uzyskaniem drugiego pod względem ilości głosów poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego czyni jej kandydaturę najbardziej wypełniającą ustawowe kryteria przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

II

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach kandydatury Pani Katarzyny Góralczyk, uznając argumentację Zespołu członków Rady, że jest ona najbardziej odpowiednia do objęcia wolnego stanowiska sędziowskiego. Przy podjęciu niniejszej uchwały uwzględniono łącznie warunki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 - t.j.) oraz kryteria ustalania kolejności kandydatów wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, podzielając w tym zakresie stanowisko Zespołu członków Rady z dnia 4 maja 2015 r.

Pani Katarzyna Góralczyk urodziła się w 1982 r. w Przemyślu. Studia prawnicze ukończyła w 2006 r. z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od 8 sierpnia 2006 r. do 27 kwietnia 2007 r. zatrudniona była w Komunalnym Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach jako inspektor. Od 30 kwietnia 2007 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w Sądzie Okręgowym Gliwicach na stanowisku asystenta sędziego. Świadczy pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w Wydziale VI Karnym - Odwoławczym. W dniach 1-2 lipca 2014 r. i 6 sierpnia 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Ponadto ukończyła w 2013 r. dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie Prawa sądowego dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych z wynikiem dobrym plus.

Z treści sporządzonej w sprawie oceny kwalifikacyjnej wynika, że kandydatka posiada umiejętności sporządzania projektów orzeczeń i uzasadnień oraz trafnego powoływania właściwych przepisów prawa materialnego i procesowego, nadto posiada zdolność jasnego formułowania myśli. Opinie sędziów, u których pełniła obowiązki pozwalają na stwierdzenie, że opanowała materiał prawniczy, a zlecone jej czynności asystenta wykonuje w sposób prawidłowy. W okresie swojej pracy w Wydziale VI Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gliwicach sporządziła 2500 projektów orzeczeń i ich uzasadnień oraz 2000 projektów zarządzeń. Sposób redagowania projektów świadczy o znajomości przepisów prawa karnego materialnego i procesowego oraz dorobku doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego. W sporządzonej ocenie zawarto pogląd, że Pani asystent Katarzyna Góralczyk spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach w dniu 11 marca 2015 r. na kandydaturę Pani Katarzyny Góralczyk oddało głosów: 6 "za", i 2 "wstrzymujące się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 27 marca 2015 r. kandydatka uzyskała 58 głosów "za", 7 "przeciw", 18 "wstrzymujących się".

III

Po zapoznaniu się z argumentacją Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzonej analizie akt postępowania i uwzględnieniu całości dokumentacji zawartej w aktach osobowych zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie kandydatów, Rada uznała kandydaturę Pani Katarzyny Góralczyk za najbardziej odpowiednią do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni podzieliła stanowisko Zespołu członków Rady w przedmiotowej sprawie. Pani Katarzyna Góralczyk posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego, sięgające 2007 r., w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, Wydziale Karnym - Odwoławczym. Odpowiednie predyspozycje zawodowe i umiejętności kandydatki zostały potwierdzone w sporządzonej w sprawie ocenie kwalifikacyjnej pracy. Powyższe w powiązaniu z uzyskaniem przez kandydatkę drugiego pod względem ilości głosów poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz najwyższego poparcia środowiska sędziowskiego na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego czyni jej kandydaturę najbardziej wypełniającą ustawowe kryteria przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie spośród wszystkich osób zgłoszonych na wolne stanowisko sędziowskie.

Kontrkandydatka, która jako jedyna uzyskała wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i drugie w kolejności poparcie na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego za wybraną kandydatką - Pani Gabriela Małgorzata Perczak - jest również dobrą kandydatką na wolne stanowisko sędziowskie. Przy spełnianiu pozostałych kryteriów ustawowych w zbliżony sposób do kandydatury Pani Katarzyny Góralczyk, posiada ona jednak zdecydowanie krótsze doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego - pracę na tym stanowisku rozpoczęła z dniem 16 listopada 2009 r. Okoliczność ta przemówiła za uznaniem, że kandydatura Pani Katarzyny Góralczyk wypełniła w najwyższy stopniu ustawowe kryteria przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie spośród wszystkich uczestniczących w konkursie kandydatów.

Wyżej wskazane okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 maja 2015 r. na kandydaturę:

- Katarzyny GÓRALCZYK

oddano: 13 głosów "za", 0 "przeciw", 0 "wstrzymujących się",

- Elżbiety Marii KRĘŻOŁEK oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 12 "wstrzymujących się",

- Gabrieli Małgorzaty PERCZAK oddano: 0 głosów "za", 0 "przeciw", 13 "wstrzymujących się",

- Katarzyny Anny POPŁAWSKIEJ-GRZESIK

oddano: 0 głosów "za", 1 "przeciw", 12 "wstrzymujących się".

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).